Mogelijkheden van Remote Sensing 1 Inleiding Letterlijk betekent „remote sensing" voelen of waar nemen op afstand. Met behulp van onze zintuigen doen wij dit dagelijks: wij kunnen horen, ruiken, voelen en zien. Met technische hulpmiddelen heb ben wij onze zintuigelijke waarnemingsmogelijkhe den uitgebreid. Zo kennen we naast het horen b.v. de sonar, maar ook de seismische apparatuur; naast ruiken de zgn. „snifflers", aanvankelijk gebruikt bij de onderzeebootopsporing, thans ook voor de op sporing van chemische verontreinigingen. In het na volgende zullen wij ons beperken tot het „zien", maar dan in de ruimste zin. Zichtbaar licht is een deel van het elektromagnetisch (EM) spectrum en zo zal het volgende handelen over waarnemen met EM golven. Fig. 1 geeft een overzicht van het ge hele EM spectrum, samen met de detectoren waar mede waarneming mogelijk wordt. Alleen voor het gebied tussen 0,35 en 1 pm zijn er films en is er met behulp van een camera waarneming over een vlak mogelijk. Voor de rest van het EM spectrum is men aangewezen op puntvormige detectoren, die overi gens zeer gevoelig kunnen zijn en in quantum- efficiëncy veelal de films overtreffen. Voor het maken van een afbeelding betekent dit, dat het beeldveld via een afbeeldingssysteem moet worden afgetast, b.v. in een raster van evenwijdige lijnen, zoals bij de televisie. Zie fig. 2. Alle systemen die aldus de beeldruimte lijn voor lijn aftasten worden „line-scan" systemen genoemd. Een duidelijk voordeel hierbij is, dat het beeldsignaal di rect in elektrische vorm beschikbaar komt. Dit hoeft niet omgezet te worden in een beeld, maar kan ook als zodanig worden opgeslagen (op magneetband), worden overgezonden naar de grond, of direct wor den gebruikt als invoer in een rekentuig dat auto matisch een deel van of de gehele bewerking van de opname uitvoert. Wel betekent het gebruik van een line-scan systeem dat men met deze lijnenstruc- tuur bij de verwerking rekening moet houden: het beeld komt niet in zijn geheel tot stand zoals in een luchtcamera, maar lijn na lijn. Dit heeft als conse quentie dat bij metrische correctie het beeld ook lijn voor lijn moet worden gecorrigeerd en niet als totaalbeeld. Dit behoeft geen belemmering te zijn bij directe invoer van het beeldsignaal in een rekentuig. In het volgende zal alleen gesproken worden over het gebruik van line-scan systemen. Dit betekent een verdere inperking van het ruime terrein van de re mote sensing. Daar de atmosfeer alleen transparant is voor de delen: het ultraviolet tot het thermisch infrarood (2 0,35— 15 p.m) en de microgolven r- x- N A k-M rays rays UV vis IR microwaves OHF radio G. P. de Loor Bewerking van een voordracht gehouden voor de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie op 27 november 1970 te Delft. SUMMARY Possibilities of Remote Sensing The possibilities of new remote sensing systemsthe scanners and the SLA R, are discussed. Criteria are formulated to evaluate their use. The importance of the various criteria is different for the respective systems, including photography. The new remote sensing systems are especially suited for a high degree of automation of the data handling. For the development of such a data handling system, however, a better insight into the physical phenomena which underlie the formation of the final image is urgently needed. frequency f In Hz wavelength in m's fig. nn transparancy of atmosphere 10zo 1Qie 10)6 1qk 1()i2 1Qro lg8 lg6 10 10 10 10 photon energy increases particle characteristics become important wovelenqth increases wave properties dominant detectors .counters thermal ..phosphors detectors antenna's and associated circuitry fïïms ^quantum deff. Fig. 1. Het elektromagnetisch spectrum. Fig. 2. Lijnenraster. ngt 71 73

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 11