De ontwikkeling van grondapparatuur om de in de lucht verkregen informatie in een tempo vergelijk baar met dat der opname te verwerken, heeft geen gelijke tred gehouden met de ontwikkeling van de vliegtuigapparatuur. In het algemeen zien de nieuwe waarnemingsapparaten er nog uit als weergegeven in fig. 23A. Met behulp van een sensor wordt waar genomen in het gewenste deel van het EM spectrum. De uitgang is een elektrisch signaal dat in een (me trisch ongecontroleerd) beeld wordt omgezet. Door de beperkte contrastomvang van bestaande beeld buis/film combinaties gaat hierbij veelal nog infor matie verloren. Men kan echter het beeld ook op slaan op een magneetband die een veel grotere dy namiek (contrastvorming) heeft. Dit voert tot een systeem als geschetst in fig. 23B. Pas zulk een sys teem zal de gebruiker in staat stellen de enorme hoe veelheid nieuw beeldmateriaal in een redelijke tijd te verwerken. Naast datareductie kan zulk een systeem taken uit voeren als in het voorgaande geschetst: - metrische correctie der beelden; - vervaardiging van kaarten; - interpretatietaken als gewasinventarisatie (onder gebruikmaking van de spectrale responsie van en de polarisatie-effecten in gewassen), het uitvoeren van vergelijkingen (zieke/gezonde gewassen), enz. Het is op dit terrein, dat de NIWARS zich zal gaan bewegen. Veel studie en veldwerk is nog nodig, waar in technicus en gebruiker samenwerken om een en ander te realiseren en om een beter inzicht te ver krijgen in de fysische verschijnselen die uiteindelijk er de oorzaak van zijn dat er überhaupt een beeld ontstaat. 6 Conclusies Voor een juiste beoordeling en een goed gebruik van de nieuwe remote sensing technieken heb ben we een aantal duidelijke criteria moeten formu leren. Met behulp hiervan stelden we vast dat: 1. de thermische infrarood apparatuur een zeer waardevolle aanvulling is op de fotografie; 2. in de MSS een middel te vinden is waarmede een aantal (routine) interpretatietaken geheel of ge- deeltelijk automatisch zouden kunnen worden uit gevoerd. Daarbij valt een accentverschuiving te consta teren in de gebruikte criteria ten opzichte van die gebruikt in de fotografie; 3. de radar (SLAR) een uitermate nuttig hulp middel is voor het onder alle weersomstandig heden karteren op kleine schalen (1/100.000 tot 1/1.000.000) voor overzichten, inventarisatie, enz. van grote gebieden. Daarbij moet gebruik gemaakt worden van alle opgestelde criteria. 5 Verwerking. Datareductie Fig. 23. Naar automatisering A. huidige toestand, B. te ontwikkelen. A sensor |- timage I sensor l-i electrical 11 signal interface computer (-[output Opmerking: De beelden in de figuren 19, 20 en 21 zijn British Crown Copyright en worden gepubliceerd met toestemming van de Controller H.B.M.S.O. Literatuur 1. „Luchtwaarneming met niet-conventionele systemen", Symposium gehouden te Delft op 24 september 1969, De Ingenieur, jrg. 82, nr. 33, 14 aug. 1970, p. O 71-0 100. 2. Symposia on Remote Sensing of Environment, vols. 1-6, Ann Arbor, Michigan, USA, 1963-1969. 3. Research Bulletin 844, sept. 1968, Purdue University, L.A.R.S., vol. 3, Annual Report: „Remote Multispectral Sensing in Agriculture". 4. R. M. Haralick, F. Caspall and D. S. Simonett: „Using Radar Imagery for Crop Discrimination: a Statistical and Conditional Probability Study"; Remote Sensing of En vironment, 1 (2) (1970), p. 131. 5. G. P. de Loot: „Niet-conventionele systemen voor lucht waarneming", De Ingenieur, jrg. 82, nr. 38, 18 sept. 1970, p. ET 140. 6. G. L. Laprade: „An Analytical and Experimental Study of Stereo for Radar"; Photogrammetric Engineering, 29 (2), (1963), p. 294. ngt 71 85

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 23