twee meetmerken, die ieder een identiek punt in de samenstellende opnamen aanwijzen. De grote be perking van de puntidentificatie tot markante pun ten werd hiermee volledig opgeheven. De tweede genoemde sprong in de ontwikkeling, de mogelijkheid om opnamen vanuit een vliegtuig te maken, behoeft geen verdere toelichting, vooral niet met betrekking tot de wetenschap die zich ten doel stelt afbeeldingen van het aardoppervlak te maken. Dat door deze opnametechniek de vraag stukken in omvang toenamen behoeft ook geen be toog. Als we alleen al denken aan de moeilijkheden voor goede fotografie en navigatie en aan de uit werkingsvraagstukken die ontstaan doordat de op namestandplaatsen en de richtingen van de camera- as in de lucht onbekend zijn, dan is het op zichzelf al bevredigend dat de fotogrammetrie als meetme thode reeds voor 1940 niet meer weg te denken was bij iedere landmeetkundige opgave van enige om vang. Bij deze korte en onvolledige schets van de eerste eeuw in het bestaan van de fotogrammetrie, is de beschrijving van de ontwikkeling niet ten einde. De invloed van elektronische hulpmiddelen, van servo motor tot computer, op opnametechniek en uit werkingsmethoden is na 1940 bijzonder groot. Zoals op zoveel gebieden leidt dit, behalve tot tech nische verbeteringen en een versnelling van het werkproces, tot een totaal andere aanpak van de problemen en tenslotte tot een vergaande automa tisering. Dit komt aanvankelijk tot uiting door toepassing van automatisch werkende elementen in enkele fasen, zoals in de volledig geautomatiseerde op namecamera en in de automatische registratie van de plaats van het meetmerk in een geconstrueerd ruimtemodel. Maar de mogelijkheden zijn groter en de fotogrammetrie is nu in het stadium gekomen, waarin de afzonderlijke bewerkingen aaneengeregen kunnen worden in één automatisch werkend sys teem. Het stadium waarin de operateur, de rekenaar en de tekenaar een opzichtersrol gaan vervullen, waarbij de mens alleen ingrijpt op bepaalde momen ten waarop beslissingen genomen moeten worden die nog niet geprogrammeerd zijn. Dat de fotogrammetrie van alle landmeetkundige methoden het verst gevorderd is op deze weg, ligt in het wezen van de fotografie opgesloten. De foto grafische opname is reeds een geheugen waarin ge heel automatisch gegevens worden verzameld en op geborgen en de fotogrammetrie heeft tot taak deze invoer om te zetten in een uitvoer, in een door de gebruiker gewenste vorm. Bij andere landmeetkun dige technieken ligt het vraagstuk voor het grootste deel bij de vorm waarin de gegevens verzameld moe ten worden en de juiste wijze van invoer. Indien de technische mogelijkheden voor een ver gaande automatisering aanwezig zijn, is het kern probleem dat de voordelen - snelle produktie tegen aanvaardbare kosten - alleen dan verkregen worden als het proces niet onderbroken behoeft te worden door tijdrovende menselijke beslissingen. In de foto grammetrie moeten die beslissingen in het uitwer kingsproces worden genomen, door uit de veelheid van gegevens voortdurend een keuze te maken om alleen datgene te produceren dat voor het doel van belang is. Bij de terrestrische methoden worden deze beslissingen veel eerder genomen, namelijk in het meetproces. Daar zijn ze niet uit weg te denken, waardoor volledige automatisering daar ook niet bereikt zal worden. Als nieuwe methode in de landmeetkunde en karto- grafie heeft de fotogrammetrie zich altijd beijverd een resultaat af te leveren dat men reeds kende van de conventionele methoden, in dezelfde vorm en zo mogelijk met dezelfde of betere hoedanigheden. Dat dit bereikt werd en dat de fotogrammetrische me thode in produktief en economisch opzicht in zeer veel gevallen de terrestrische meetmethoden heeft verdrongen, is algemeen aanvaard. Het resultaat is in die gevallen meestal een getekende kaart, die alle eigenschappen bezit die men altijd aan het begrip kaart heeft toegekend. Van het feit dat de fotogrammetrie meer te bieden heeft, een totaal ander produkt, is eigenlijk weinig gebruik gemaakt. Ik doel hiermee op het onderwerp dat ik in het begin van mijn voordracht reeds noem de, de fotokaart, een afbeelding van de aarde die het fotobeeld presenteert en toch enige wezenlijke kenmerken van de kaart heeft. 66 ngt 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 4