De gemeentelijke automatisering en het vastgoedsysteem C. Zeillemaker 1 Inleiding Het gemeentebestuur kan beslissingen over regelin gen die het stadsleven betreffen alleen goed nemen, wanneer het de beschikking heeft over voldoende informatie. Deze informatie kan van allerlei aard zijn. Bijvoorbeeld: het aantal kinderen dat in een bepaalde wijk woont i.v.m. de bouw van scholen; verhuizingen van de bevolking in de stad in verband met het woon-werk-verkeer; statistische informatie betreffende de totale oppervlakte van wegen, water, plantsoenen, industriegebieden, enz.hoeveelheid en aard van leidingen die in verband met de bouw van een kunstwerk moeten worden omgelegd en/of ver nieuwd; ouderdom en kwaliteit van woningen, de waarde daarvan en het aantal mensen dat erin woont in verband met het saneringsbeleid. Al deze informatie is heden ten dage aanwezig in de vorm van op conventionele wijze verzorgde bestan den als alfabetische kaartregisters, lijsten, overzich ten op plattegronden, enz. Ze is echter verspreid aan wezig bij verschillende gemeentelijke diensten en be drijven en niet erop afgestemd om in onderlinge re latie met elkaar te worden gebracht. Dit houdt in, dat informatie die fundamenteel is voor het nemen van beslissingen vaak lang op zich laat wachten óf dat het eenvoudig ondoenlijk is om de gegevens te verzamelen. De huidige stand van de computertechniek opent perspectieven voor de gemeentelijke informatiever strekking nu het mogelijk is om grote hoeveelheden informatie betrouwbaar op te slaan in massageheu gens die zeer snel kunnen worden geraadpleegd. Dit kan de slagvaardigheid van het gemeentebestuur ten goede komen, temeer daar door het leggen van rela ties allerlei typen van informatie met elkaar gecom bineerd kunnen worden. 2 Het Basisplan voor de Gemeentelijke Automati sering Door enige grote gemeenten is het initiatief genomen tot het opzetten van het „Basisplan voor de Gemeen telijke Automatisering" [1], Het basisplan onder scheidt een aantal gebieden van informatie die elk in één groot systeem moeten worden ondergebracht. Daarbij dient te worden gezorgd dat de onderlinge samenhang van de informatie verzekerd is ook al wordt het verzamelen van informaties door verschil lende organisatorische eenheden (takken van dienst) uitgevoerd. Het basisplan maakt onderscheid tussen geïnte greerde systemen ten behoeve van de gemeente in z'n geheel (Vastgoedsysteem, Bevolkingssysteem, Activiteitensysteem), geïntegreerde systemen ten be hoeve van het gemeentelijke apparaat op zichzelf (Personeelssysteem, Betalings- en Incassosysteem, Materiaalsysteem) en voorts de niet-geïntegreerde systemen waarin opgenomen de toepassingen voor afzonderlijke takken van dienst (b.v. civiel-techni- sche constructieberekeningen) en toepassingen met het zwaartepunt buiten de gemeente (b.v. politie, bi bliotheken). Als overkoepelend systeem over de ge- integreerde basissystemen is het Bestuurssysteem gedacht, dat de diverse systemen met elkaar ver bindt. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft een stichting in het leven geroepen, de Stichting tot Ontwikkeling van de Automatisering bij de Ge meenten (S.O.A.G.) [2], welke aan de gemeentelijke samenwerking vorm zal geven. De Stichting verzorgt de opleiding van systeemanalysten en programmeurs en is met de Rijksoverheid in contact getreden over het subsidiëren van de ontwikkeling. Dit heeft ge resulteerd in een toezegging van Rijkswege van een subsidie van 20% met een maximum van 500.000, per geïntegreerd systeem. In het kader van de samenwerking heeft het Ge meentelijk Rekencentrum in Rotterdam (computer Siemens 4004/45) de ontwikkeling van het Bevol kingssysteem in hoofdzaken voltooid. 3 Het Vastgoedsysteem Voor de landmeetkundige wereld is het Vastgoed systeem van belang. Dit systeem moet informatie verschaffen over alle vaste objecten binnen het ge meentelijke grondgebied. Het betreft de grond, de eigendomstoestand en zakelijke rechten, de topo grafie, de leidingnetten, gebouwen, enz. Voorlopig is een driedeling gemaakt. Het eerste deelsysteem bevat alle gegevens betreffende gebouwen (kwaliteit, bouwtechnische staat, vloeroppervlakte, sanitair, waarde, hoogte gebouw, woningtype, ouderdom, huurwaarde, enz.). Voor een groot deel betreft dit 106 ngt 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 18