temen goed werken kan in de vierde fase begonnen worden met het overbrengen van alle bestaande, op kaarten vastgelegde, gegevens in het „geheugen van de computer" (magneetbanden of schijvengeheu- gen). Vooral deze fase is erg kostbaar en zal in Rot terdam enige miljoenen guldens vergen. In grote lijnen ziet het plan er als volgt uit. Alle ge gevens van topografie en leidingen worden in een geheugenbestand opgeslagen in de vorm van coördi naten met daaraan toegevoegd coderingen betreffen de het soort punt (b.v. hoek van huis 316 in straat 86). Wanneer er nieuwe metingen gedaan zijn dient het coördinatenbestand te worden gewijzigd. De me tingen geschieden op de normale wijze (meetlijnen- verband, orthogonaal of polair). De meetgegevens worden op een ponsdocument genoteerd in plaats van op veldwerk. R.A.E.T.-Arnhem heeft daarbij een methode voorgesteld waarbij puntnummering niet nodig is, terwijl het maken van een schets strikt genomen achterwege kan blijven. De ponsdocumenten worden geponst en leiden via een tussenfase voor controle tot rechtstreekse auto matische mutatie van het geheugenbestand. Met het geheugenbestand als bron van gecodeerde coördina ten moet het nu mogelijk zijn kaarten te tekenen op elke gewenste schaal en met elke gewenste inhoud (met bomen, zonder bomen, zonder leidingen of al leen met de waterleiding, enz.). De elektronische tekenapparatuur waarmee de kaarten vervaardigd kunnen worden zal dan niet alleen de landmeetkun dige tekenaar vervangen maar ook alle andere teke naars die binnen de gemeentelijke takken van dienst belast zijn met het registreren van buizen, kabels, rioleringen en bestratingsmaterialen. De doeleinden die met dit systeem bereikt kunnen worden zijn: - snelle verwerking van mutaties; - vervanging van kaartbestanden (veelal schaal 1 500) door een centraal geheugenbestand (schaal 1 1) en derhalve verbetering van de kwaliteit; - het verkrijgen van een grote mate van soepelheid bij het samenstellen van de inhoud van kaarten en het kiezen van de schaal - bestrijding van tekorten aan personeel. Kenmerkend voor de opzet van de gemeentelijke automatisering is echter niet het op zichzelf bereiken van deze doeleinden alswel het op een hoger plan brengen van de gemeentelijke informatieverwerking als geheel door het verkrijgen van de mogelijkheid om gegevens uit diverse systemen met elkaar in relatie te brengen, waardoor allerlei plannen sneller en grondiger bestudeerd en uitgevoerd kunnen worden. Literatuur 1Basisplan voor de Gemeentelijke Automatisering (ontwik keling van informatiesystemen). Uitgegeven door de Stich ting tot Ontwikkeling van de Automatisering bij de Ge meenten S.O.A.G., Oude Molstraat 34, 's-Gravenhage, Telefoon (070) 62 45 51. 2. Samenwerking van de Nederlandse Gemeenten bij de Au tomatisering. December 1970. Uitgegeven door de S.O.A.G. Het Nederlands Geodetisch Tijdschrift is de voort zetting van het Tijdschrift voor Kadaster en Land meetkunde en verschijnt sedert januari 1971 in de nieuwe vorm. In de lopende jaargang zijn o.m. artikelen opgenomen over de volgende onderwerpen. - Het gebruik van satellieten voor navigatiedoeleinden. - De computer in opmars. - Verticale beweging van de kust afhankelijk van het getij, gemeten met behulp van hydrostatische water passing. - De onderwatertechniek van de Mariene Geodesie. - Sociaal-economische aspecten van de ruilverkaveling. - Mogelijkheden van Remote Sensing. - De fotokaart. In de komende nummers zullen bijdragen geplaatst worden over: - Terrcstrische fotogrammetrie. - Juridische aspecten van mariene-geodetische activi teiten. - Zwaartekrachtsmetingen. - Automatisering van de toedeling bij de ruilverkaveling. - Elektronische tafelrekenmachines. - Het gebruik van lasers in de landmeetkunde. 108 ngt 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 20