zijcis wordt dan niet meer aan liet toeval overgelaten, maar berust op een duidelijke regeling, doordat een ieder bij het registratiekantoor direkt kan vernemen, met welke beheerders hij zich in verbinding moet stellen om informaties te verkrijgen omtrent de leidingen in zijn werkgebied. De technische registra tie van de leidingen blijft in deze fase berusten bij de beheerders, die alle gegevens omtrent de juiste ligging daarvan onder zich houden. De registratie van beheerders is overigens ook een onmisbare voor bereiding op een verdergaande centralisatie. In een tweede fase zou van de belangrijke leidingen een centrale registratie, op basis van door de be heerders verstrekte meetgegevens, plaats kunnen vinden. Vooral voor de ontwerpers van plannen en werken lijkt de mogelijkheid tot het verkrijgen van een overzicht van de belangrijke leidingen in een bepaald gebied van groot belang. Eerst in de derde fase kan tenslotte worden over gegaan tot een volledige en nauwkeurige registratie van alle leidingen, wanneer men althans ooit zover zou willen gaan. De leidingen die in deze fase ge registreerd worden liggen vooral binnen de bebouw de kom. Het grote voordeel van de derde fase kan zijn dat men bij de uitvoering van werken direct met volledige leidingkaarten kan werken. In verscheide ne gemeenten in binnen- en buitenland is men reeds tot een dergelijke registratie overgegaan. Naast de bovengenoemde fasen in de centralisatie van de leidingenregistratie wil de commissie de wenselijkheid van uniform kaartmateriaal niet on vermeld laten. Uit de enquête en de gevoerde be sprekingen is gebleken dat bij alle belanghebbenden een zeer grote behoefte bestaat aan goede, uniforme basiskaarten. Thans wordt door vele instellingen en bedrijven ongecoördineerd aan de vervaardiging van kaarten gewerkt, en niet altijd op even deskundige wijze. Het behoeft geen betoog, dat de levering van basiskaarten door één centraal instituut aanzienlijk voordeliger zal zijn dan het incidenteel samenstellen hiervan door de verschillende gebruikers. Dit is overigens beslist geen exclusief belang van de lei dingenregistratie. Het zou niet zinvol zijn de vele diensten en bedrijven die graag gebruik zouden maken van uniforme grootschalige basiskaarten, hier op te sommen. Wel moet hier met nadruk ge steld worden dat de produktie van deze kaarten niet alleen grote voordelen voor de leidingbeheerders heeft, maar ook voor de andere gebruikers van leidingkaarten. Door de uniformiteit zouden immers de leidingkaarten van verschillende beheerders veel eenvoudiger naast elkaar leesbaar worden. Deze toegankelijkheid voor derden zal nog verder bevor derd worden, wanneer alle beheerders mettertijd gebruik zullen maken van de symbolen van de in ontwerp zijnde normbladen. In hoeverre een samenwerking van de Topografische Dienst, de Dienst van het Kadaster en eventueel andere diensten voor het vervaardigen van basis kaarten wenselijk is, zou nader moeten worden be studeerd. 1.4 Wetgeving Voor de publiekrechtelijke regeling van de centra lisatie met betrekking tot de leidingenregistratie kan men kiezen uit een wet, een provinciale of een ge meentelijke verordening. Aangezien het werkterrein van vele leidingbeheerders en gebruikers van leidin genregistratie niet aan provinciale of gemeentelijke grenzen gebonden is, is een landelijk uniforme werk wijze wenselijk. Een regeling door middel van een provinciale of gemeentelijke verordening geeft hier voor niet voldoende waarborgen. De commissie geeft derhalve de voorkeur aan een Wet op de Leidingenregistratie. Het is nu nog niet te voorspellen hoe de ontwikke ling zal zijn na de invoering van de eerste en tweede fase; de wenselijkheid en het nut van de derde fase zullen daarvan mede afhankelijk zijn. De beslissing over de verdergaande centralisering kan derhalve pas in een later stadium genomen worden, zodat ook de wetgeving beter in fasen kan verlopen. Inmiddels is geenszins de mogelijkheid uitgesloten dat de Wet op de Leidingenregistratie later zou kunnen opgaan in een algemene leidingenwet, waar voor door verschillende instanties momenteel wordt gepleit in verband met de inrichting van leiding straten, veiligheidseisen, e.d. De commissie meent echter dat de wetgeving voor de eerste fase op korte termijn tot stand moet en kan komen, zodat zij deze wetgeving niet afhankelijk wil stellen van de tot standkoming van een algemene leidingenwet die, ngt 71 94

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 6