2. Systeem a nadert tot een openbaarheid van voor genomen of overwogen werken; dit is in som mige gevallen niet wenselijk. 3. Het leidingenregistratie-apparaat is een dienst verlenend orgaan; informatie in ontvangst nemen en op aanvraag verstrekken (zoals bij b) is een meer hierbij passende activiteit dan de zware verantwoordelijkheid van eigen initiatief nemen (zoals bij a). 4. Er kunnen bij systeem a vertragingen optreden, waardoor de aannemer onzeker wordt wanneer door beheerders geen contact met hem opgenomen wordt (liggen er geen leidingen of is er vertra ging?). 5. Door systeem a wordt ten onrechte een ver schuiving van de aansprakelijkheid van de aan nemer naar de beheerder gesuggereerdaangezien de aannemer aansprakelijk is moet er van uit gegaan worden dat de aannemer zich te allen tijde in verbinding stelt met de beheerder (sys teem b). Bovenstaande argumenten zijn zeker voor discussie vatbaar; ongetwijfeld kunnen regelingen getroffen worden om de nadelen van systeem a enigszins op te heffen. Het gaat er echter om een registratie systeem te vinden dat dusdanig werkt dat het alle betrokkenen duidelijk is en aanspreekt, en daardoor vooral kans van slagen heeft. Vooral op grond van de argumenten 14 en 5 is dit naar de mening van de commissie systeem b. Dikwijls worden de geheime leidingen als speciaal probleem gezien. Deze leidingen kunnen per defini tie niet in een openbare leidingenregistratie opge nomen worden op de voor andere leidingen te ge bruiken wijze. In feite is dit probleem echter niet nieuw; onder de huidige omstandigheden staat men immers ook steeds voor de keus öf de plaats aan te duiden ter voorkoming van schade óf de plaats geheim te houden met aanvaarding van het risico. De militaire beheerder zal bij een centrale leidingen registratie voor dezelfde keus blijven staan. Wel kunnen in de eerste fase enkele methodes gebruikt worden om de geheime leidingen gedeeltelijk te laten meedoen. B.v.de militaire telefoonkabels kunnen „onderduiken" in het totale P.T.T.-net; men kan ook in een bepaalde streek voor iéder vak het Departement van Defensie als beheerder registreren in de eerste fase. De beslissing over het al dan niet meedoen in de centrale leidingenregistratie en de verantwoordelijkheid daarvoor dienen door de mili taire organisatie zelf te worden genomen. 2.2 Wettelijke regeling In de Wet op de Leidingenregistratie, voorlopig nog alleen voor de eerste fase, moet het geheel van prin cipiële spelregels worden neergelegd terwijl ver scheidene praktische zaken bij A.M.v.B. kunnen worden uitgewerkt. Allereerst dient uiteraard in de wet omschreven te worden dat onder leidingen wordt verstaan: „kabels, buizen en straalverbindingen die dienen of kunnen dienen tot niet-éénmalige geleiding van gas, water of andere chemische stoffen, energie- of informatie transport, voor zover deze niet liggen binnen en ten dienste staan van één perceel". De doorgaande lei dingen in of boven particuliere grond vallen dus wel onder de registratieverplichting, maar de huisaan sluitingen en de fabrieksleidingen op eigen terrein niet. Aan het Kadaster wordt de wettelijke verplichting opgelegd tot het inrichten en bijhouden van een boekhouding van de namen en de informatie- en correspondentie-adressen van beheerders van leidin gen, gerangschikt per oppervlakte-eenheid. Een tweede wettelijke verplichting van het Kadaster moet zijn die tot het verschaffen van inlichtingen omtrent deze namen en adressen aan een ieder die daarom vraagt. De wet moet ook inhouden dat het Kadaster gemeenten, die daartoe in staat worden geacht, op hun verzoek, in zijn in de Wet op de Leidingen registratie omschreven plaats stelt. Bij A.M.v.B. kunnen nader geregeld worden de wijze van inrich ting en bijhouding van de eerste fase registratie, de vorm en inhoud van de te verschaffen inlichtingen en de in rekening te brengen kosten. De eerste verplichting welke in deze fase aan de leidingbeheerders moet worden opgelegd, is die tot het verschaffen van hun namen en de informatie- en correspondentie-adressen aan het Kadaster met de vermelding in welke vakken hun leidingen zijn ngt 71 97

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 9