Agenda kwantitatieve en kwalitatieve gegevens die nuttig zijn bij het nemen van beslissingen. Dit is waar schijnlijk wat men bedoelt met de wel gehoorde vast stelling dat de geodesie een dienende functie heeft; een bewering die op zichzelf geen enkele onder scheidende waarde heeft, want van welk beroep kan men zeggen dat het géén dienende functie heeft? Het dienende karakter wordt in dit geval geaccentu eerd door de omstandigheid dat vaak de geodeet geen bemoeienis heeft met de beslissingen waarbij de door hem verstrekte informatie wordt gebruikt. Wij hebben echter al gezien dat lang niet altijd zijn werk zo'n scherp bepaald eindpunt heeft, namelijk in die gevallen dat hij anderen helpt, veranderingen aan te brengen in de geometrie van het land en in de betrekkingen tussen mensen en grond. Zijn werk heeft hier duidelijk het karakter van begeleiden; hij werkt hierbij samen met deskundigen uit andere dis ciplines, en zijn vorming zal breed genoeg moeten zijn om een vruchtbare samenwerking tot stand te doen komen. Zowel voor geodetisch werk in engere zin als voor de samenwerking met anderen zal hij de kwaliteiten moeten bezitten die een gemeenschappe lijk kenmerk van alle ingenieurs vormen, samen te vatten als het kunnen hanteren van een systema tische en waar mogelijk kwantitatieve aanpak. Van personen die zeer onbekend zijn met de geode sie kan men wel eens de vraag horen of er eigenlijk tegenwoordig nog wel wat te meten valt, alles moet zo langzamerhand, zeker in ontwikkelde gebieden, toch wel bekend zijn. Het antwoord moet luiden dat hoe sterker een land zich ontwikkelt, hoe meer geo detisch werk er te doen valt, omdat ontwikkeling verandering betekent. Jn het stadium van ontwik keling waarin ons land verkeert zullen veel geodeten zich bezig moeten houden met veranderingen in de betrekkingen tussen mensen en grond, niet alleen in de registrerende kadastrale functie, of bij de voor namelijk agrarisch gerichte ruilverkaveling, maar ook bij grondbedrijven van gemeenten en andere bij de planologie betrokken instellingen. Er wordt in dit verband wel gesproken van de z.g. „maat schappelijke" geodeet om een specialisatie in deze richting aan te duiden, waarmee hopelijk niet be doeld wordt dat de meer technisch-mathematisch gerichte geodeet onmaatschappelijk zou kunnen 1-14 augustus 1971 15e algemene vergadering van U.G.G.I. Moskou 1-3 september 1971 56. Deutscher Geodatentag Wiesbaden 1-8 september 1971 Internationale geodetische tentoonstelling GEO '71 Wiesbaden 1-10 september 1971 13e FIG-congres Wiesbaden 20 september - 1 oktober 1971 33. Photogrammetrische Wochen Karlsruhe 7-9 oktober 1971 Conférence Internationale sur les méthodes de l'informatique en Géodésie Sofia 15-16 oktober 1971 6e NGL-congres tentoonstelling Arnhem 29 oktober 1971 Algemene ledenvergadering van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde Utrecht ngt 71 119

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 11