zijn. Het werk van laatstgenoemde zal waarschijn lijk eveneens meer en meer het karakter van een specialisme krijgen. Het totale aantal geodeten waar aan de maatschappij behoefte heeft is niet zo groot dat een verregaande splitsing in de opleiding voor deze uitersten verantwoord zou zijn. Zeker in het licht van de veranderingen die het wetenschappelijk onderwijs in de toekomst zal ondergaan, zal het bij het samenstellen van het programma voor de studie tot geodetisch ingenieur nodig zijn, die vaardigheden te onderkennen die gemeenschappelijk zijn aan de diverse vertakkingen van het beroep. Ik hoop dat mijn schets van de functie van het beroep daarbij van nut kan zijn. Literatuur 1. J. E. Alberda, On the importance of decision theory for geodesists. Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde 83 nr. 3 (1967) 2. J. E. Alberda, Decision-Making and Surveying. Archives of Twelfth International Congress of Surveyors, Vol. B, FIG, London, 1969. 3. W. Baarda, Statistical Concepts in Geodesy. Netherlands Geodetic Commission, Publications on Geodesy, New Series, Vol. 2 no. 4, Delft, 1967. 4. W. Baarda, A Testing Procedure for Use in Geodetic Networks. Netherlands Geodetic Commission, Publica tions on Geodesy, New Series, Vol. 2 no. 5, Delft, 1968. 5. W. Baarda, Statistics, a Compass for the Land Surveyor. Archives of Twelfth International Congress of Surveyors, Vol. B, FIG, London, 1969. 6. W. Baarda, The Future of the Géomètre. Archives of Twelfth International Congress of Surveyors, Vol. A, Part. 2, FIG, London, 1969. 7. E. R. Bosman, Some general remarks about the use of parametric and nonparametric statistical tests. Photo- grammetria 25 (1969/1970) biz. 99-105. 8. H. Brunner, Erfordernisse für einen Ehrenkodex. Ar chives of Twelfth International Congress of Surveyors, Vol. A, Part 2, FIG, London, 1969. 9. P. Caws, Definition and Measurement in Physics, in: Measurement: Definitions and Theories, ed. C. West Churchman and Philburn Ratoosh. John Wiley, New York, 1959. 10. J. B. Charles, Volg het spoor terug. De Bezige Bij, Am sterdam, 31953. 11. C. West Churchman, Prediction and Optimal Decision, Philosophical Issues of a Science of Values. Prentice-Hall, Englewood Cliffs, 1961. 12. J. P. Dou, Tractaet vant maken ende Gebruycken eens nieu gheordonneerden Mathematischen Instruments, 1612. Aangehaald in: J. W. Dieperink, De techniek van het landmeten in een tweetal tijdperken der geschiedenis. (Lustrumrede). Veenman, Wageningen, 1928. 13. B. Ellis, Basic Concepts of Measurement, Cambridge University Press, 1968. 14. A. D. de Groot, Methodologie. Grondslagen van onder zoek en denken in de gedragswetenschappen. Mouton, 's-Gravenhage, 1961. 15. J. M. H. Heines, Onze relaties met het buitenland. Tijd schrift voor Kadaster en Landmeetkunde 50 (1934) blz. 295. 120 16. Koninklijk Besluit van 2 Augustus 1935, Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde 51 (1935) blz. 193. 17. V. Krumphanzl, Die Ausbildung von Fachleuten in der Ingenieurgeodasie, Archives of Twelfth International Congress of Surveyors, Vol. A, Part 2, FIG, London, 1969. 18. G. Mannoury, Mathesis en Mystiek, een signifiese studie van kommunisties standpunt. Maatschappij voor goede en goedkope lectuur, voor rekening van den schrijver gedrukt en uitgegeven bij de Wereldbibliotheek, 1924. 19. J. Presser, Amerika, van kolonie tot wereldmacht. Else vier, Amsterdam, 1949. 20. J. E. Romein, Over landmeten en cartografie, in: Lus- trumboek 1965-1970, Landmeetkundig Gezelschap Snel- lius, Delft, 1970. 21. S. S. Stevens, Measurement, Psychophysics, and Utility, in: Measurement: Definitions and Theories, ed. C. West Churchman and Philburn Ratoosh. John Wiley, New York, 1959. 22. M. Thorncroft, The Future of the Professions. Archives of Twelfth International Congress of Surveyors, Vol. A, Part 2. FIG, London, 1969. 23. G. F. Witt, Automatisering van de toedeling bij ruilver kaveling. Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde 85 nr. 5 (1969). WERKGROEP LEIDINGENREGISTRATIE Nadat de Staatssecretaris van Financiën had kennisgenomen van het rapport van de Studiecommissie Leidingenregistratie, waarmee hij in grote lijnen instemde, is bij het Ministerie van Financiën een Werkgroep Leidingenregistratie ingesteld. In deze werkgroep, die op 15 april jl. is geïnstalleerd, hebben zitting: Ir. W. A. Claessen (voorzitter), Ir. E. C. C. Beneder- Blitz (secretaris), Dr. Ir. M. J. M. Bogaerts, Prof. Mr. P. de Haan, Mr. Ir. J. L. G. Henssen, Mr. H. C. Oud, Ir. I. P. Toussaint, Prof. Ir. G. F. Witt, Mr. P. J. Zeven. De Werkgroep Leidingenregistratie heeft tot taak de voor stellen van de Studiecommissie inzake de eerste fase nader uit te werken, en een concreet plan op te stellen voor de tech nische, organisatorische, financiële en juridische uitvoering. ONDERSCHEIDING Prof. R. Roelofs is bij K.B. benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. ngt 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 12