Geodesie en zwaartekracht G. L. Strang van Hees Inleiding Onderstaand artikel is geschreven naar aanleiding van een lezing op de studiedag van de N.L.F. op 16 oktober 1970 te Apeldoorn, over het onderwerp satellietgeodesie. De andere voordrachten van deze dagen zijn reeds eerder gepubliceerd [1, 2, 3, 4]. Dat de zwaartekracht een rol speelt in de satelliet geodesie blijkt uit het feit dat de baan van de satel liet in hoofdzaak bepaald wordt door het zwaarte- krachtsveld. Het wordt daarom tegenwoordig tot een van de hoofdtaken van de geodesie gerekend dit zwaartekrachtsveld te bepalen, zowel op aarde als in de ruimte. Het zijn echter niet alleen de satel lietgeodeten die interesse hebben in de zwaarte kracht, ook de gewone landmeter gebruikt in de da gelijkse praktijk de zwaartekracht, al is het maar om een jalon verticaal te stellen. Met grotere preci sie worden echter de waterpasinstrumenten en theo dolieten gehorizonteerd, wat betreft de laatste vooral als het gaat om richtingen onder een grote hellings- hoek, zoals bij astronomische plaatsbepalingen. Hieronder zal eerst worden ingegaan op de plaats van de zwaartekracht in de terrestrische geodesie en vervolgens op de zwaartekracht bij de satellietgeo desie. Daarna zullen de verschillende meetmethoden geschetst worden en tenslotte de Nederlandse deel name aan internationale projecten. Zwaartekracht in de terrestrische geodesie Als men onder geodesie verstaat het opmeten van de aarde hebben we met een zuiver meetkundig pro bleem te doen dat geheel opgelost kan worden met hoek- en lengtemetingen. Een fysische grootheid als de zwaartekracht behoeft hierbij niet te worden in geschakeld. De vraag rijst waarom we dan toch onze waterpasinstrumenten en theodolieten zo nauwkeu rig horizonteren. De reden is dat de aarde zo een regelmatig lichaam is dat de niveauvlakken, dat zijn oppervlakken die overal loodrecht op de zwaarte kracht staan, met grote benadering als plat vlak kunnen worden beschouwd voor kleine gebieden (ter grootte van steden), als bol voor gebieden ter grootte van Nederland en als ellipsoïde voor gro tere gebieden. De afwijkingen van de geoïde, dat is het niveauvlak op gemiddeld zeeniveau, ten opzich te van de ellipsoïde zijn in de orde van enige 10-tal- len meters, dat is dan in vergelijking met de aard- straal een relatieve afwijking van slechts 1 op 105. Als de aarde zou worden voorgesteld door een bol met straal van 10 meter zijn de afwijkingen van de geoïde ten opzichte van de ellipsoïde in de orde van 0,1 mm, dus nauwelijks zichtbaar. Voor vele doeleinden geeft de zwaartekracht dus een uitstekende referentierichting die als bekend mag worden verondersteld. Voor zeer nauwkeurige metingen, vooral wanneer hierbij astronomische plaatsbepalingen worden ingeschakeld, is het echter noodzakelijk terdege rekening te houden met de af wijkingen van de geoïde en speciaal met de schiet loodafwijkingen, dat zijn de verschillen tussen de astronomisch bepaalde lengte en breedte van een punt en de lengte en breedte van dit punt op de el lipsoïde. Er zijn echter meer redenen waarom de zwaarte kracht gebruikt wordt, ook bij metingen van de al lergrootste precisie: a. Tengevolge van de refractie zijn verticale hoeken veel minder nauwkeurig te meten dan horizon tale hoeken. Daarom beperkt men zich tot hori zontale hoeken terwijl de verticale hoekmeting vervangen wordt door waterpassing. De refrac tie is het grootste probleem in de zogenaamde driedimensionale geodesie daar men deze bere kent volgens bepaalde modellen van de atmo sfeer, die bepaald niet hypothesenvrij zijn. De hoogtemetingen geschieden door waterpas- Bewerking van een voordracht gehouden op het NLF-con- gres op 16 oktober 1970 te Apeldoorn. SUMMARY Geodesy and gravity This paper describes the role of gravity in geodetic problems. The main principles in ter restrial geodesy as well as in satellite geodesy are indicated. The second part describes the methods of gravity measurements and the activities of The Netherlands especially as for gravity measurements at sea. ngt 71 121

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 13