Mariene geodesie en recht Op 14 juli, als de val van de Bastille wordt herdacht, krijgen de Franse soldaten een cadeautje en een ver rassing. Het cadeautje is een sigaar en de verrassing is, dat de sigaar er niet is. Zo krijgt u bij het 30-jarig bestaan van uw vereniging aangeboden: een toe spraak over het recht en de verrassing, dat het recht er nog niet is, althans vaak weinig duidelijk is en hiaten vertoont. Inleiding Als ik hier over recht spreek, bedoel ik natuurlijk niet het nationale recht, maar het internationale. Het internationale recht rust voor een deel op ver dragen, voor een ander deel op gewoonte; dat zijn althans de belangrijkste bronnen van internationaal recht. Maar door de technische ontwikkeling wordt men soms voor geheel nieuwe vragen gesteld, waar over zich nog geen gewoonte heeft kunnen vormen en waarop het antwoord nog niet in verdragen is gegeven. Zelfs als er verdragen bestaan, gelden zij in het algemeen alleen voor de staten, die bij die ver dragen partij zijn en alleen voorzover zij bij het aan vaarden van de verdragsverplichtingen geen reserves hebben gemaakt. Gelukkig zijn er omstreeks 12 jaar geleden onder de auspiciën van de VN een aantal algemene verdragen over het zeerecht gesloten Deze verdragen zijn op vrij ruime schaal door de staten aanvaard, hetzij door toetreding, hetzij door dat staten in de praktijk blijk gaven zich naar de in houd van deze traktaten te willen gedragen; het is daarom verantwoord bij het bespreken van het zee recht van die verdragen uit te gaan. Helaas vertonen deze verdragen leemten en er is daarom ernstig spra ke van het bijeenroepen van een nieuwe conferentie ter verdere codificatie van het internationale zee recht. Aan die leemten kan ik niet voorbijgaan, om dat die zich nu juist daar voordoen, waar u met het internationale zeerecht in aanraking kunt komen. Die leemten komen vaak voort uit tegengestelde be langen van staten; zij zijn een gevolg en een object van internationale politiek. Naar algemeen aanvaard internationaal recht moet men, voorzover het de zee zelf betreft, onderschei den a. de binnenlandse wateren van een staat; b. de territoriale zee; c. de aansluitende zone; d. de volle zee. Voorzover het betreft de zeebodem en de onder grond daarvan moet men onderscheiden: a. de bodem van de binnenwateren en de territoria le zee b. het continentale plat; c. de zeebodem buiten het continentale plat. Voor elk van deze areas geldt een verschillend re gime; de rode lijn, die door al deze onderscheidingen heen loopt is, dat naarmate men verder van de kust komt, de bevoegdheden van de kuststaat geringer worden. In de binnenlandse wateren heeft de kust staat de meest onbeperkte jurisdictie; in de territo riale zee moet hij b.v. het recht van onschuldige doorvaart eerbiedigen van schepen onder vreemde vlag; de aansluitende zone geldt als volle zee, met dien verstande, dat de kuststaat er nog controle mag uitoefenen op de naleving van zijn voorschriften op de gebieden van douane, belastingen, immigratie en gezondheidszorg; op de volle zee - zo leerde Grotius reeds - heeft de kuststaat geen enkele territoriale be voegdheid meer. Weliswaar is men in de laatste 30 jaren tot de opvatting gekomen, dat de kuststaat op J. W. JOSEPHUS J ITT A Voordracht gehouden op 25 november 1970 voor het Land meetkundig Gezelschap „Snellius" te Delft. SUMMARY With respect to legal status, different zones of the sea are distinguished. The excercise of legal power by authorities of the coastal states ranges from intensive control near the coast to absence of control in the open sea. One of the most important issues is the deter mination of the boundaries between the zones. The legal status of the sea-bottom is discussed. The continental shelf, in particular, is the subject of hard negotiations. Sentences by the International Court of Justice on this matter are sometimes hardly workable. Op 29 april 1958, getekend te Genève: Verdrag inzake de territoriale zee en de aansluitende zone, Tractatenblad 1959, 123; Verdrag inzake de volle zee, Trb 1959, 124; Verdrag in zake de visserij en de instandhouding van de levende rijk dommen van de volle zee, Trb. 1959, 125; Verdrag inzake het continentale plateau, Trb. 1959, 126; Protocol van faculta tieve ondertekening inzake de verplichte beslechting van ge schillen, Trb. 1959, 127. 126 ngt 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 18