het continentale plat nog soevereine rechten mag uitoefenen met betrekking tot de opsporing en win ning van de natuurlijke hulpbronnen van het plat, maar de rechtspositie van de waterkolom en de luchtruimte boven het plat wordt hierdoor in be ginsel niet gewijzigd. De basislijn Voor het aangeven van de begrenzingen van al deze zeearealen gaat men uit van de zogenaamde basis lijn. Deze lijn vormt de scheiding tussen de binnen landse wateren van een staat en de territoriale zee; zij wordt ook gebruikt voor de afbakening van de grens van de territoriale wateren en van de aanslui tende zone van een staat en tevens - zo staat er in het Verdrag inzake het continentale plat - voor het bepalen van de grenzen van staten op het continen tale plat. Deze basislijn is de laagwaterlijn zoals die is aangetekend op zeekaarten die officieel door de kuststaat zijn erkend. Maar hier beginnen de eerste praktische moeilijk heden al. De indicaties van de laagwaterlijn op de zeekaarten verschillen soms; een staat wenst soms niet uit te gaan van de laagwaterlijn, maar van de hoogwaterlijn. Bekend is ook het geschil tussen En geland en Noorwegen. Engelse vissers plachten van oudsher hun bedrijf uit te oefenen op plaatsen, die Noorwegen tot zijn territoriale wateren rekende; de zaak werd uiteindelijk voorgelegd aan het Interna tionale Gerechtshof* en een aantal overwegingen van het Hof heeft zijn neerslag gevonden in het Ver drag inzake de territoriale zee en de aansluitende zone. Ik citeer gedeeltelijk art. 4, waar duidelijk een beschrijving van Noorwegen is te lezen: 1. "In localities where the coast line is deeply in dented and cut into, or if there is a fringe of islands along the coast in its immediate vicinity, the method of straight baselines joining appro priate points may be employed in drawing the baseline 2. The drawing of such baselines must not depart to any appreciable extent from the general direc tion of the coast, and the sea areas lying within International Court of Justice, Reports 1951, p. 116 e.v., Fisheries case (U.K. vs Norway) 18th December, 1951. the lines must be sufficiently closely linked to the land domain to be subject to the regime of inter nal waters. 3. account may be taken, in determining par ticular baselines, of economic interests peculiar to the region concerned, the reality and the im portance of which are clearly evidence by a long usage." Zoals u ziet, is het trekken van de basislijn niet altijd een eenvoudige zaak; dit trekken is uiteinde lijk mede een politieke beslissing, gebouwd op veel soortige overwegingen. Ik merk nog op, dat ook een kunstwerk op de loop van de basislijnen invloed kan hebben; de aanleg van de Maasvlakte, bijvoor beeld, kan de loop van de Nederlandse basislijnen wijzigen. Hebt u eenmaal de basislijn gevonden, dan geven de Geneefse zeerechtverdragen een aantal regels voor het construeren van de grenzen van territoriale wa teren, van aansluitende zone en van grenzen op het continentale plat. Volledig zijn die regels niet en ze worden ook niet door alle staten aanvaard. Tot zover de meer algemene beschouwingen; het wordt tijd iets meer te zeggen over de diverse zones, die het internationale zeerecht onderscheidt. En dan eerst iets over de territoriale wateren. De territoriale wateren Iedere kuststaat heeft behoefte aan uitsluitende zeg genschap over een strook zee voor zijn kust uit de fensie-overwegingen en omdat hij om commerciële, fiscale en politieke redenen een toezicht moet kun nen uitoefenen op de schepen die voor zijn kust ko men, daar ankeren en de kuststrook weer willen ver laten. Dit belang is overal ter wereld erkend, en iedere kuststaat maakt aanspraak op territoriale wa teren. Hoezeer het defensiebelang hier achter schuilt, blijkt wel uit de door de 18e eeuwse Nederlandse jurist Bijnkershoek opgestelde theorie, dat de terri toriale wateren zo breed zijn als het geschut reikt; oorspronkelijk nam men, waaronder ook nu nog Nederland, een 3 mijls grens aan; in de moderne tijd is natuurlijk ieder verband tussen de ballistiek en de breedte van de territoriale wateren, als dit verband al ooit door het recht is erkend, verloren gegaan. Artikel 6 van het Verdrag inzake de territoriale zee ngt 71 127

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 19