In memoriam Ir. H. Ph. van der Schaaf In de vroege ochtenduren van 29 maart overleed op 62-jarige leeftijd na een korte ziekte onze collega Ir. H. Ph. van der Schaaf. Hillebrand Philippus van der Schaaf werd 17 fe bruari 1909 te Leeuwarden geboren. Na de H.B.S. te hebben doorlopen ging hij in 1926 naar Wagenin- gen om aan de landmeterscursus van de Landbouw hogeschool te gaan studeren. In 1930 behaalde hij het landmetersdiploma, na al z'n examens met lof te hebben afgelegd. In 1950 ver wierf hij het ingenieursdiploma op grond van de scriptie „Overgang van rechten krachtens ruilver kaveling". Na het voltooien van zijn studie in Wageningen trad Van der Schaaf op 16-4-1930 in dienst bij het Kadaster, aanvankelijk bij de Landmeetkundige Dienst (Almelo en 's-Hertogenbosch) later bij de Ruilverkavelingsdienst (Breda). Op 1 januari 1953 ging hij over naar de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat om hoofd van de re- kenafdeling te worden. De grotere verscheidenheid van de daar aan de orde komende problemen maar vooral het mathematische karakter daarvan trok hem bijzonder aan. Aanvankelij k aangesteld als landmeter 1 e klasse werd hij reeds op 1-1-1954 benoemd tot Hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, waarna hij op 1-1-1963 z'n huidige rang van Hoofdingenieur A bereikte. Van der Schaaf heeft van zijn werk bij de Meetkun dige Dienst een succes gemaakt. Gesteund door z'n wetenschappelijke aanleg en z'n studiezin wist hij de problemen die hij te behandelen kreeg tot een op lossing te brengen. Niet zelden vond hij geheel eigen originele en elegante oplossingen die bijzonder een voudig en begrijpelijk waren. Bijzondere naam heeft hij zich verworven door zijn studie en werk betreffende de problemen rondom de moderne methoden van plaatsbepaling op zee. Voor het daaraan verbonden reken- en tekenwerk vond hij elegante oplossingen waarbij hij, als waarschijn lijk een der eersten van zijn generatie, intensief ge bruik maakte van computer en tekenautomaat. Hij heeft over deze materie gepubliceerd o.a. in 1960 in No. 2 van de serie „Rijkswaterstaat Com munications" tezamen met Ir. Vetterli. Een tweede, afsluitende publikatie over dit onderwerp in deze serie had hij geheel voorbereid. Helaas heeft hij die niet meer in druk mogen zien verschijnen. Van der Schaaf studeerde graag. Dit kwam o.a. tot uiting in de veelzijdigheid van z'n publikaties die al naar de aard van z'n werk betrekking hebben op administratieve of op technische onderwerpen. Ook buiten de Meetkundige Dienst is Van der Schaaf actief geweest. Zo is hij vanaf 1 januari 1956 part-time leraar geweest aan de H.T.S. voor Bouw kunde te Utrecht, afdeling landmeten; voorts was hij van september 1961 tot 1 januari 1966 weten schappelijk adviseur van de redactie van het tijd schrift Geodesia en was hij sinds 1960 gecommit teerde bij de examens van de Stichting Ing.-register. Van der Schaaf is een belangrijke figuur geweest in de Nederlandse landmeetkunde. Belangrijker dan velen zich nu wellicht zullen realiseren. Hij was een zeer bescheiden mens die zich nimmer naar de voor grond drong maar hij was iemand met een goed oor deel, bereid en in staat tot het geven van deskundige adviezen en voor velen een steun bij hun werk. Wij allen zullen hem missen, hij ging te vroeg van ons heen, hij had nog veel voor ons kunnen doen. Wat hij voor ons was was hij in veel sterkere mate voor z'n gezin. Zijn gezin betekende veel voor hem, het stond centraal in zijn leven, ook daarvoor was hij een steun en toeverlaat. Wij kunnen slechts ver moeden hoe groot het verlies is dat zijn vrouw en kinderen heeft getroffen. Wij hopen slechts dat het weten dat hun man en vader een goed en een door ieder zeer gewaardeerd mens was, voor velen een goede vriend, een goede medewerker, hun moge steunen bij het leren aan vaarden van dit grote verlies. Rienstra ngt 71 131

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 23