De overzichtgever Ie jaargang, no 6, juni 1971 „In 1939 leefden er in Toronto twee mannen, die elkaar niet kenden. De een was leraar, hij keek proef werken na, schreef moeilijke woorden op het bord, voelde zich een heer en was drankbestrijder. De ander was landmeter en - mat land, sta ik op het punt te schrijvenwat een eigenaardig beroep". Deze woorden vormen de aanhef van het twaalfde hoofdstuk van „Volg het spoor terug" door J. B. Charles [10]. De schrijver kan enkele bezigheden van de leraar noemen maar bij de landmeter valt hem niets in. Die meet land, ja, maar dat zegt niets meer dan zijn beroepsnaam aangeeft. De schrijver gaat niet fantaseren, maar kiest, wellicht enigszins verbaasd over zijn eigen onwetendheid, het rake woord: eigenaardig. Om u zo nodig gerust te stellen wil ik vermelden dat de landmeter in kwestie zich ook een heer voelde. Drankbestrijder was hij niet, maar wel dierenbeschermer. In deze voordracht wil ik graag spreken over enige aspecten van de eigen aard van dit beroep. De keuze van mijn onderwerp is mede bepaald door de over weging dat deze bezinning op het ogenblik zeer ac tueel is voor hen die werken bij het wetenschappelijk onderwijs. Zij staan ten aanzien van de inrichting van de studie voor concrete beslissingen als gevolg van de ontwikkelingen in de maatschappij, die zich onder andere uiten in het beleid van de regering. Stellen wij dus de vraag: wat is de eigen aard van het beroep van de landmeter. De benaming landmeter helpt ons niet direct verder, dat hebben wij al ge zien. Een idee om verder te komen kunnen wij ontlenen aan de wiskunde: laat ons het probleem, de land meter, eens transformeren door een andere notatie toe te passen. Die notatie wordt al gesuggereerd doordat we zijn begonnen met een Canadese land meter. Die heeft vast tegen Charles gezegd dat hij land surveyor was. Als wij nu de inverse transfor matie naar het Nederlands niet ineens, maar broks gewijs uitvoeren en daarbij het woordenboek raad plegen, dan zien we dat survey o.a. overzicht bete kent. Ongetwijfeld zullen wiskundigen onder mijn gehoor de wenkbrauwen fronsen bij deze broksge wijze inverse transformatie: daar kunnen alleen maar brokken van komen. Ik ben mij zeer bewust van deze bezwaren, evenals van de taalkundige be zwaren van het heen- en terugvertalen dat tot menige anekdote over automatisch vertalende computers heeft geleid. Maar intussen heeft een en ander mij toch maar een naam voor de landmeter opgeleverd die wat meer suggereert dan een man die alleen maar land meet. Ik wil u als naam, en tevens als titel van deze voordracht voorstellen: de overzichtgever. Uiteraard nog steeds een eigenaardig beroep, u zult het in Van Dale tevergeefs zoeken. Deze door een wonderlijk stel transformaties gevonden naam is be slist niet bedoeld om voortaan landmeter of geodeet te vervangen, ik geef hem slechts ter globale karak- ngt 71 J. E. ALBERDA Openbare les gegeven bij de aanvaarding van het ambt van lector in de Landmeetkunde en aspecten van de waarnemings rekening aan de Technische Hogeschool te Delft op 23 april 1971. SUMMARY The Surveyor The work of the land surveyor is characterized as the collecting, processing and furnishing of information on land, including the relations between man and land. Furthermore he helps others to bring about changes in the land. S. S. Stevens' theory of measurement is briefly sketched. Special attention is given to the characteristic care of the surveyor with respect to the reliability of the information he provides. In the present stage of development in The Netherlands, many surveyors will be occupied with the relations between man and land. In education, a deep separation between the mathematical-technical and legal-administrative sides of surveying is deemed undesirable. 011171 lil

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 3