Het is in het bestek van deze voordracht onmogelijk, op alle genoemde aspecten afzonderlijk in te gaan; het zal zonder meer duidelijk zijn dat ze ook niet als gescheiden onderdelen gezien moeten worden maar onderling sterk samenhangen. Van het verzamelen van informatie is het meten in de klassieke zin van het woord het voornaamste. De ontwikkelingen in de natuurwetenschappen en de techniek van de laatste decennia hebben een zeer grote invloed uitgeoefend op meettechnieken en meetmethoden, ik noem daarvan de elektromagne tische afstandmeting, het gebruik van aardsatellieten, lasertechnieken, gyrokompassen en de ontwikke lingen in de fotogrammetrie. Het is nodig gebleken, de natuurkundige vorming van de geodetisch inge nieur, die zich vroeger hoofdzakelijk beperkte tot de optica, aanmerkelijk te verbreden. Over de toe passing van meettechnieken wil ik slechts enkele woorden zeggen. Een meting van een of andere grootheid kan iedereen verrichten die geleerd heeft met het betrokken instrument om te gaan. Het ma ken van een opzet om door een samenstel van der gelijke metingen de vorm van een groot of klein stuk land in getallen of grafisch af te beelden, goed genoeg en niet duurder dan nodig, dat is de kunde van de geodeet. Op deze, wezenlijke kant van het meten zal ik later nog terugkomen. Overigens is het feit dat de landmeter technieken beheerst om over gebieden groter dan werkplaats of laboratoiium nauwkeurige metingen te verrichten, aanleiding ge weest tot het ontstaan van een specialisme op het gebied van deformatiemetingen en de nauwkeurige maatvoering van technische projecten, in sommige landen aangeduid met de nogal zotte naam „inge- nieurgeodesie". Grote aandacht wordt hieraan o.a. in de landen van Oosteuropa besteed in het kader van hun industrialisatie- en ontwikkelingspolitiek [17]. Het bewerken van informatie omvat in het geval van de landmeter het uitvoeren van berekeningen, het ordenen van gegevens in een administratie en het transformeren van gegevens zodanig dat visuele informatie, een kaart, ontstaat. Bij het woord infor matieverwerking hoort tegenwoordig haast onver brekelijk het woord automatisering. De computer is uit de geodesie niet meer weg te denken. De land meter heeft altijd al veel en systematisch gerekend en op het gebied van de berekeningen is de auto matisering al ver voortgeschreden. Het karakter van het rekenwerk is hierdoor veranderd. Vroeger werd het landmeetkundig rekenen gekenmerkt door vele bijzondere oplossingen voor allerlei problemen. Slechts bij uitzondering werd voor gewoon werk de vereffening volgens de methode van de kleinste kwa draten toegepast, en veel vernuft werd erop gericht de moordende hoeveelheid rekenwerk door benade ringsmethoden of grafische oplossingen te beperken. De computer maakt het nu mogelijk, de waarne mingsrekening in volle omvang toe te passen. Bij de opleiding van geodeten ligt de nadruk nog meer dan vroeger op de algemene theorie in plaats van op het bijzondere praktijkgeval. In Delft zijn door het Laboratorium voor Geodetische Rekentechniek voor de puntsbepaling en vereffening programma systemen ontwikkeld, die na invoer van de meet cijfers de gehele berekening, inclusief die van de ge gevens voor de analyse van de nauwkeurigheid, uit voeren. Op ander gebied laat de door G. F. Witt [23] geïnstigeerde automatisering van de toedeling bij de ruilverkaveling zien dat een computer lang niet al leen voor puntsbepalingsberekeningen geschikt is. Hoewel het gebied van de kadastrale administratie niet tot mijn competentie behoort, durf ik gerust te voorspellen dat de automatisering van die admini stratie er komen zal, en dat een groot deel van het daarvoor nodige onderzoek- en ontwikkelingswerk door geodeten verricht zal moeten worden. De twee vaak als min of meer gescheiden beschouwde kanten van de geodesie, de geometrische en de juridisch- administratieve, hebben gemeen dat ze zich voor een belangrijk deel bezig houden met informatie verwerking, met de afbeelding van empirische rela ties in een formeel systeem en met operaties in zo'n systeem. Dit is een van de redenen waarom ik het ongewenst acht een te ver doorgevoerde splitsing in de opleiding aan te brengen. Hoewel de leek in het algemeen de landmeter vaak als kaartenmaker ziet, ligt zijn taak toch meestal meer bij het verstrekken van de geometrische basis gegevens dan bij het ontwerpen, tekenen en drukken van kaarten. Dit is het terrein van de cartograaf. Functioneel ligt deze vorm van informatiebewerking ngt 71 115

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 7