zonder meer mogelijk het kaveldeel direct of later over te boeken naar andere plaatsingen, waaronder de eerste. Het is misschien niet zinvol, maar het mag niet worden uitgesloten. De mogelijke overboekingen van alle kaveldelen samen vormen de verzameling van mogelijke over boekingen. Het aantal elementen in deze verzame ling is eenvoudig te bepalen: aantal mogelijke overboekingen totaal aantal plaatsingen totaal aantal kaveldelen. Uit welke overboekingen deze verzameling ook is samengesteld, het aantal elementen blijft gedurende het hele toedelingsproces constant. Bij een, in de praktijk gevonden, aantal in de orde van grootte van 2000 is de keus wel zeer groot. Dat maakt haar niet makkelijker. 5.2 Doelen Gesteld voor de beslissing één van de vele mogelijke overboekingen uit te voeren moeten we het doel van onze handelingen wat uitgebreider gaan formu leren. Wat we willen bereiken zou het volgende kunnen zijn: - De sluittermen van de blokdelen moeten zo klein mogelijk worden - met niet teveel overboekingen - vooral van kaveldelen die bij de toegepaste plaatsing een laag gewicht hebben - en zo, dat de bedrijfsbelangen optimaal worden behartigd. Met een doelstelling als deze kan men alle kanten uit: hij is vaag dus bruikbaar. De verschillende componenten zijn met stoplappen als: zo klein mo gelijk, niet teveel, vooral en optimaal aan elkaar gebreid en het klinkt allemaal heel aantrekkelijk. We zouden het doel precieser kunnen omschrijven, om dan tot de teleurstellende ontdekking te komen dat dit precies omschreven doel onbereikbaar is door de beperktheid van de gegevens en de gevolgde rekentechniek. Zo is bijvoorbeeld de eis dat alle blokdelen binnen 1000 gulden moeten sluiten een onmogelijke. Hoe groter de precisie van doelstel ling is, des te kleiner de waarschijnlijkheid dat het doel ooit bereikt kan worden - althans in dit geval. De enige manier om het hoofddoel te bereiken, beter: te benaderen, is het uitvoeren van overboe kingen. Laten we daarom het hoofddoel even ver geten en die overboekingen zelf als doelen beschou wen. Ze hebben het voordeel dat ze precies te om schrijven zijn: het overbrengen van een kaveldeel van een bepaald blokdeel van plaatsing naar een ander gespecificeerd blokdeel. Ook weten we, dat elk doel altijd bereikbaar is, want een mogelijke overboeking is per definitie uitvoerbaar. Op elk moment is er dan echter niet één doel, maar zijn er honderden: alle elementen uit de verzameling van mogelijke overboekingen. Het ene vage doel is vervangen door een verwarrende veelheid van scherp omschreven, maar bereikbare, doelen. Figuur 3 laat deze doelen, 88 in getal, zien. De mo gelijke overboekingen zijn getekend op een moment dat al vrij veel kaveldelen zijn overgebracht naar andere blokdelen dan bij hun eerste plaatsing. Eén 140 doelen: overboekingen Fig. 3. Ongeordende verzameling van 88 mogelijke over boekingen ngt 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 10