De verandering van de sluittermen blijkt door be wegingen van de afbeeldingen der overboekingen evenwijdig aan de zls-as. Daarmee veranderen de uitkomsten van de waardefunctie voor die overboe kingen door een handeling in een complexe situatie worden andere, nog niet uitgevoerde, handelingen minder of meer zinvol. Dit lijkt op het menselijk handelen, met dit verschil dat de mens flexibel is en van waardefunctie kan veranderen, terwijl de machine star is en tot het einde dezelfde criteria blijft aanhouden. Het is zowel de kracht als de zwakheid van het „machinale denken". 8 Voltooiing en beoordeling van het model Het model voor het toedelingsproces is nu in grote lijnen geschetst. Er ontbreekt nog het, zeer moei lijke, onderdeel waarin de met het algoritme ge plaatste kaveldelen worden omgezet in kavels. Voegen we dit toe, dan ontstaat schema III. Dit valt uiteen in drie delen: inschakeling, rekenen en uitschakeling, waarbij de woorden beleid, waarde functie en toetsing voor de onderlinge binding zor gen. Toetsing is eigenlijk een te weidse uitdrukking voor wat er gebeurt: beoordeling van het resultaat van de computerberekening en ongedaan maken van de modelfouten. We hebben die in het begin geaccepteerd en in de berekening meegenomen, maar we moeten ze nu, met de gevolgen van dit uitstel, toch wel gaan herstellen, zo mogelijk gelijk tijdig met de transformatie van de in de blokdelen ge plaatste kaveldelen in kavels. Het toedelingsmodel is min of meer een abstractie van de manuale werkwijze bij het toedelen. Er zijn verschillende elementen uit overgenomen: de vor ming van blokdelen, de opsplitsing van de kavel aanspraken in kaveldelen, de afweging van be langen, het uitvoeren van overboekingen om de blokdelen sluitend te krijgen. Het resultaat van de analyse is een volgtijdelijk beslissingsproces, waar in beslist wordt over de overboeking van kavel delen met een onveranderlijke grootte. Die onver anderlijkheid is al meteen een zwak punt. Dat de sluittermen van de blokdelen niet tot nul te redu ceren zijn is nog niet zo hinderlijk; vervelender is datje zo een belangrijk stuk flexibiliteit in de grootte van de verschillende kaveldelen mist, die je nodig hebt om aansluiting te kunnen zoeken aan de terreinsituatie. Bij manuaal toedelen is er een voort durende informatiestroom vanuit het kaartbeeld, die het de ontwerper mogelijk maakt gedeeltelijke kaveldelen over te boeken als dat wenselijk is, of zelfs nieuwe plaatsingen te verzinnen. In- en uit schakeling zijn hierbij zeer nauw met elkaar ver weven. .1... 1 MODEL TOEDELINGSPROCEDURE bedrijven BLOK plaatselijke commissie 81 deskundigen kavelaanspraken blokdelen waarde functie toetsing kaveldelen plaatsingen rang gewicht eerste plaatsingen mogelijke overboekingen i ordenen I met waardefunctie F X fma x>0 oplossing omzetten m kavels INSCHAKELING aanpassen sluittermen blokdelen uitvoeren overboeking l UITSCHAKELING Schema III PLAN 146 ngt 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 16