Er zijn meer zwakke punten, zowel in het theore tische als in het praktische vlak. Gebeuren er geen ongelukken bij de transformatie van de ordenings structuren van de plaatsingen in de structuur van de verzameling mogelijke overboekingen? Hoe een goede waardefunctie te vinden als de doelstelling al zo vaag is, of wanneer een beleidsvisie ontbreekt? Andere modellen dan het hier geschetste zijn ook denkbaar. Er is b.v. de techniek van de lineaire programmering. Je vertaalt dan je bedoelingen in een aantal lineaire voorwaarden, stelt weer een waardefunctie op en laat de computer rekenen tot het maximum voor de waardefunctie in de oplos singsruimte is gevonden - als de computer ten minste niet is gestrand op strijdige voorwaarden. Een mooie tamelijk flexibele techniek, maar de meeste leerboeken geven alleen rekenmethoden als het sommetje oplosbaar is. De computer lost niets op, een mens moet voor hem denken en de moeilijk heden wegnemen. Juist de modelfouten maken het zo moeilijk tot een uitspraak te komen of gebruik van het beschreven model praktischer, sneller en plezieriger is dan de huidige werkwijze. Belangrijker is echter een uit spraak of er met dit model een eerlijke belangen afweging plaatsvindt - of kan plaatsvinden. De hele methode staat of valt met één ding: de computer kiest, op zijn manier bijzonder eerlijk, slechts uit wat hem ter keuze wordt aangeboden. Een vergeten plaatsing: geen mogelijke overboe king; geen mogelijke overboeking: geen doel en dus een belangenafweging van de wél genoemde doelen zonder dat dit doel er bij betrokken is! De berekening verloopt prachtig, de toedeling sluit, en toch is de uitkomst fout, oneerlijk en vooral mis leidend, als niet alle mogelijkheden naar eer en ge weten aan de computer kenbaar zijn gemaakt. Want het wezenlijke verschil tussen gemechaniseer de en manuale werkwijze is dat tijdens het rekenen in de computer geen enkele informatie van buiten wordt toegevoegd, zodat ook het uiterst flexibele, snelle en selectieve, menselijk controleapparaat niet kan ingrijpen. Onbewust projecteren we dit appa raat op de computer en daardoor vergeten we het resultaat nog kritischer te bekijken dan de uitkom sten van een toedeling met de hand. Als de gebruikers dit maar beseffen sta ik niet huiverig tegenover toepassing van de ontwikkelde methode. Het kan een goede basis zijn om op voort te bouwen, zowel voor het opmaken van een toe delingsplan voor één bepaalde ruilverkaveling, als voor het vergroten van het inzicht in de beslissingen die genomen moeten worden voordat een plan van toedeling op tafel ligt. Literatuur G. F. Witt, Automatisering van de toedeling bij ruilverkave ling. Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, oktober 1969, blz. 267. Beschrijft de eerste praktische toepassing, in de ruilverkave ling Haagsche Beemden, van een rekentechniek (met ordinale selectie) voor de toedeling. Veel van de door Witt gebruikte begrippen komen, weliswaar soms onder een andere naam, terug in dit artikel. J. S. Folkers, Operationele analyse: een terreinverkenning. Lustrumboek Snellius, Delft 1970, blz. 38. Geeft een goed overzicht van de verschillende modellen en technieken in de besliskunde. Veel literatuuropgaven. A. Kaufmann, Grondslagen voor besluitvorming. Wereld- akademie W. de Haan J. M. Meulenhoff, 1968. Goed leesbare inleiding. Gaat gelukkig vrij diep in op de achtergronden en beperkt zich niet tot de rekentechnieken. Behandelt uitgebreid de begrippen ordening, waardefunctie, beslissingscriterium en volgtijdelijk beslissingsproces. J. Bertin, Sémiologie graphique. Gauthier-Villars, Paris/ Mouton, Den Haag, 1967. Een bijzonder leerboek over het gebruik van de grafische taal. De begrippen informatie, componenten, selectief, ge ordend, kwantitatief, en hun vertaling in beelden worden op zeer indringende wijze geanalyseerd. Zonder Bertin had dit artikel er anders uitgezien of was het misschien nooit ge schreven. ngt 71 147

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 17