Agenda ngt 71 den vernieuwd; of het voorgenomen werk uitvoerbaar is zonder te grote kans op schade; of in verband met de leidin gen bijzondere voorzieningen in het bestek voorgeschreven moeten worden. Dit alles speelt zich dan af in de fase voordat er sprake is van een aannemer en zal mede diens inschrijvings som bepalen. Voor de aannemer is de kwaliteit van de gegevens veel be langrijker dan de wijze waarop de ontwerper ze verkrijgt. In het horizontale vlak moet de nauwkeurigheid een 50 cm en in het verticale vlak een 20 cm zijn. De verantwoordelijkheid voor de kwaliteit van de gegevens mag uiteraard niet worden ontkracht door een clausule dat zij slechts globaal zijn en dat de aannemer verplicht is de leidingen met handkracht op te sporen. Tenslotte komt spreker met enkele waardevolle aanbevelin gen waarvan de realisatie heel goed hand in hand kan gaan met die van de Studiecommissie: intekening van de leidingen op de uitvoeringstekeningen; organisatie van een bouw- vergadering waar ook vertegenwoordigers van de nuts bedrijven aanwezig zijn en waar de leidingkaarten besproken worden en eventueel verduidelijkt. Als uitvloeisel van de bouwvergadering ziet men nu reeds op vele werken personeel van de nutsbedrijven de uitvoering begeleiden. Prof. De Haan brengt nog eens de verhouding tussen de op drachtgever en de aannemer ter sprake. In Frankrijk bestaat volgens de jurisprudentie van de Conseil d'Etat voor de opdrachtgever de verplichting de noodzakelijke informatie aan de aannemer te verstrekken en is hij daarvoor ook ver antwoordelijk. In ons land zou een dergelijke regeling moge lijk een plaats kunnen vinden in de Uniforme Administra tieve Voorwaarden voor de Uitvoering van Werken, de U.A.V. Spreker gaat ook in op de door de heer Van der Wal onder hilariteit gesuggereerde mogelijkheid van beperking van de aansprakelijkheid van de aannemers vanwege het dienst verlenend karakter van hun werkzaamheden. Zo is het de vraag of bij algemene maatregel van bestuur aan de beheer der de verplichting kan worden opgelegd meer gegevens te verstrekken dan de Studiecommissie voorstelt. In ieder geval zouden dan ook de verplichtingen van de gebruikers van de informatie stringent moeten worden geregeld, in de Wet op de Ruimtelijke Ordening of het Besluit op de R.O. met uit voering in verschillende andere regelingen. Wat hiervan zij, de aansprakelijkheid ex art. 1401 B.W. zal door invoering van de leidingenregistratie worden verzwaard. De verdeling van de kosten van verlegging en vernieuwing van leidingen zal niet kunnen worden geregeld in een wet op de leidingenregistratie. Die wet zal niet de consequenties van de werken in de grond in algemene termen kunnen regelen en waarschijnlijk andere wetten evenmin. Veeleer moet gedacht worden aan de opstelling van algemene criteria door samen werking van de daarvoor in aanmerking komende vereni gingen van beheerders en uitvoerders. De rol van de wegbeheerder Ir. C. Zeillemaker ziet in rapport en discussie steeds weer de verhouding tussen leidingbeheerder en uitvoerder (aannemer) behandeld. Hij mist hierbij de beheerder van de weg die door de verlening van de vergunning tot aanleg van een leiding toch ook een belangrijke rol speelt. In de derde fase zou men de wegbeheerder die onder en langs zijn weg de plaats van de leidingen kent waarvoor hij de benodigde vergunningen heeft verleend, als registrateur kunnen beschouwen. Prof. De Haan stelt hier tegenover dat de meeste leidingen toch buiten de genoemde categorie vallen, omdat zij niet langs een weg liggen en/of niet krachtens een vergunning zijn ge legd. Men denke bijv. aan de BP-rechten. Overigens zijn de wegbeheerders gewoonlijk gemeenten en de Studiecommissie beveelt aan dat het Kadaster aan daarvoor in aanmerking komende gemeenten de leidingenregistratie delegeert. 1-3 september 1971 56. Deutscher Geodatentag Wiesbaden 1-8 september 1971 Internationale geodetische tentoonstelling GEO '71 Wiesbaden 1-10 september 1971 13e FIG-congres Wiesbaden 20 september - 1 oktober 1971 33. Photogrammetrische Wochen Karlsruhe 7-9 oktober 1971 Conférence Internationale sur les méthodes de l'informatique en Géodésie Sofia 15-16 oktober 1971 6e NGL-congres+tentoonstelling Arnhem 29 oktober 1971 Kartografendag Kartografische Sectie Utrecht 19 november 1971 Algemene vergadering van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie Utrecht 28 mei-3 juni 1972 International Conference of Surveyors and Annual Meeting of the Permanent Committee of F.I.G. Tel Aviv, Israel. 153

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 23