Berichten ASP-ACSM CONVENTIE De ASP-ACSM Conventie te Washington D.C. maart 1971 De jaarlijkse conventie 1971 van de American Society of Photogrammetry en de American Congress of Surveying and Mapping werd gehouden van 7 t/m 12 maart jl. te Washington D.C. in het Hilton-Washington Hotel. Er waren ongeveer 2600 deelnemers, voornamelijk uit de Verenigde Staten, Canada en Mexico, en enigen uit Zuid-Amerika, Europa, Azië en Australië. Beide verenigingen bestaan uit drie afdelingen die met behulp van speciale commissies de inleidingen en discussies organi seerden in de hieronder g,noemde rubrieken. De ASP bestaat uit 1de „Photogrammetric Surveys Division", die de zorg had opgenomen voor: photogrammetric instrumentation; computational photogrammetry; extra-terrestrial appli cations; highways and structures; mapping; charting; 2. de „Remote Sensing and Interpretation Division", met bos- en landbouw; geografie; geologie; technische toe passingen; interpretatietechnieken en instrumenten; mili taire toepassingen; remote sensing per se; 3. de „Photography Division" met fotografie; holografie; onderwaterfotografie; ortho-fotografie en refractie. De ACSM heeft de volgende afdelingen: 1. de „Cartography Division" die de inleidingen verzorgde voor kaarteringstechnieken; opslaan, terugvinden en grafisch voorstellen van kartografische informatie; 2. de „Control Surveys Division" met meetkundige grond slagen, technische controlemetingen, vereffeningen en berekeningen; 3. de „Land Surveys Division" met opmetingen van grenzen, juridische onderwerpen; de landmeter in het vrije beroep. Deze drie divisies verzorgden de rubrieken, die specifiek tot hun terrein behoorden; daarnaast werkten vanwege de over lappende aspecten - drie „interdivisional" commissies voor de onderwerpen „instrumenten; berekeningen; mariene geo desie en -kartografie". Zoals ieder jaar werden de publikaties, totaal 144, in twee delen ingebonden aan de deelnemers van het congres uitge reikt. Deze boeken zijn na te bestellen bij respectievelijk de ASP en de ACSM (adressen zie onder). Een aantal publikaties trokken de aandacht nl.op het gebied van de fotogrammetrie: De vorming van stereomo dellen door middel van hologrammen, verkregen van luchtfoto's, met voldoende nauwkeurigheid om in zo'n model te kunnen meten voor karteringsdoeleinden (Mikhael en Kurz, Purdue University); Remote Sensing: „A new system of measurement using sensor arrays" (O'Connor en Chen, Research Institute ELT, Fort Belvoir); Control Surveys: „Why compare Triangulation and Trilateration" (Burke, NOAA, vroeger geheten Coast and Geodetic Survey); „Dyna mic Surveying in a Dynamic World" (Welch, Proconsul Com puter Services Inc. Washington D.C.); „Trilateration for Fault Monitoring" (Wolf, The University of Wisconsin). In deze laatste publikaties wordt veelvuldig gebruik gemaakt van standaardeilipsen van coördinaten en van relatieve standaardellipsen. Drie gezamenlijke bijeenkomsten waren respectievelijk ge wijd aan de opening van de conventie; het „Keynote address" door de Minister van Binnenlandse Zaken Rogers C. B. Mor ton; en de eisen die gesteld moeten worden aan rechthoekige coördinatenstelsels voor globale, continentale, nationale, stedelijke en lokale toepassingen in de komende tien jaren. Over dit laatste onderwerp kunnen enige verhelderende op merkingen gemaakt worden. De consequente toepassing van rechthoekige coördinaten stelsels bij het landmeten, zoals dat gebeurt in vele landen van Europa, is in de Verenigde Staten en Canada nog steeds geen algemeen verschijnsel. De noodzaak hiervan wordt wel onder kend. De U.S. Coast and Geodetic Survey voorziet de fede rale staten van een meetkundige grondslag met een bepaalde dichtheid, die lokaal opgevoerd kan worden naar behoefte. Evenzo doet de Geodetic Survey of Canada. Door vele oorzaken o.a. door achterstand in de opleiding van landmeters wordt het nut van deze grondslagen nog steeds niet ten volle uitgebuit of Zelfs totaal voorbijgezien. Het onderwerp „coördinatenstelsels" wordt dan ook in alle as pecten belicht op congressen, studiedagen etc. van de „Pro fessional Landsurveyors Associations" in de diverse staten. De omvang van het vraagstuk kan worden belicht door een onderzoek dat enige jaren geleden is verricht. Het bleek dat in het jaar van onderzoek in de V.S. voor 60xl09 dollars aan civiele kunstwerken werd gebouwd; voor 20 x 109 dollars hiervan was direct afhankelijk van geodetic control surveys (kaarten voor ontwerpen; berekenen; voor uitzetten etc.). Er werd toen ook bericht, dat landmeters in het vrije beroep voor 700 x 10° dollars projecten onder handen hadden, waar bij op enigerlei wijze gebruik gemaakt moest worden van rechthoekige coördinatenstelsels. Aan deze jaarlijkse conventie is een uitgebreide tentoonstel ling verbonden. Dit maal plaatsten 72 commerciële firma's uit de gehele wereld hun machines en apparaten in de pu blieke belangstelling; een zestal V.S.-regeringsinstanties zoals de Geological Survey, the Department of Topography, de National Oceanic and Atmospheric Administration (zoals thans de naam is van de Coast and Geodetic Survey) etc., getuigden van hun activiteiten; vijf Universiteiten maakten in veelal kleurige stands reclame voor hun opleidingen en instructie in de geodetische wetenschappen, fotogrammetrie en landmeetkunde. Vergeleken met twee jaar geleden zijn als nieuw te melden: enige recente ontwikkelingen bij de space cameras en de uitbreiding van het aantal firma's dat elektro nische afstandmeters bouwt voor afstanden 1 km. Enige van deze instrumenten vielen op door hun compactheid o.a. die van de Cubic Corporation en van Hewlett Packard. Er is echter nog steeds geen bevredigend handzame combinatie van een hoek- en afstandmeetinstrument op de markt. Adressen American Society of Photogrammetry, 105 N. Virginia Ave Falls Church, (Virg.) 22046 American Congress on Surveying and Mapping, Room 430 Woodward Building, 733. 15th street N.W. Washington D.C. 20005. Dr. Ir. P. Richardus KADASTERWET Met de opstelling van de nieuwe Kadasterwet is de werk groep bestaande uit de heren mr. ir. J. L. G. Henssen, D. Molegraaf, ir. C. W. Moor en W. de Jong (allen KADOR) thans zover gevorderd, dat de besprekingen met vertegen woordigers van het Ministerie van Justitie over het concept zijn begonnen. Het valt nog niet te bezien wanneer deze be sprekingen zullen worden afgerond. 154 ngt 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 24