CT] 2 Grootheden in het toedelingsproces 2.1 Het voltooide plan; structuren De structuur van een werkwijze voor het toedelen hangt samen met de structuur van het plan van toe deling. Voor de analyse van de werkwijze is het dus noodzakelijk eerst dat plan zelf te bekijken. Ik geef noch een definitie, noch een volledige analyse, maar wil slechts twee aspecten van het voltooide plan belichten nl. de ruimtelijke structuur van het ruil- verkavelingsblok en de administratieve structuur van de bedrijven in dat blok. Nemen we een enkele kavel in beschouwing, dan kunnen we daarvan onder meer opmerken (fig. 1): 1. 2. 3. 4. 5. 6. hij wordt ontsloten door een bepaalde weg; hij wordt begrensd door wegen, waterlopen en andere scheidingen; hij heeft een bepaalde vorm; er wordt een of andere vorm van grondgebruik op uitgeoefend, die samenhangt met de bodem structuur; hij maakt deel uit van een dorpsbehoren: de verzameling van kavels die vanuit een bepaald dorp worden geëxploiteerd; hij behoort toe aan een bedrijf, onder bedrijf hier te verstaan: elke economische eenheid die grond in het blok gebruikt of in eigendom heeft. De eerste vijf aspecten kunnen ook kenmerken zijn van aangrenzende kavels. Er is dus een zekere con tinuïteit van de kenmerken van de kavels, waardoor het mogelijk is deze samen te voegen tot grotere gehelen, te aggregeren. We onderkennen op deze manier structuren in het blok: ontsluitingsstruc turen, begrenzingsstructuren, vormstructuren, struc turen in grondgebruik. Dit zijn ruimtelijke struc turen, die de landmeetkunde kan omschrijven. Het dorpsbehoren is een bijzonder geval, omdat het iets te maken heeft met zowel de ruimtelijke struc tuur van het blok als de interne, meer administra tieve, structuur van de bedrijven. Slechts via een beschrijving van de bedrijven in een bepaald dorp is het dorpsbehoren te constateren. Hier blijkt al direct, dat er een zekere verbinding moet bestaan tussen de structuren van het blok en de structuur van de bedrijven. Hierover straks meer. De structuur van een bedrijf kan omschreven wor den onder meer met de kavels die er deel van uit maken. Een bedrijf heeft bouwlandkavels, gras landkavels, boomgaardkavels, die elk weer een be paalde bodemstructuur hebben en een bepaalde vorm. Door bestudering van de details van een be drijf de kavels, de veebezetting enz. is het ook mo gelijk te komen tot uitspraken over het type van STRUCTUREN 1 ontsluiting begrenzing vorm bodem Fig. 1. Structuren in het ruilverkavelingsblok grens dorpsbehoren bedrijfsgebouw bedrijf 914 kavel oppervlakte (ha) cultuur A 6.25.10 gras B 4.96.40 bouw C 6.03.70 gras 134 ngt 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 4