het bedrijf: is het een veeteeltbedrijf, is het een ge mengd bedrijf of is het een boswachterij? Met andere woorden: een bedrijf kan weer deel uit maken van een groter geheel, b.v. de verzameling van boswachterijen, net zoals een weiland onder deel vormt van een weidegebied. Ook hier een zekere continuïteit in nu niet ruimtelijke, maar ad ministratieve kenmerken. Het is dus ook mogelijk bedrijven te aggregeren. Dit kan zinvol zijn bij voor bereidende studies, b.v. ten behoeve van het plan van wegen en waterlopen. Een structuur onderkennen in een hoeveelheid ge gevens is een proces van de menselijke geest, dus altijd een willekeurig proces. Het is onmogelijk eenduidige scheidingen te trekken tussen weide- en bouwlandgebieden. Evenmin is het mogelijk te zeggen wanneer de veehouderij ophoudt en het ge mengde bedrijf begint. Verder zijn er zeer veel cate gorieën in te voeren of zeer weinige. Zelfs in één kavel is de opbouw van de bodem niet constant, laat staan in een gebied van honderden hectare. Elke indeling is dus discutabel; zij moet echter wel doelmatig zijn. 2.2 De ontwerpfase; blokdelen en kaveldelen In het voltooide plan kunnen we door bestudering van de kavels verschillende structuren onderschei den. Als het plan ontworpen moet worden bestaan de kavels nog niet, dus ook de structuren zijn rudi mentair of geheel afwezig. Er is een bodemstruc tuur, maar die is te veranderen, er zijn wegen, maar die kunnen vervangen worden, de bedrijven hebben in de oude toestand een structuur, maar die moet worden gewijzigd. Er is weinig zeker: het blok is uit te breiden noch in te krimpen, maar de structuur is onbekend. Bedrijven daarentegen kunnen we groter maken, of kleiner, of ontmengen. De kavelaan spraken van de bedrijven volgen niet direct uit de inbreng en evenmin vloeit de structuur van het toe gedeelde voort uit die van het ingebrachte. Er moe ten dus beslissingen worden genomen over de struc tuur van het blok, over de kavelaanspraken en de structuur van die kavelaanspraken. Een directe op splitsing in kavels is mogelijk, maar onpraktisch en ook onjuist, omdat hierbij het wezenlijke van het toedelen, het aanbrengen van structuren, wordt ont kend. Voordat hij kavels gaat formeren moet de ontwerper eerst structuren in het blok en de kavel aanspraken aanbrengen, dat wil zeggen: hij moet werken van het grote naar het kleine. Wat de ontwerper kan doen is het blok opsplitsen in een aantal aan elkaar grenzende delen, die elk de doorsnede vormen van verschillende structuren. Deze blokdelen hebben ieder een bepaalde grootte en bepaalde specifieke kenmerken, nl. de kenmerken van de structuren waarvan zij deel vormen. In die blokdelen moeten kavels komen met dezelfde speci fieke kenmerken. De ontwerper moet dus zekere verwachtingen hebben omtrent de kavels die hij denkt te toe delen, anders kan hij het blok niet goed structureren. Hier is weer een sterk element van willekeur, van inzicht vooral. Nog duidelijker blijkt die willekeur bij het op splitsen van de kavelaanspraken. Als deze zijn be paald (ook niet zo eenvoudig) moet nog worden vastgelegd wat de meest wenselijke verhouding tus sen bouwland en grasland is, of het grasland in een of twee kavels moet worden toegedeeld, en wat de verhouding moet zijn tussen de grootten van die twee kavels. Dat zijn moeilijke beslissingen, naar mijn mening zelfs de moeilijkste in het toedelings proces. De opsplitsing in kaveldelen bepaalt im mers min of meer de toekomstige structuur van de bedrijven voor wat betreft de aspecten cultuur, aan tal en grootte van de kavels. Voor de te nemen beslissingen zijn nodig landbouwkundig inzicht, toe komstvisie, een beleid van Plaatselijke Commissie en deskundigen en, niet te vergeten: overleg met de belanghebbenden. De delen, die bij de opsplitsing van de kavelaan spraken ontstaan noem ik kaveldelen, niet kavels, omdat er nog geen uitspraak is gedaan over de lig ging en omdat de definitieve grootte nog geenszins vaststaat. Evenals de blokdelen hebben de kavel delen zowel een grootte als specifieke kenmerken, die ook de kenmerken moeten zijn van de uit eindelijk toe te delen kavels. 2.3 Plaatsingen Toedelen is nu het leggen van verbindingen tussen kaveldelen en blokdelen. Een kaveldeel moet er gens worden geplaatst in een blokdeel, wat al direct ngt 71 135

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 5