3.1 Ordening van de plaatsingen van één kaveldeel; rang Voor de toedeling bijzonder zinvol is een ordening naar belang voor het bedrijf waartoe het kaveldeel behoort. Immers een kavel dichtbij het bedrijfsge bouw is in het algemeen meer in het belang van het bedrijf dan een kavel (van dezelfde grootte) op af stand. We zouden de plaatsingen dus kunnen or denen naar afstand tot, of beter: bereikbaarheid vanuit, het bedrijfsgebouw. Maar ongetwijfeld spe len in het bedrijfsbelang nog andere factoren een rol. Dit belang is meestal een ruilverkavelingsbelang, omdat in het algemeen het streven is ieder bedrijf een zo goed mogelijke toedeling te geven. Als we de plaatsingen van een kaveldeel rang schikken naar belang kunnen we soms wèl tot uit spraken komen over het beter zijn van een bepaalde plaatsing in vergelijking met een andere en in an dere gevallen niet. Aan de plaatsing(en) met het grootste belang kunnen we dan het getal 1 toekennen, aan die met het op een na grootste belang het getal 2 enz. Deze getallen heten ordinaal', zij geven slechts een ordening aan: 1 is meer dan 2, 2 is meer dan 3, maar er wordt geen uitspraak gedaan over het hoe veel meer. Wel is een plaatsing waaraan het getal 2 is toegekend gelijkwaardig met een andere plaatsing met een 2. Deze ordinale getallen noem ik, voor deze ordening, rang. Heeft een kaveldeel vijf plaat singen, dan kan de rang lopen van 1 tot maximaal 5. Het is ook denkbaar het belang van de plaatsingen van één kaveldeel uit te drukken in het belang van de beste plaatsing. Deze heeft dan 100%, de minst goede b.v. 70%. De maat die zo is ingevoerd heeft echter, evenals eerdergenoemde ordening, alleen be tekenis voor dit éne kaveldeel, omdat nog niet ge zegd is hoe groot het belang precies is, in een alge meen aanvaarde maat, b.v. guldens. Het laatste is mogelijk, maar wel bijzonder moeilijk, omdat dan landbouwbelangen, recreatiebelangen en natuur- beschermingsbelangen alle met eenzelfde maatstok moeten worden „gemeten". Overigens is het ook mogelijk tot een algemene ordening te komen van de verschillende belangen zonder invoering van een maatsysteem. Theoretisch en praktisch ligt dit alles bijzonder moeilijk. In het huidige stadium van onderzoek en landbouwkundige kennis komen we niet veel verder dan een min of meer intuïtieve ordening voor één bedrijf, of misschien voor een groep van bedrijven. Dit maakt het afwegen van verschillende bedrijfs belangen wel bijzonder moeilijk. Toch moeten er uiteindelijk beslissingen worden genomen. 3.2 Ordening van de plaatsingen in één blok deel; gewicht Als we de plaatsingen van elk kaveldeel kennen, weten we ook welke kaveldelen geplaatst kunnen worden in elk blokdeel. Gesteld dat een blokdeel inderdaad plaatsingen bevat (dat is nog niet zo zeker) dan zijn die weer te ordenen, b.v. volgens de volgnummers van de kaveldelen of volgens de eerder toegekende rang. Dit laatste is echter niet relevant, omdat de rang alleen betekenis heeft voor de plaat singen van één kaveldeel en we nu met verschillende kaveldelen te doen hebben. Er kan dus een andere ordening gecreëerd worden. Denkbaar is een ordening naar belang voor het blok deel, volgens een redenering in deze trant: omdat er een betere structuur voor toekomstige bedrijfs- vergrotingen door ontstaat past dit kaveldeel veel beter bij dit blokdeel dan dat andere. Dit is een vol komen legitieme ordening, die geheel los staat van de eerdergenoemde. Ook hier is een ruilverkavelings belang in het geding. Een ordening, die een sterke binding heeft met die in de vorige paragraaf volgt uit de afweging van de bedrijfsbelangen van de verschillende plaatsingen in het beschouwde blokdeel. Redenering: boer A heeft veel meer aan een kavel in dit blokdeel dan boer B, boer B heeft net zoveel belang bij toedeling als boer C, enz. Deze ordening brengt de bedrijfs belangen in onderling verband, zij het slechts via de blokdelen. Bij afweging van belangen speelt ook een belangrijke rol de billijkheid, die weer verband houdt met de ligging van de inbreng. Hoe dit aan elkaar moet worden gekoppeld is nu nog geheel onduidelijk. Zeker is wel, dat ordening van de plaatsingen in een blokdeel mogelijk is. De ordinale getallen waarmee deze kan worden aangegeven noem ik gewichten. Zeer waarschijnlijk zullen deze al meer een maat- karakter hebben dan de rang; dit hangt af van het ngt 71 137

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 7