4.2 Overboekingen De blokdelen moeten zo goed mogelijk sluitend worden gemaakt met een eindige reeks van overboe kingen van kaveldelen, uit het ene blokdeel van plaat sing naar andere blokdelen. Deze reeks kan bestaan uit overboekingen van telkens één kaveldeel of uit deelreeksen van onderling samenhangende over boekingen. Het uitvoeren van een overboeking vraagt om een beoordeling vooraf van de doelgerichtheid. Deze be oordeling vindt plaats in een complexe situatie, die juist door de uitgevoerde overboekingen voort durend verandert. Basis voor de beoordeling is de vergelijking van de toestand na overboeking (enkel voudig of samengesteld) met die ervoor - een zeer algemeen aanvaarde werkwijze. Een enkelvoudige overboeking moet dan wel of niet doelgericht blij ken, een eis die niet gesteld hoeft te worden aan de enkelvoudige overboekingen die deel uitmaken van een samengestelde. De laatste moet alleen in zijn geheel doelgericht zijn. Nu is het in een proces als het onderhavige helaas zo, dat men pas achteraf kan beoordelen of de doelgerichte handelingen - overboekingen - ook werkelijk doelmatig waren. Een niet-doelgerichte, dus onverstandige, handeling kan zelfs, alweer achteraf, doelmatig blijken. Doelgerichtheid is te beoordelen, doelmatigheid in dit geval niet. Het is in dit verband de vraag of de moeite voor het be oordelen van de doelgerichtheid van samengestelde overboekingen zinvol besteed wordt. Het opsporen van deze deelreeksen kost bijzonder veel tijd, terwijl de doelmatigheid, gezien ook de vaagheid van in- voergrootheden en doelstelling, misschien nihil is. Ik stel daarom, dat het min of meer sluiten van de blokdelen tot stand moet komen door een eindige reeks van enkelvoudige overboekingen. Uitgaande van de begintoestand, ontstaan door toepassing van de eerste plaatsingen, moet door herhaalde keuze en uitvoering van telkens één overboeking een eind toestand worden bereikt die min of meer in over eenstemming is met de doelstelling. Het toedelings proces is nu getransformeerd in een volgtijdelijk be slissingsproces. Om duidelijk te maken hoe de struc tuur van zo'n proces is geef ik als voorbeeld het iteratieproces voor worteltrekken volgens Newton. Neem aan dat de eerste benadering voor \/4 1 is. Elk getal liggend tussen 1 en het quotiënt van 4 en 1 is dan een betere benadering voor de wortel. Een doelgerichte keuze voor de volgende benadering ligt dus tussen 1 en 4, wat daarbuiten ligt maakt het resultaat alleen maar slechter. De meest doelmatige, zelfs doeltreffende, keus is 2. Helaas weten we dat niet van te voren en dan is de meest zinvolle keus 2^, omdat te bewijzen is dat een herhaalde keuze van het gemiddelde van deler en quotiënt in het al gemeen het snelst naar het doel leidt. Deze gedrags wijze volgen we dan ook en we vinden als volgende benaderingen 2,05; 2,0006 enz. We kunnen ook steeds van de deler en van het quotiënt bij elkaar optellen, of voortdurend van gedrag veranderen, maar dat duurt allemaal langer. Let wel: het doel zelf wordt nooit bereikt. Wel kan verlangd worden dat de berekening ophoudt als deler en quotiënt minder dan b.v. 0,0001 van elkaar verschillen. Het zal blijken, dat een analoge eis in het toedelings proces zelfs nog te zwaar is. 5 Welke overboeking uit te voeren? Het einddoel - goed sluitende blokdelen - moet worden bereikt door het uitvoeren van een eindige reeks van enkelvoudige overboekingen. Op elk mo ment mag dus slechts één overboeking tegelijk wor den verricht. Het probleem is echter, dat telkens gekozen kan worden uit een zeer groot aantal uit voerbare overboekingen, die ik ter onderscheiding van uitgevoerde overboekingen mogelijke overboe kingen noem. Mogelijk is elke overboeking tussen de bij de plaatsingen gegeven blokdelen. Eerst na een beoordeling kan gezegd worden of een mogelijke overboeking ook een doelgerichte is. 5.1 Aantal mogelijke overboekingen Het eerste wat we kunnen onderzoeken is het aan tal mogelijke overboekingen. Stel dat het aantal plaatsingen van een kaveldeel P is en dat het kavel- deel zich bevindt in het blokdeel van de eerste plaatsing, dan is overboeking mogelijk naar de tweede t/m de P-de plaatsing. In dit geval zijn er dus P-1 mogelijke overboekingen voor dit kaveldeel. Dit aantal is constant, want zodra een overboeking is uitgevoerd, b.v. naar de derde plaatsing, is het ngt 71 139

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 9