Ervaringen in Nederland met de Zeiss RMK A 60/23 luchtfotocamera H. A. L. Dekker en H. Thiadens 1 Inleiding De hoofdtaak van de afdeling geodesie van de Ne derlandse Spoorwegen was oorspronkelijk: „het landmeetkundig verantwoord opzetten en bijhouden van tekeningen waarmee een duidelijk overzicht van de roerende en onroerende eigendommen der N.V. Nederlandse Spoorwegen kan worden ver kregen". In de loop der tijden is deze hoofdtaak allengs tot sluitstuk geworden, doordat het grootste deel van de landmeetkundige capaciteit in beslag genomen werd door landmeetkundige voorbereiding en bege leiding van civiel-technische werken. De situatie is thans zodanig, dat aan hermeten, dat wil zeggen het geodetisch meer verantwoord opmeten van emplacementen en spoorlijnen nauwelijks kan wor den gewerkt en dat het revideren van inmiddels her meten kaarten niet of slechts beperkt geschieden kan. In de afgelopen 25 jaar is 40% van de bijna 500 emplacementen en slechts 10% van de bijna 3.000 km spoorlijnen geodetisch meer verantwoord in kaart gebracht. Door de nieuwe dynamische aanpak van de spoor- ngt 71 weg-problematiek, o.a. neergelegd in „Spoor naar 75", hebben vooral karteringen van spoorweg emplacementen de neiging snel verouderd te zijn, door de regelmatige grote hoeveelheid wijzigingen aan sporen, wissels en perrons. Uiteraard is het streven van de afdeling geodesie bij NS erop ge richt het eenmaal hermeten kaartenbestand zo goed mogelijk bij te houden door revideren ervan. Een niet geringe bezigheid, wanneer men weet dat een hermeten emplacementstekening waaraan de afge lopen vijf jaar niets is gedaan, gemiddeld voor meer dan 20% moet worden veranderd of aangepast. Dit wetende kan men zich gemakkelijk realiseren hoe bedroevend het gesteld is met de karteringen van emplacementen waar zich tot op heden geen landmeetkundige heeft laten zien. Weliswaar wordt getracht om hier door middel van ingezonden re visies, meestal niets anders dan (gebrekkige) be stekstekeningen, de situatie ogenschijnlijk nog rede lijk in overeenstemming met de werkelijkheid te houden, maar geodetisch heeft dit vanzelfsprekend niets te betekenen. De karteringen van lijngedeelten veranderen, zeker P71 Experiences with the Zeiss RMK A 60/23 SUMMARY In this article some remarks about the use of a 60 cm (24 inch) camera are made. This Zeiss RMK A 60/23 was introduced in civil-photogrammetry by Hansa Luftbild in Münster, Germany. Contacts of this firm with the Dutch National Railways (NS) led to a specific use of this long focal length camera. Since photographs taken with the 60 cm camera won't fit in any plotting instrument adapters have to be used. That is why the NS tried to work with these pictures directly, that means, that direct drawing of the photo graphs was introduced. Experiments were made with three negative scales 1:2.000; 1:2.500; 13.000 as shown in figures 6, 7 and 5. With adapters on a C8 they were plotted (fig. 9). They were also drawn directly after enlarging on 1500. The revision of maps with the RMK A 60/23 shows several advantages above the old method. At the end of the article a comparison is made between plotting a map directly with RMK A 60/23 pictures and the method followed till now. 159

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 3