wat het spoortechnische gedeelte betreft, veel minder snel. Hier is revisie eenmaal per tien jaar over het algemeen ruim voldoende terwijl dan slechts ge middeld 20% behoeft te worden aangepast. De geschetste situatie vraagt snellere, minder ar beidsintensieve en als het kan uiteraard goedkopere methoden om binnen redelijke tijd over goede kar teringen van de gehele NS-eigendom te beschikken. Een aantal proeven met fotogrammetrische karte ring in het begin van de jaren vijftig ondernomen is teleurstellend verlopen, omdat achteraf bleek, dat de kosten van het geheel niet lager waren dan die van een normale terrestrische procedure, terwijl de tijdwinst nihil was. Voor een deel kwam dit ook door de vrij kleine opname-schaal waarbij vele spoortechnische details in de opnamen onzichtbaar bleven, zodat een grote hoeveelheid tijd (en geld) voor de naverkenning nodig was. De Duitse spoorwegen laten echter al vele jaren kaarten langs fotogrammetrische weg vervaardigen. Er zijn inmiddels vele honderden kilometers zgn. „Eisenbahnplane" vervaardigd door Hansa Luft- bild te Munster. Toen de mogelijkheid zich voor deed de ervaring van deze firma in Nederland te benutten heeft de NS direct besloten opnieuw de fotogrammetrie voor de kaartenvervaardiging in te zetten. In eerste instantie werd daarbij gedacht aan de gebruikelijke kartering met behulp van stereo- karteerapparatuur. Op deze wijze werd een aantal spoorwegkaarten voor de NS vervaardigd. Een geheel nieuwe toepassing van luchtfoto's deed zich voor toen HLB in 1969 als eerste en tot nu toe nog steeds als enige in Europa een geheel nieuwe camera inzette nl. de Zeiss RMK A 60/23 cm. De maximale opnamehoek van deze 60 cm-camera is slechts 33°. Vergelijkt men dit met andere foto grammetrische camera's (max. opnamehoek tot 120°) dan zal duidelijk zijn dat het „omvallen" van terreinvoorwerpen aanzienlijk minder is in opnamen gemaakt met de 60 cm-camera (zie figuur 1). De mogelijkheid om ontschrankingen en vergro tingen van de opnamenegatieven van de RMK A 60/23 direct als overzichtskaart te gebruiken is der halve veel groter. Ook kan men door het simpelweg overtekenen van de gewenste topografische details op maatvast, transparant tekenmateriaal een tech nische kaart vervaardigen. Kaarten op grote schaal zijn dank zij de grote brand puntsafstand van de RMK A 60/23 geen probleem. Door Hansa Luftbild zijn opnamen gemaakt direct op schaal 1500. Ar r-Ah Ar Ar radiale verschuiving r afstand tot midden foto Ali hoogteverschil h vlieghoogte brandpuntsafstand MF= fotoschaal Fig. 1De relatie tussen luchtfoto en terrein. Fig. 2. Camera RMK A 60/23. Luchtfoto h 1 160 ngt 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 4