Amsterdam op de schaal 1:2.500 (zie figuur 7). Uit de proefneming bleek dat opnamen op schaal 1:3.000 bijzonder goed bruikbaar waren voor de doeleinden die NS zich stelt. Mede met het oog op de kosten werd besloten in de toekomst de foto- vluchten op schaal 13.000 uit te voeren. Van elke kartering bestaat een calque. Heeft men van een gekarteerd gebied luchtfotonegatieven dan is het vrij eenvoudig om van deze laatste een ver groting te maken op dezelfde schaal als de kartering. Eventueel moet de foto daarbij ontschrankt worden. Voor revisie van bestaand kaartmateriaal is verge lijken van het nu ontstane positief en de calque op een doorlicht(teken)tafel, een snel en precies wer kend systeem. Zelfs buiten onopvallende verande ringen (of eventuele karteerfoutjes) komen letterlijk feilloos aan het licht, hetgeen zeker op een intensief bebouwd spoorwegemplacement grote voordelen biedt. Het verkrijgen van de fotovergroting kost per strekkende kilometer, inclusief het bepalen van in- paspunten in coördinaten, gemiddeld 300,Het werk van de tekenaar is bij deze methode aantrekke lijker en niet langduriger dan bij orthodoxe revisies van beheerskaarten. Alleen de kosten van de (revi- sie-)meetploeg moeten dus in de vergelijking worden betrokken. Men moet zich realiseren dat een meet- ploeg op een spoorwegemplacement met een breedte van 50 meter, per dag zeker geen kilometer revi deert vanwege o.a. de persoonlijke veiligheid ten aanzien van het treinverkeer. De keuze voor het fotografisch revideren van be heerskaarten is zeker gezien het feit dat hierbij de invloed van fouten geringer is - er valt een schakel tussen tekenaar en terrein weg - logisch. Zelfs wanneer langs fotogrammetrische weg moeilijk te interpreteren bebouwing in het terrein moet worden nagelopen is toch de nieuwe revisiemethode zonder meer favoriet. Bij deze wijze van revideren gebruikt de tekenaar trouwens een stereoscopisch ruimtemodel verkregen via contactkopieën (bij elke fotovlucht meege leverd) en een tafelstereoscoop voor interpretatie van het terrein omdat hoogteverschillen anders nauwelijks tot hun recht komen. Gebieden waarvan geen (hermeten) kartering is ge maakt kunnen vanzelfsprekend met behulp van deze foto's worden gekarteerd. Hoewel geen stereo- karteerapparatuur standaard geschikt is voor foto's uit een 60/23 camera zou men zich een karteren door middel van afifiene stereoscopische uitwerking kunnen voorstellen. In opdracht van NS heeft de T.H. Aken als proef 2 modellen van 60 cm opnamen stereoscopisch uit gewerkt. Gewerkt werd met de Stereoplanigraph C 8 van Zeiss. Van één model was de opname- schaal 12.000, het andere model had een opname- schaal 13.000. Beide modellen werden op schaal 1:500 op correctostaat gekarteerd. In figuur 8 is de uitgewerkte opname 13.000 van Leiden gedeel telijk weergegeven. Voor de vertekening van de lens i 1- Fig. 8. Overwegsituatie te Leiden, schaal 11.000. ngt 71 165

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 9