Methoden van plaatsbepaling op zee met behulp van elektromagnetische golven korter dan enkele meters Dit artikel geeft een overzicht, naar de stand van augustus 1971, van methoden en instrumenten die van dienst kunnen zijn bij de plaatsbepaling op zee. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de lite ratuur. 1 Algemene methoden voor plaatsbepaling In het algemeen moet worden opgemerkt dat de hier beschouwde golven zich vrijwel rechtlijnig voort planten zodat (bijna) optisch zicht nodig is voor een bruikbare verbinding. Voor afstanden groter dan enkele tientallen kilometers maakt men dan ook veelal gebruik van vliegtuigen of kunstmanen. Radiogolven dringen zonder veel hinder door mist en regen heen. De ionosfeer geeft geen hinderlijke reflecties voor deze golven. Wel worden de radio golven in snelheid en richting beïnvloed bij het door lopen van de ionosfeer. Bij de radiosystemen met kunstmanen wordt deze invloed onschadelijk ge maakt door twee of meer golflengtes te gebruiken (dispersie). Er volgen hier enige algemene principes, die elkaar niet altijd uitsluiten: 1.1 Hyperbolische methoden Bijna alle bestaande systemen van dit soort werken met langere golven. Behalve het in hoofdstuk 2 ge noemde systeem kan men hierbij ook onderbrengen de Doppler-methode met behulp van kunstmanen 1.7). 1.2 Afstandsmeting Door middel van elektronische afstandsmeting wor den twee of meer afstanden naar bekende punten gemeten [1] [3] [4]. 1.3 Line crossing Dit is een methode van afstand meten tussen twee niet bewegende punten A en B, waarbij simultaan twee afstanden gemeten worden tussen een bewe gend vaartuig of vliegtuig V en de twee vaste pun ten (zie figuur 1). De afstand AB kan berekend worden uit de afstanden AV en BV op het moment dat (AV+BV) minimaal is [16, blz. 254-257], Af standen tot honderden kilometers kunnen op deze manier zeer nauwkeurig gemeten worden. 1.4 Continue trilateratie De positie van het onbekende stilstaande punt C wordt hier bepaald door vanaf een vliegtuig V con tinu en simultaan de afstanden te meten naar de punten A en B (zie figuur 2.) Ook deze methode is geschikt om met hoge nauwkeurigheid afstanden van honderden kilometers te overbruggen. Zie [4, blz. 367-387], 1.5 De methode die met de weinigzeggende naam ABC wordt aangeduid (Airborn Control) Hierbij wordt gebruik gemaakt van een helikopter die men zo goed mogelijk boven het onbekende punt laat stilstaan met behulp van een afloodapparaat aan boord of met een oploodapparaat op de grond. Op het moment dat de helikopter zich juist boven het onbekende punt bevindt, wordt hij vanaf be- -74- c A. N>, ngt 71 J. C. DE MUNCK SUMMARY A review of methods and instruments that may be used for position fixing at sea. Ship- born, airborn and satellite systems are mentioned. For more details reference is made to literature. er" Fig. 1. Line crossing. v V' Fig. 2. Continue trilateratie 189

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 13