kende punten op de grond ingesneden met afstands meters en/of theodolieten. De hoogte van de heli kopter kan bijvoorbeeld met een staalkabel geme ten worden. De methode is geschikt voor het overbruggen van tientallen kilometers. De nauwkeurigheid kan onge veer één meter bedragen. Zie [4, blz. 55-61] en [7]. 1.6 Doppler-navigatie Hierbij worden vanuit een vliegtuig schuin naar beneden radiogolven uitgezonden. Uit de frequentie verschuivingen van de op de grond teruggekaatste signalen kan men de snelheid van het vliegtuig ten opzichte van structuren op de grond (of op de zee) bepalen en, na integratie, de posities. De methode is echter voor plaatsbepaling gewoonlijk te onnauw keurig, vooral op zee. Zie [8], 1.7 Kunstmanen Dankzij hun grote hoogte zijn kunstmanen over een zeer groot gebied „zichtbaar" met korte golven. Een bezwaar is, dat zij meestal een grote snelheid heb ben ten opzichte van het aardoppervlak. Een uit zondering hierop vormen de synchrone satellieten waarvan de baan zodanig gekozen is dat zij, afge zien van betrekkelijk kleine bewegingen, met de dagelijkse rotatie van de aarde meedraaien (straal van de equatoriale cirkelvormige baan 42000 km). De kunstmanen kunnen volgens verschillende prin cipes gebruikt worden: a. Dopplermetlwcle. De kunstmaan zendt een sig naal uit van een zeer stabiele frequentie. Uit de variaties van de ontvangen frequenties vindt men de snelheidskomponent van de kunstmaan in de richting van de waarnemer. Als de bewe ging en de posities van de kunstmaan bekend zijn kan men uit de waargenomen frequenties positie- lijnen berekenen, en daarmee de plaats van de waarnemer [20]. Ook kan men door middel van simultane waarnemingen de posities van een aantal stations bepalen onafhankelijk van de satellietbanen [22, paper G4], b. Afstandsmetingen naar een kunstmaan. Door de looptijd van laserpulsen of van radiogolven van vier waarnemers naar een kunstmaan en terug simultaan te meten kan men de positie van de vierde waarnemer ten opzichte van de andere drie vinden. c. Synchrone kunstmanen. Hiervoor is nog geen systeem gematerialiseerd. Er wordt wel over ge dacht [6, blz. 205-289], d. Fotograferen van kunstmanen samen met sterren. Hierbij is een zeer stabiele opstelling nodig. Met behulp van een gestabiliseerd platform en met een goede controle van de snelheid van het schip lijkt deze methode in de toekomst niet geheel onmogelijk om geodetische controle-punten op zee te bepalen met een nauwkeurigheid van enkele meters. Zie [11, blz. 56-58, en blz. B31- B45], 1.8 Andere hulpmiddelen a. Zeer nauwkeurige klokken. Indien men be schikte over klokken die onderling per dag niet meer dan tien nanoseconden uiteenlopen (11013), dan zou men de positie van een schip (vliegtuig) met een nauwkeurigheid van enkele meters kunnen bepalen door aan boord de tijd stippen van ontvangst te meten van impulsen die vanaf de wal uitgezonden worden. Dergelijke klokken zullen vermoedelijk binnen afzienbare tijd ter beschikking komen. Zie [6, blz. 105-115] en [9], b. Traagheidsnavigatie. Deze methoden kunnen vooral van belang zijn voor interpolatiemetingen of als geheugen of „vliegwiel". De principes vindt men bijvoorbeeld in [5 blz. 46-66], c. Akoestische methodes. Deze methoden kunnen zeer geschikt zijn om de zeebodem te verkennen en om vaste punten op zee te realiseren. Zie b.v. [11, blz. 46-47], [14, blz. 39-54], d. Flet herkennen van fysische gegevens zoals diepte profielen, grondsoorten, gradiënten van de zwaartekracht, enz. [5, blz. 32-45]. e. Laserstralen als raaien. Bruikbaar voor nauw keurige plaatsbepaling binnen zicht van de kust. De laserstralen kunnen voor betere herkenning eventueel gemoduleerd worden. f. Astronomische methoden. De klassieke methode met de sextant is zeer onnauwkeurig. Veel nauw keuriger kan men werken met een „star tracker". Zie [11, blz. 47-48], 190 ngt 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 14