2 Hyperbolische methoden Hierover zal hier weinig vermeld worden omdat vrij wel al deze methoden met langere golven werken. Literatuur: [2], [3], [5], [6], Het enige systeem dat vermoedelijk hieronder valt is Ragep, een 80 MHz versie van Rana (volgens Verstelle in [12, blz. 84]). 3 Elektronische afstandsmeting 3.1 Instrumenten en systemen Een overzicht van instrumenten en systemen voor elektronische afstandsmeting vindt men in tabel I. Deze tabel pretendeert niet volledig te zijn. Zo ont breken bijvoorbeeld de Russische instrumenten waarvan hier weinig bekend is en die hier niet of nauwelijks op de markt verkrijgbaar zijn. Verder zijn verouderde instrumenten niet opgenomen. In [2], [3], [4], [13] en [1] vindt men nadere gegevens. De meeste van deze methoden zijn niet bedoeld voor op zee, enkele zijn echter goed bruikbaar, vooral vanwege de hoge nauwkeurigheid in vergelijking met hyperbolische en andere methoden. 3.2 Enkele systemen die speciaal op zee goed bruik baar zijn a. Autotape (Cubic Corp.)*, waarmee praktisch continu twee afstanden gemeten kunnen worden bijvoorbeeld tussen een schip en twee wal- stations. De golflengte is 10 cm. Het systeem is in hoge mate geautomatiseerd. De nauwkeurig heid ligt in de orde van een meter [2]. b. Hydrodist MRB2 (Plessey). Vergelijkbaar met Autotape, maar veel minder geautomatiseerd. Afgeleid van de Tellurometer MRA2. Golf lengte 10 cm. De instrumenten zijn reeds vrij oud, maar nog wel leverbaar [3], c. Hydrodist MRB201 (Plessey). Vergelijkbaar met de MRB2, maar getransistoriseerd en geauto matiseerd. Digitale uitlezing. De antennes op het schip moeten met de hand gericht worden. Golf lengte 10 cm. d. Aerodist MRC2 (Plessey). Vergelijkbaar met de Hydrodist, maar geschikt gemaakt voor gebruik met een vliegtuig (line crossing). Registreert continu, analoog, met een pen op papier. Golf lengte 10 cm. Niet meer in produktie [3] [4]. e. Aero- en Hydrodist MRB3 (Plessey). Een combi natie van Aerodist en Hydrodist. Volautoma tisch. Geschikt voor zeer snelle vliegtuigen. Is in ontwikkeling. f. Shoran, Hiran. Niet meer in produktie. Kan wel gehuurd worden. Dit systeem werkt met impul sen op golflengtes in de buurt van een meter. Geschikt voor metingen van een schip naar wal- stations en voor line crossing over zeer grote af standen (ettelijke honderden kilometers). Nauw keurigheid enige meters. Geen problemen van „lane identification" [2], [3], [16], [22 paper Gl]. g. Shiran (Cubic Corp.). Een gemoderniseerde en uitgebreide versie van Hiran. Golflengte 10 cm [2]. h. Moran (Moran Instrum. Co.). Vergelijkbaar met Shoran en Aerodist. Golflengte 75 cm of 3 cm [2], [4], i. Auto Navigator (Moran Instrum. Co.). Vergelijk baar met Moran, meer geautomatiseerd [2]. j. R.P.S. Range Positioning System (Motorola). Meet met behulp van impulsen (draaggolf 3 cm) twee afstanden van het hoofdinstrument aan boord naar de neveninstrumenten op de wal. De neveninstrumenten zijn zeer licht en klein. Het hoofdinstrument heeft een gescheiden antenne- deel. Afstanden tot 90 km. Opgegeven nauw keurigheid beter dan 15 m. Digitale uitlezing. De antenne aan boord draait om een verticale as met een snelheid van 0,4 omw. per sec. zodat slechts één meting per 2,5 sec. verricht wordt. Het schip mag dus niet te snel varen. In een nieuwe uitvoering van de R.P.S. wordt aan boord een rondstralende antenne gebruikt. Hierbij zijn praktisch continue metingen moge lijk, zodat vrijwel geen bewegings-onscherpte optreedt. De nauwkeurigheid is dan enkele meters, het bereik is daarbij echter slechts 12 km. k. Trisponder (Decca). Dit systeem is vergelijkbaar met R.P.S. met rondstraler. 1. Automatic Position Telemetering, ontwikkeld door „Atlantic Research" (USA). Op drie land- stations, die voorzien zijn van gesynchronizeerde klokken, worden de looptijden gemeten van im- Voor adressen van fabrikanten of van hun vertegenwoor digers zie tabel II. ngt 71 191

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 15