pulsen die door een schip uitgezonden worden. De meetresultaten worden teruggezonden naar het schip, waar de positie berekend wordt met een computer. Met time sharing kan een groot aantal schepen simultaan werken met het sys teem. Golflengte ca. 25 cm. Nauwkeurigheid naar schatting niet beter dan 10 meter. In ont wikkeling. m. Atlas Radiolog (Krupp Atlas-Elektronik). Kan opgevat worden als een radioafstandsmeter zon der „lane identification". De afstandsverande ring wordt gemeten tussen een landstation en een instrument op het schip. Draaggolffrequen- ties 68,6 MHz en 34,3 MHz. Nauwkeurigheid beter dan l°/00 van de afstand. Bereik 6 km. Aangezien de lanes slechts enkele meters breed zijn, is de„lane slip" zeer hinderlijk. Het systeem is alleen geschikt voor één afstand(sverandering); om een positie te verkrijgen wordt het gebruikt in combinatie met raaien. Van de meer landmeetkundige systemen kunnen de volgende in bepaalde gevallen ook op het water bruikbaar zijn: n. Geodimeter 8 (A.G.A.). Een elektro-optische afstandsmeter met een afstandsbereik van tien tallen kilometers dankzij de ingebouwde laser (0,63 |im). Een hoge nauwkeurigheid, geen last van reflecties. Hoewel het richten van het instru ment (op de wal) op een bewegende reflector (op het schip) moeilijk zal zijn, is een meting van wal naar schip vermoedelijk niet onmogelijk, o. Geodolite 3 G (Spectra Physics). Vergelijkbaar met de Geodimeter 8. p. Laser Range Finder (Optische Industrie). Be doeld voor militairen die afstanden willen meten zonder een speciale reflector te gebruiken. Het instrument meet met behulp van zeer sterke laser-impulsen afstanden tot bijvoorbeeld 10 km op enkele meters nauwkeurig. Indien een hoek- reflector gebruikt wordt kunnen vermoedelijk veel grotere afstanden gemeten worden. De sterke impulsen zijn zeer gevaarlijk voor het oog. Er is een type waarmee ook hoeken gemeten kunnen worden op een milliradiaal nauwkeurig, q. Rangemaster I (Laser Systems and Electronics). Vergelijkbaar met de geodimeter 8, maar meer geautomatiseerd [19]. 4 Precisieradar, bepaling van azimuth Er zijn enkele systemen waarbij na bepaalde uit breidingen van een gewoon radarapparaat afstan den met vrij hoge nauwkeurigheid gemeten kunnen worden. De responders (bijvoorbeeld aan de wal of op een boei) zijn óf wel passieve reflectoren, óf speciale ontvanger-zenders. Voorbeelden: M.A.P. (Marine Autotraverse Positioner), van Rayflex [2]. P.R.S. (Precision Ranging System), van Alpine Co. [2], Tabel II. Fabrikanten en vertegenwoordigers A.G.A., Zweden vert. A.G.A. Nederland, Amsterdam Alpine Pioneer Inc., U.S.A. vert. Koning en Hartman, Den Haag Atlas (Fr. Krupp-Atlas-Elektronik), W.-Duitsland vert. Ships Radio Service, Schiedam Carrol and Reed Ltd., 1149 Bellamy Road, Scarborough, Ontario, Canada Cubic Corp., San Diego, Calif. 92123, U.S.A. vert. Radio Holland, Amsterdam Christiaan Huygens Laboratorium N.V., Noordwijk Decca Survey, Engeland vert. International Navigation Systems (I.N.A.), Rotterdam Franke en Co Optik (Askania), W.-Duitsland vert. Bureau Steemers, Den Haag Hewlett-Packard Co. Loveland (Col.), U.S.A. vert. Hewlett-Packard, Amsterdam I.T.T.-Standard, Calif., U.S.A. vert. Radio Holland, Amsterdam Kern en Cie., Zwitserland vert. Hagen Systems, Rotterdam Laser Systems Electronics, Box 248, Tullahoma, Tenn. 37388, U.S.A. vert. I.N.A., Rotterdam Motorola Govern. Electron. Div., Scottsdale, Ariz., U.S.A. vert. Radio Holland, Amsterdam Moran Instrument Co., Pasadena, Calif., 91103, U.S.A. Optische Industrie De Oude Delft N.V., Delft Spectra Physics Inc., Calif., U.S.A. vert. Koning en Hartman, Den Haag Tellurometer Co., Z.-Afrika vert. Plessey Fabrieken N.V., Noordwijk Wild Heerbrugg Ltd., Zwitserland vert. Ahrend N.V., Amsterdam ngt 71 193

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 17