Enkele systemen zijn in ontwikkeling waarbij men met behulp van korte radiogolven richtingen meet met bruikbare nauwkeurigheid: Electrotransit. Twee of meer zendertjes op de wal zenden 8 mm-golven uit. Met behulp van twee para bolische antennes aan boord worden de richtingen naar deze zendertjes gemeten met een nauwkeurig heid van 10 boogseconden (3 x standaarddeviatie). Afstandbereik 50 m tot 50 km. [2, blz. 19-21], Goniofix, waarmee men richting en afstand wil meten. Nauwkeurigheid in de richting 1' a 2' en in de afstand 1 a 2 meter. Golflengte enkele centi meters. Men maakt hierbij gebruik van antennes die automatisch op elkaar gericht blijven (systeem „Artemis"). Dit systeem is in ontwikkeling bij het Christiaan Huygens Laboratoiium te Noordwijk. Zie [21 artikel 4], 5 Systemen waarbij kunstmanen gebruikt worden Van deze systemen zijn er (nog) slechts zeer weinig in gebruik: a. Transit (Navy Satellite Navigation System, Verenigde Staten). Een Dopplersysteem met een aantal satellieten in polaire banen (inclinatie ca. 90°). De kunstmanen zenden draaggolven uit met stabiele frequenties van ca. 150 MHz en 400 MHz, gemoduleerd met signalen die de baan- elementen aangeven en zekere tijdstippen. De nauwkeurigheid van het gemiddelde van een aantal waarnemingen ligt in de orde van 100 m (voor een stilstaand station). Voor een varend schip is de nauwkeurigheid aanmerkelijk slech ter. Enige tientallen malen per dag is een positie bepaling mogelijk. Verschillende firma's brengen ontvangers op de markt die geschikt zijn voor plaatsbepaling met dit systeem. Bijvoorbeeld: I.T.T., Honeywell, Magnavox, Rohde und Schwarz. Zie [4, blz. 339-352], [6, blz. 185-194], [11, blz. B2-B11], [2, blz. 92-98], [14, blz. 151-162] en [15]. b. Er zijn ook andere kunstmanen met Doppler- zenders aan boord, zoals „ANNA" (V.S.) en twee „DIADÈMES" (Frankrijk) [6, blz. 305- 337], [11, blz. B2-B11 c. Secor. Dit meetsysteem is vergelijkbaar met ge wone radio-afstandmeters: een radiozender ontvanger in de kunstmaan en een aantal zender ontvangers op de grond. De golflengten liggen in de orde van een meter. Nauwkeurigheid: enkele meters. Het systeem wordt gemaakt door Cubic Corp., San Diego (Cal., V.S.). Zie [4, blz. 300-338], [6, blz. BI 2- B25], d. Laser-afstandmeters naar kunstmanen. Hier voor is een stabiel station nodig. Het is niet on mogelijk dat deze methode in de toekomst ook geschikt te maken is voor een schip met behulp van een gestabiliseerd platform. Zie [11, blz. 58-59 en blz. B46-B52], 6 Enige toepassingen van bovenstaande methodes door Nederlandse organisaties Autotape wordt in de Nieuwe Waterweg gebruikt voor de plaatsbepaling van twee blokken vaartuigen en een stortvaartuig [21]. Drie systemen met ieder twee kanalen zijn er in gebruik. De handelbaarheid en de nauwkeurigheid zijn goed. Hinder van onder brekingen en reflecties door passerende schepen blijft binnen redelijke grenzen. Wel had men in het begin moeilijkheden met de frequentietoewijzing. Aerodist MRC2 is onder meer gebruikt voor een trilateratie in Suriname. Omtrent de resultaten is-althans aan de schrijver- niets bekend. Shoran wordt gebruikt door de Shell-groep voor plaatsbepaling op zee en voor triangulatie over zee. De resultaten zijn bevredigend [22, paper Gl], RPS (Motorola)Enkele proefmetingen zijn ver richt door de Rijkswaterstaat, met de versie met ronddraaiende antenne. De resultaten zager er gun stig uit. Atlas Radiolog wordt bij diverse diensten gebruikt om afstanden in de raai te bepalen bij ladingswerk op rivieren en aan de kust. Transit Dopplersatelliet) wordt gebruikt door de Shell-groep voor plaatsbepaling op zee. Experimen tele metingen worden verricht door de afdeling Elektrotechniek van de T.H. te Delft. 194 ngt 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 18