De gemiddelde zeespiegel, zowel een feit als een illusie k_J Ml le jaargang, no 9, november 1971 P. J. Wemelsfelder Bewerking van "Mean sea-level as a fact and as an illusion". Bijdrage aan het Symposium on coastal geodesy, 20-24 juli 1970 te München. 1 De twee concepties van het begrip gemiddelde zeespiegel Voor een goed begrip is het nodig er rekening mede te houden, dat in de praktijk onder gemiddelde zee spiegel twee zeer verschillende begripswaarden schuil gaan, te weten: een conceptie M: maandelijkse en jaarlijkse gemiddelde hoogten van de zeespiegel, berekend uit de waarnemingen aan een bepaald peilmeetstation; een conceptie N: de gemiddelde fysische oppervlakten van de oceanen. De tweede conceptie is die van het gewone spraak gebruik. Zowel de gewone man als onderzoekers op het gebied van enigerlei wetenschap hanteren het begrip gemiddelde zeespiegel vrijwel steeds als gedefinieerd als de conceptie N. Het is de conceptie als bedoeld in handboeken en in aanduidingen als bijvoorbeeld „de hoogte van een berg boven de zeespiegel". Deze natuurkundige conceptie N heeft de strekking iedere beweging van de zeespiegel te ontkennen. Zij bedoelt te zeggen: geen golven, geen getijden, geen stormvloeden, geen opwaaiingen of afwaaiin gen, geen speciale zomerpeilen, geen speciale winter- peilen, geen afwijkingen tengevolge van dichtheids- verschillen, geen afwijkingen tengevolge van tempe ratuurverschillen. In veel gevallen vertoont de eigen lijke inhoud van de natuurkundige conceptie N van gemiddelde zeespiegel dit typische niet-niet-karakter. „Gemiddeld" is overeenkomstig deze conceptie de verwerping van elk aspect dat zou kunnen worden gekwalificeerd als „speciaal". De andere conceptie van gemiddelde zeespiegel is die van M. Het symbool M staat hier voor „ge- middeld" of zelfs „maandgemiddelden". Dat wil zeggen M vertegenwoordigt feiten, wat ook de filo sofie achter de feiten moge zijn. De registraties van de zeespiegel op een peilmeet station zijn het uitgangspunt voor de kwantifikatie. In zijn originele vorm biedt de geregistreerde getij- kromme een omvangrijke informatie betreffende de zeespiegel ter plaatse van het peilmeetstation. De gebruikelijke procedure om af te komen van de overmaat aan informatie, dat wil zeggen af te ko men van al datgene dat als „speciaal" moet worden aangemerkt, is het vormen van gemiddelden. Ge middelden over een maand en gemiddelden over een jaar. Het is mogelijk om te discussiëren over de beste of meest efficiënte wijze om tot een ideale gemiddelde waarde te komen, bijvoorbeeld door planimetrering van de getijcurve, door bepaling van het gemiddelde van 24 - uurwaarden per dag, van 8 - uurwaarden per dag, de hoogten op maanuren, uit de hoogte van hoogwater en laagwater onder toepassing van een min of meer constante correctie, over de beste lengte van een berekeningsmaand of andere detail aspecten betreffende de berekening of het verschijn sel. Een keuze tussen deze mogelijkheden is voor het onderwerp van deze studie van bijkomstige betekenis en wij zullen verder onder M verstaan de beste benadering die in een gegeven situatie gereali seerd kan worden. De conceptie M leidt tot getalswaarden van uit drukkelijk lokale betekenis en als zodanig van groot praktisch nut voor coastal-engineering, grote water bouwkundige werken, havenwerken enz. Het is gebruikelijk om zich in de praktijk geen reken schap te geven van het wezenlijk verschil tussen de concepties M en N. Men zal in gedachten het oog 179 n n 71 ngt 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 3