passeert, zal de peilkelder leeg lopen en weer vol lopen met water van eindeloos variërend soorte lijk gewicht. Bovendien zal bij het gelijkstellen van de schrijfpen met de aflezing aan een vaste schaal buiten de peilkelder nog weer een toe- valseffect worden geïntroduceerd. Deze beide tezamen in de orde van 3 a 5 cm versterken de stochastics. 32. De normale instrumentbediening, het aflezen van de registraties en de rekenkundige bewer kingen dragen eveneens, zij het in geringe mate, bij tot de stochastics. 33. Iedere verandering in het peilmeetstation, in zijn instrumentatie, in de methode van con trole, in de methode van verwerking der regis traties, in de routineberekeningen, zullen resul teren in enig effect op de trends. Deze 33 invloeden zijn alleen bedoeld om hiermede een globale indicatie aan te geven. Hetzelfde geldt voor de kruisjes die in de vier kolommen zijn ge plaatst. Het is mogelijk enige weg te laten, er kunnen ook nog enige aan worden toegevoegd. 6 Wat is de gemiddelde zeespiegel overeenkomstig de conceptie N De tabel vermeldt een groot aantal invloeden. In dien wij 3 en 18 buitensluiten, alsook de instrumen tele invloeden behalve 25, dan nog is de fysische hoogte van de gemiddelde zeespiegel de resultante van op zijn minst 21 krachten. Indien wij ook nog de nummers 1 en 22 weglaten en 14 met 12 combi neren, zijn er nog 18 op de gemiddelde zeespiegel werkende krachten genoemd. Hieruit komt duide lijk naar voren dat het typische niet-niet-karakter onmogelijk tot uitgangspunt kan worden genomen. Het ware karakter van de mondiale gemiddelde zeespiegel is niet een ideale oppervlakte van eeuwige rust, maar een dynamisch en zeer labiel evenwicht tussen een groot aantal op korte termijn verander lijke factoren, in het bijzonder de factoren 7, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 19, 20, 21. Overeenkomstig hoofd stuk 5 dragen deze factoren wisselend centimeters, decimeters en zelfs meters bij tot de uiteindelijke hoogte van de gemiddelde zeespiegel op enigerlei meetstation met maxima op willekeurige plaatsen, hetzij aan de kust of in open zee, alwaar nu eens deze dan gene invloeden hun maximum waarde hebben. Wanneer wij dus uitgaan van een hypothetisch geo- potentiaalvlak 2 dan wijkt de gemiddelde zee spiegel van dit vlak 2 af met meters tengevolge van de zojuist vermelde krachten en invloeden. Wat wij aan de kusten waarnemen zijn evenwel niet de krachten naar hun maximale expressie. Onze huidige middelen zijn onvoldoende om te weten waar deze maximale expressies zich bevinden, alsook om ze dan te meten. Zelfs zijn wij niet in staat om de ruimtelijke interpolaties langs de kusten te meten. Wat wij waarnemen dat zijn de fluctuaties van een of ander labiel evenwicht. Datgene wat wij op een bepaald meetstation aan de kust waarnemen zijn dus deviaties van deviaties van deviaties. Deze derde graads deviaties zijn de trends, de cyclische perioden en de stochastics. Zij zijn, als getoond in de tabel, op een zeer samengestelde wijze gevolg van een groot aantal onderling weer onafhankelijke krachten. 7 Wat is de gemiddelde zeespiegel volgens het concept M Een groot aantal peil meetstations langs de kusten van de oceanen suggereert zoiets als het meten van de gemiddelde zeespiegel in de ruimte. Dit evenwel is alleen maar waar voor zeer beperkte gebieden waar de peilmeetstations onderling zijn verbonden aan een zelfde referentiehoogte. Slechts in luttele gevallen zijn zulke waterpasverbindingen beschik baar en dan nog maar tot afstanden niet groter dan 1.000 km. Zo gezien kan het vraagstuk naar de ware vorm van de zeeoppervlakte der oceanen als volledig onbeantwoord worden gekwalificeerd. In feite is ieder peilmeetstation niet meer dan een individueel meetstation en in die kwaliteit is het principieel niet in staat iets te leren omtrent de deviaties van de eerste orde, noch omtrent de devia ties van de tweede orde. Het individuele peilmeet station verschaft slechts inzicht in deviaties van deviaties van deviaties, hier onderscheiden in trends, cyclische perioden en stochastics. Deze drie dragen het karakter van een derdehands informatie. Boven dien is deze informatie een zeer verwarde. Wanneer ngt 71 185

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 9