Een methode voor het vervaardigen van een voorlopig toedelingsplan voor een ruilverkaveling R. Kik 1 Inleiding Een voorlopig toedelingsplan, dat op bedrijfs economische aspecten is gebaseerd en in een vroeg stadium van de voorbereiding van een ruilverkave ling wordt samengesteld, kan voor verschillende doeleinden worden gebruikt. Genoemd kunnen worden a. ontwerp of toetsing van het wegenplan; b. voorlichting aan de belanghebbenden; c. begroting van de kosten voor kavelinrichting; d. hulpmiddel bij het opmaken van het definitieve toedelingsplan. Voor het samenstellen van een voorlopig toedelings plan bestaan reeds verschillende methoden. De grafiekenmethode voor het optimaliseren van het interne bedrijfsverkeer (Van Gelderen, 1966; Kik, 1967) biedt de mogelijkheid een voorlopig toe delingsplan samen te stellen dat uitsluitend is afge stemd op het minimaliseren van de gemiddelde kavelafstand. Een dergelijk plan is wel strikt ge bonden aan bedrijfseconomische eisen, maar er wordt op geen enkele manier rekening gehouden met de situatie in de bestaande toestand. Het gevolg hiervan is dat het plan in de praktijk niet realiseer baar zal blijken te zijn. Aan het Laboratorium voor Geodesie van de Tech nische Hogeschool te Delft is een methode ont wikkeld waarmee uit de wensen van de belang hebbenden met behulp van een computer een toe delingsplan kan worden berekend (Witt, 1969). Door de wensen zelf op te stellen kan met deze methode ook een voorlopig toedelingsplan worden samengesteld. Deze werkwijze heeft als nadeel dat het plan te sterk afhankelijk is van het inzicht van degene die de wensen opstelt. Koppeling van de beide genoemde methoden geeft echter de mogelijkheid een voorlopig toedelings plan te ontwerpen dat voldoet aan bepaalde be drijfseconomische criteria, redelijk objectief is en eventueel in de praktijk zou kunnen worden toege past. In het volgende zal worden uiteengezet op welke manier de samenstelling van een voorlopig toedelingsplan op deze basis kan verlopen, waarna de toepassing van de methode op de ruilverkaveling Steenwijksmoer zal worden behandeld. Hierbij komen een paar begrippen voor die wellicht niet algemeen bekend zijn: kavel een stuk grond bij één bedrijf in ge bruik en begrensd door grond van andere gebruikers. Staat op de kavel het bedrijfsgebouw dan wordt ge sproken van een huiskavel, zonder be drijfsgebouw wordt de naam veldkavel gebruikt. bedrijfskavel samenvoeging van meerdere kavels van één bedrijf, die alleen gescheiden zijn door overschrijdbare wegen, wa terlopen, spoorwegen e.d. Komt onder de samenstellende kavels een huis kavel voor dan wordt de aanduiding huisbedrijfskavel gebruikt. perceel een stuk grond omgeven door topo grafische scheidingen of cultuurgren zen. ruilklasse een gedeelte van het ruilverkavelings- blok waarvan de er in voorkomende gronden, ongeacht de waarde, uitruil baar zijn. Optredende waardeverschil len moeten door over- of onderbede ling kunnen worden gecompenseerd. 2 Beschrijving van de methode 2.1 Benodigde basisgegevens De voor het samenstellen van een voorlopig toe delingsplan benodigde basisgegevens zijn allereerst die welke voor het toepassen van de grafieken methode zijn vereist. Deze zijn: SUMMARY A method to construct a preliminary re-allotment plan for rural areas. Devised was a method to construct a re-allotment plan with the aid of a digital com puter. The method was checked for an area in wich a land consolidation project was realized. The results, starting from the initial situation, was in satisfactory agreement with the actual end situation.' ngt 71 207

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 11