s0 gemiddelde kavelafstand in hm per bedrijf van de, in de betreffende ruilklasse gelegen, kavels, die in de oude toestand voorkomen. Zowel bij s, als bij s0 wordt gewerkt met de schijnbare kavelafstand. Deze wordt ver kregen door de af te leggen afstand over niet verharde wegen met een bepaalde weg- kwaliteitsfactor K te vermenigvuldigen K 1 bij goede verharde wegen en K> 1 bij wegen van mindere kwaliteit) vkvl aantal per bedrijf toe te delen veldkavels in de betreffende ruilklasse. Behoudens bij zondere gevallen zal dit aantal 1 zijn vkv0 aantal veldkavels dat per bedrijf in de oude toestand in de ruilklasse voorkomt a een variabele factor, die afhankelijk is van de verhouding van het belang van kavel- afstandsverkorting en kavelconcentratie. Bij alleen voor bouwland of voor bouwland en grasland geschikte grond zou a 2 kunnen worden gehanteerd, terwijl bij alleen voor grasland geschikte grond a 3 zou kunnen worden genomen. Bij de berekening van de gewichten zouden, behalve de kavelafstanden en de kavelaantallen, ook de perceelsgrootten kunnen worden betrokken. Dit is achterwege gelaten omdat de invloed op het gewicht niet groot is en de perceels grootte in de nieu we toestand door schatting moet worden verkregen. Worden de gewichten met de gegeven formule be rekend, dan geeft gewicht 10 een evenwichtstoestand aan tussen de oude en nieuwe toestand; een gewicht kleiner dan 10 betekent een verbetering en een ge wicht groter dan 10 een verslechtering ten opzichte van de oude toestand. Tijdens de, door de com puter te verrichten, berekening om vraag en aanbod in de vakken zoveel mogelijk gelijk te maken, zullen de wensen met het laagste gewicht allereerst uit de overvraagde vakken worden verwijderd. Dit houdt in dat wensen met een hoog gewicht het meeste kans hebben om toegepast te worden. Hiermee rekening houdend verdient het aanbeveling de wensen met een gewicht groter dan 12 te laten afvallen, aange zien dan een te sterke achteruitgang ten opzichte van de oude toestand voor de betreffende eigenaar zou worden toegepast. 2.5 Eigendom en pacht Nog niet aangeroerd is het probleem of bij het toe passen van de grafiekenmethode in dit geval moet worden uitgegaan van de gebruiks- of de eigendoms toestand. Aangezien de gebruiker de intensiteit van het landbouwverkeer bepaalt, wordt bij de grafieken methode tot nu toe altijd uitgegaan van de gebruiks- toestand. Zou men dat nu ook doen dan betekent dit dat de toedeling volledig op het gebruik is afge stemd. Het gevolg daarvan is dat van eigenaren met meerdere pachters het bezit sterk wordt versnip perd. Andersom echter zou bij gebruik van de eigendomstoestand als uitgangspunt voor de gra fiekenmethode een sterk versnipperd gebruik kun nen ontstaan. In verband met de aard van de grafiekenmethode zal het over het algemeen wenselijk zijn de gebruiks- toestand als uitgangspunt toe te passen. Versnip pering van de eigendom kan dan zoveel mogelijk worden voorkomen door bij het toepassen van de methode van het Laboratorium voor Geodesie, in dien mogelijk, gebruik te maken van externe koppe lingen. Eventueel zou ook door het toepassen van pachtruil een oplossing kunnen worden gevonden. De meest geëigende handelwijze zal echter per ge bied moeten worden bekeken, daar de eigendom- pachtverhouding hierbij een grote rol speelt. 3 Toepassing op de ruilverkaveling Steenwijksmoer 3.1 Gegevens De ruilverkaveling Steenwijksmoer, ter grootte van 2000 ha, is gelegen in de omgeving van Coevor- den. Aangezien deze ruilverkaveling reeds is vol tooid is hier de mogelijkheid aanwezig een vergelij king te trekken tussen de gerealiseerde toestand en het vervaardigde toedelingsplan. Bij de beschrijving van de methode is reeds aange geven welke basisgegevens benodigd zijn. In dit geval konden deze basisgegevens worden afgeleid uit gegevens die verstrekt zijn door het Bureau Ruil verkaveling te Almelo. Verdeling van de gronden over een aantal onuitwisselbare ruilklassen was niet nodig, daar tijdens de ruilverkavelingsprocedure was gebleken dat de gronden over het algemeen goed uitruilbaar waren. 210 ngt 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 14