Opvallend in deze ruilverkaveling is de bijzonder grote kavelafstandsverkorting die in de nieuwe toe stand is gerealiseerd, hoewel slechts vier bedrijven zijn verplaatst. Dat desondanks de kavelafstands verkorting bij het toedelingsplan nog iets groter is, geeft een indicatie van het sterke accent dat bij het gebruikte systeem valt op het verkorten van de kavelafstanden. 3.5 Conclusies Met de gevolgde methode is het mogelijk gebleken een bruikbaar toedelingsplan samen te stellen. Hoe wel in de nieuwe toestand een grote verbetering is verkregen ten opzichte van de oude toestand blijkt bij de vergelijking van verkavelingskenmerken met het toedelingsplan een nog iets gunstiger resultaat te zijn bereikt. In hoeverre het toedelingsplan reëel is valt af te leiden uit een visuele vergelijking met de toedeling in de nieuwe toestand. Tussen beide toe delingen valt een grote mate van overeenkomst op te merken. Daarnaast zijn er ook verschillen te constateren. Van een gedeelte van deze verschillen valt niet met zekerheid te zeggen of de in het toe delingsplan aangegeven toedeling wel of niet reali seerbaar zou zijn geweest. Het resterende gedeelte zijn toedelingen die in de praktijk niet haalbaar zullen zijn. Dit aantal niet realiseerbare toedelingen zal kleiner worden naarmate de bekendheid met plaatselijke omstandigheden van de samensteller van het toedelingsplan groter is. Bij de samenstelling van het toedelingsplan is ge bruik gemaakt van het bij de methode Witt beho rende computerprogramma. Afgezien van een iets te grote willekeur bij het verplaatsen van kavels naar andere vakken, waardoor kavels van eigenaren met een laag rangnummer eerder voor verplaatsing in aanmerking komen dan kavels van hoger ge nummerde eigenaren, heeft dit programma als na deel dat slechts met 3 wensen en 4 gewichten kan worden gewerkt. Bij het gevolgde systeem worden de gewichten met een formule berekend. Afronding van de gewichten naar de getallen 1 tot en met 4 heeft een te sterke nivellerende werking, zodat uitbreiding van het aantal gewichten dat kan worden toegekend noodzakelijk is. Ook een uitbreiding van het aantal mogelijke wensen zou een verbteering betekenen. 4 Samenvatting Voor het samenstellen van een voorlopig toedelings plan kan gebruik worden gemaakt van een combi natie van de grafiekenmethode voor het optimali seren van het interne bedrijfsverkeer met de, aan het Laboratorium voor Geodesie te Delft ontwikkelde, methode waarmee de toedeling uit de wensen van de eigenaren kan worden berekend. Toepassing van de grafiekenmethode levert een transportintensiteitskaart. Na verdeling van het ruilverkavelingsgebied in vakken kan per veldkavel worden aangegeven langs welke vakken de op de transportintensiteitskaart voorkomende transport- stroom, gerekend vanaf de boerderij, voert, leder vak wordt daarbij als een wens beschouwd; het dichtst bij de boerderij gelegen vak is de eerste wens en het verst verwijderde vak vormt de laatste wens. Aan elke wens wordt een gewicht toegekend dat ontleend is aan de verhouding tussen de in de nieuwe en oude toestand voorkomende kavelafstanden en kavelaantallen. De hierna volgende berekening, waarmee vraag en aanbod in de vakken zo veel mogelijk moet worden gelijk gemaakt, wordt uitge voerd door een computer. Ter toetsing van de prak tische bruikbaarheid van de methode is deze toege past op de reeds voltooide ruilverkaveling Steen- wijksmoer. Uit een vergelijking van de gerealiseerde situatie met het samengestelde toedelingsplan, bleek dat het toedelingsplan over het algemeen reëel was. ngt 71 Literatuur C. van Gelderen, 1966. Bepaling en gebruik van de minimale gemiddelde kavelafstand. Landbouwkundig Tijdschrift 78.6: 230-239. Verspr. Overdr. ICW 35. R. Kik, 1967. Boerderijverplaatsing in de ruilverkaveling Rolde. Geodesia 9.4. R. Kik, 1969. Een methode voor het vervaardigen van een voorlopig toedelingsplan. Nota ICW 508. R. Kik, 1971. Schematisch toedelingsplan voor de ruilver kaveling Steenwijksmoer. Nota ICW 606. R. van der Schans, 1968. Automatisering van de toedeling bij ruilverkaveling. Ingenieursscriptie, Technische Hoge school, Delft. G. F. Witt, 1969. Automatisering van de toedeling bij ruil verkaveling. Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde 85.5: 267-284. 215

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 19