taak had. Een goede voorbereiding van de vergade ring was zeer gewenst. Daarnaast bleken een formu lering van het doel van de vergadering aan het begin, een vrij zakelijke leiding en een weergave van het doel van de komende vergadering aan het slot de vergadering ten goede te komen. De meeste project deelnemers hebben inzake het leiden van een dis cussie in dit project veel geleerd, maar slechts de helft der deelnemers voelde zich aan het eind van het project in staat een vergadering of discussie be hoorlijk te leiden. De discussies zijn in de loop van het project beter geworden, inzoverre dat ze zakelijker, efficiënter, gerichter en gedisciplineerder werden. Een bezwaar was nog dat vele discussies vrij eenzijdig waren; vaak deed alleen een beperkt aantal deelnemers actief mee en verschilde het peil nogal eens per ver gadering. Wat de besluitvorming betreft, deze kenmerkte zich in het begin door het streven naar algehele overeen stemming in de gehele groep. Een consequentie hier van was het houden van veel rondvragen en het op splitsen in subgroepjes om de besluiten voor te be reiden. Later verliep de besluitvorming gemakke lijker en sneller en kon meer in de vergadering worden afgewikkeld, daar het streven naar consen sus minder werd. Toen is namelijk meer geprobeerd de verschillende standpunten tegen elkaar af te wegen en deze bij de besluitvorming naast elkaar voort te laten bestaan. Dit leidde tot een andere vorm van besluiten, bijvoorbeeld het kiezen van enige alternatieven die allen ten uitvoer konden worden gebracht. Het doel van de evaluaties tijdens de plenaire ver gaderingen kan als volgt omschreven worden: - de discussie technisch bekijken (gedisciplineerd heid, efficiëntie, e.d.). - informatie te verkrijgen over de sfeer in de groep en de groepsontwikkeling en manieren te vinden om hier verbeteringen in aan te brengen. - informatie te verkrijgen over het nut van een ver gadering en de oorzaken proberen te vinden van de optredende verschijnselen. Aan dit doel is slechts gedeeltelijk voldaan. Als redenen kunnen worden genoemd: - het constateren van allerlei verschijnselen zonder de achtergronden te analyseren. - de groep als geheel zette zich niet genoeg in voor het slagen van de evaluatie. - de aan het eind van een lange dag vergaderen duidelijk optredende vergadermoeheid. De leiding tijdens een evaluatie berustte bij een staflid. Bij het werken in subgroepen was de taakformule- ring lang niet altijd duidelijk. In de loop van het project is hier wel verbetering in opgetreden. De ge volgen van een dergelijke onduidelijke formulering waren: resultaten die niet of te weinig op elkaar af gestemd waren, daardoor optredende verwarring, moeizame discussies, tijdverlies. Tussen het werken in subgroepen en in de plenaire vergadering konden duidelijke verschillen worden geconstateerd. Het werken in subgroepen werd over het algemeen als prettiger, beter ervaren. Positieve gevolgen waren een grotere effectiviteit, een betere verdeling van in breng, beter en meer contact. Hoe iedere deelnemer individueel meedraaide kan moeilijk in dit korte bestek worden beschreven, vooral ook omdat dit zeer verschilde van persoon tot persoon (dit kwam duidelijk tot uiting in de eer der genoemde enquête). De motieven om mee te doen, de mate van inzet en inbreng en het verant woordelijkheidsgevoel voor het project verschilden te veel onder de deelnemers om één hechte groep te kunnen vormen. Desondanks is door de meeste deelnemers het project als iets positiefs in hun op leiding ervaren dat ze niet graag gemist zouden hebben. De begeleiding Gezegd kan worden dat het voornaamste doel van de begeleiding is het stimuleren van de groepsont wikkeling, de begeleiding van de groepsdynamische processen. Dit betekent dat de begeleiders allerlei problemen die zich in de groep voordoen moeten kunnen signaleren en dit met de groep bespreken. Met andere woorden de groep helpen zijn eigen fouten en onvolkomenheden te bezien om daaruit lering te trekken voor de volgende periode. Naast dit stimuleren van de groepsontwikkeling kan hun inbreng van vakkennis en ervaring waardevol zijn. 32 ngt 72

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 10