Officiële opening nieuw ITC-gebouw sterdam en schildmethode, de laatste verre de voor keur verdient. De geschiedenis van het bouwen van tunnels vol gens de schildmethode dateert echter al vanaf 1830 (tunnel onder de Theems) en is sindsdien bij talrijke tunnels in het buitenland toegepast. Na 1900 kon deze methode ook toegepast worden in waterdoor- latende lagen doordat men in staat was onder ver hoogde luchtdruk te gaan werken. De nadelen zijn een grotere aanlegdiepte en aanzienlijke zettingen van de bovengrond. Deze methode is daarom voor de oostlijn van de metro in Amsterdam niet gekozen. De drie relatieschema's geven een goed overzicht van alle landmeetkundige activiteiten en globaal van alle andere activiteiten. Voor het uitdiepen van een speciale landmeetkundige activiteit is de planning van de fotogrammetrische werkzaamheden geko zen. Het doel was een kostenafweging tussen foto grammetrische opname en terrestrische opmeting van een gebied te verkrijgen. De samenstellers stel len deze kostenafweging van primair belang. Waar om echter deze doelstelling weer zo snel verlaten is als zij van zo'n primair belang is, is niet duidelijk. De behandeling van dit onderwerp is nu wel erg theoretisch geworden en geeft tot slot een beschrij ving van de werkwijze zoals zij bij de Nederlandse Spoorwegen wordt toegepast. L. P. Roelfzema A. H. Kalt SNELLIUS Het bestuur van het Landmeetkundig Gezelschap „Snellius" is thans als volgt samengesteld: Tin Buis, voorzitter Dick Smit Duyzentkunst, secretaris Joost Verhoef, penningmeester Rudi de Ruijter, excursie commissaris. Op vrijdag 17 december 1971 is door prins Claus in Enschede het nieuwe gebouw van het (uit Delft verhuisde) Internatio naal Instituut voor Luchtkartering en Aardkunde (ITC) geopend. Bij de openingsplechtigheid, 's morgens, voerden achtereenvolgens het woord de voorzitter van het curatorium, Ir. C. J. Tuijn, de minister voor Wetenschapsbeleid, jhr. mr. M. L. de Brauw en tenslotte Z.K.H. Prins Claus. Zij belicht ten historie en toekomst van het ITC, de betekenis van nationale en internationale samenwerking op wetenschaps gebied, en het belang van de luchtfotografie voor de opspo ring van hulpbronnen in de ontwikkelingslanden. In het kader van de 20e diësviering werd 's middags een .Schermer- horn-lecture' uitgesproken door Prof. Dr. J. Tinbergen, met als onderwerp: .Internationaal onderwijs als instrument voor ontwikkelingssamenwerking'. Voorafgaande aan de officiële opening werd maandag 13 december een pers-oriëntatiedag georganiseerd, welke onder andere een inleiding door de rector en een rondleiding door het, vergeleken met het oude gebouw, wel zeer ruime pand omvatte. Prof. Ir. A. J. van der Weele, de rector van het ITC, schetste in zijn inleiding de status en het doel van het instituut. Opgericht in 1951 als stichting is het ITC, aanvankelijk International Training Centre for Aerial Survey, in 1966 om gevormd tot een bijzondere instelling van wetenschappelijk onderwijs, genaamd Internationaal Instituut voor Lucht- kaartering en Aardkunde (ITC). Het instituut wordt gesub sidieerd door het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen; 85% van deze subsidie, die wegens de verhuizing naar Enschede in 1971 en 1972 ruim het dubbele bedroeg van die in 1970: ƒ5.600.000,wordt toegeschreven aan ontwikke lingshulp. Het ligt in de bedoeling dat het ITC in de toekomst een inter-universitair instituut wordt, wat aan Nederlandse stu denten de mogelijkheid zal bieden gebruik te maken van de faciliteiten. Gezien het internationale karakter van het ITC (de studenten komen uit ongeveer 60 landen) liggen bindingen met inter nationale organisaties voor de hand; op werkniveau zijn deze echter aanmerkelijk intensiever dan in het formele vlak. Be langrijk zijn vooral de contacten met Unesco en FAO. Voor de eerste worden cursussen verzorgd in .Integrated Surveys' (interdisciplinair onderzoek gericht op de verzameling en analyse van gegevens waarop het te voeren beleid bij de voorbereiding van ontwikkelingsprojecten en -programma's kan worden gebaseerd), voor de laatste worden deskundigen ter beschikking gesteld. Het ITC heeft in het kader van het bilaterale projecten programma van de Nederlandse regering de oprichting ver zorgd van twee dochterinstituten: in 1966 het Indian Photo- interpretation Institute (IPI) te Dehra Dun (India) en in 1967 het Centro Inter-Americano de Fotointerpretacion (C1AF) in Bogota (Columbia). Na vijf jaar, als het personeel is opge leid, worden deze dochters overgedragen aan de ontvangende landen. De studenten worden meestal uitgezonden door bestaande organisaties in de ontwikkelingslanden, om zich, op basis van reeds verkregen kennis en ervaring welke normaliter op B.Sc.-niveau moet liggen, in cursussen tot 18 maanden te specialiseren in fotogrammetrie of foto-interpretatie. Door ngt 72 35

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 13