Agenda D. Snijders Bepaling van de vermogensschade bij onteigening in Nederland, Engeland en Duitsland. De invloed van de omvang der schade loosstelling op de kosten van het werk waarvoor onteigend wordt. Samenvatting De aandacht is vooral geconcentreerd op reconstructie- en uitbreidingsgebieden. De vergoeding in Nederland wordt behandeld aan de hand van een historisch overzicht van 1901 (inwerkingtreding van de eerste Woningwet) tot heden. Een en ander omvat ook het inmiddels ingetrokken wetsontwerp-Samkalden (november 1965) en het nauw daaraan verwante wetsontwerp Van den Bergh c.s. (no. 10036). In Duitsland bestaat ten eerste de vergoeding in natura, dat wil zeggen de verstrekking van compensatiegronden. Deze gronden kunnen reeds eigendom van de onteigenaar zijn of door middel van een aankoop of soms zelfs een onteigening door hem verkregen worden. Ten tweede kent men er de ver goeding in geld, die overigens het meest voorkomt. Deze wordt, zo mogelijk, bepaald door het koopprijspeil van ver gelijkbare objecten in dezelfde omgeving. Het ontbreken van een egalisatie-beginsel en het vrijwel nooit uitkeren van plan- schade wordt gecompenseerd door een zeer grote bijdrage van de eigenaren in de exploitatiekosten en wel naar de mate van de baat die zij bij de uitvoering van het plan hebben. In Engeland heeft in deze eeuw een aantal malen een princi piële wijziging in de grondslag van de bepaling van de schadeloosstelling bij onteigening plaatsgevonden. De Engelse wetgever heeft geregeld blijk gegeven van de 28 maart 1972 Statistische Dag 1972 Delft 28 mei-3 juni 1972 International Conference of Surveyors and Annual Meeting of the Permanent Committee of F.I.G. Tel Aviv, Israel. 5-14 juni 1972 Tweede Internationale Mijnmeters Congres Boedapest 23 juli-5 augustus 1972 S.I.P Congres Ottawa 20 oktober 1972 Algemene Vergadering van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde 38 wil om tenminste een deel van de „development value", dat is het verschil tussen de verkeerswaarde, inclusief de verwachtingswaarde, en de gebruikswaarde, in de staats kas te laten blijven of te laten terugvloeien. Dit gebeurt onder de nu geldende wetgeving door middel van de betterment levy. Deze is, hoewel strikt juridisch bekeken niet tot het ont- eigeningsrecht behorend, voor de effectieve hoogte der schade loosstelling zeer belangrijk. In Nederland is de schadeloosstelling achtereenvolgens met de totale grondkosten en met de kosten van bebouwing ver geleken. Er blijkt dan dat de verwervingskosten een relatief gering deel uitmaken van de verdere kosten van een uit breiding. Bij sanering is dat duidelijk anders. Tenslotte wordt gepleit tegen een te snelle invoering van een al te drastische beperking van de vergoeding, gezien de ge ringe invloed op de totale kosten en zelfs het mogelijke financiële nadeel voor de onteigenaar. Wel is het nodig dat duidelijk wordt wat wel moet en wat niet mag worden ver goed, opdat in ieder geval rechtsgelijkheid bestaat. Boven dien zou een geringer deel van de verwachtingswaarde aan de onteigende moeten worden uitgekeerd dan nu het geval is. A. H. A. Grootvelt Digitalisering van fotogrammetrische gegevens. Samenvatting In deze scriptie worden kaartgegevens in een digitaal model weergegeven. Een en ander speelt zich af binnen een onder zoek, dat door het Laboratorium voor Geodesie in samen werking met de Dienst Landmeten van de gemeente Amster dam wordt verricht. Alvorens tot een gemotiveerde keuze van het digitale model te komen wordt in hoofdstuk I de mogelijke plaats van de digitalisering binnen de landmeetkunde aangegeven, waarna in hoofdstuk II enkele automatiseringsactiviteiten van de laatste jaren aan een nadere beschouwing worden onder worpen. Achtereenvolgens komen aan de orde: - het Kadaster (de proef Dinther-Suawoude); - de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (beelden- paarfotogrammetrie) - de Leidingenregistratie binnen de stad Rotterdam. In hoofdstuk III wordt enige aandacht aan de gemeentelijke automatisering besteed. Hoofdstuk IV beschrijft het eigenlijke experiment: „de proef Amsterdam". De topografie wordt gesplitst in ketens, die een soortaanduiding krijgen aan de hand van een globale inventarisatie. De kenmerken van het gekozen digitale model (geheugen bestand) zijn - coördinaten - soortaanduiding - tekeninstructies. Als adresseringsgegevens, benodigd om het bestand toe gankelijk te maken, doen dienst: - benaderde coördinaten - soortaanduiding. Het bovenstaande is toegepast op de digitale uitwerking van twee relatief georiënteerde modellen (helicopteropnamen), waarbij tevens een methode wordt aangegeven om de model aansluiting te realiseren. Daarnaast wordt er een model be schreven om het geheugenbestand te muteren. Het voordeel van een dergelijk geheugenbestand is, dat men gewenste objecten (door middel van hun soortaanduiding) door tussenkomst van computer en elektronisch bestuurde tekenmachine op willekeurige schaal op een kaart kan af beelden. De bijlagen bevatten enkele resultaten van het experiment. ngt 72

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 16