Reorganisatie van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers 2e jaargang, no. 2, februari 1972 REORGANISATIE In aansluiting op hetgeen in de aanschrijving van 8 december 1971*) (K.A.221) is vermeld kan ik u thans mededelen dat ik voornemens ben de dienst van het kadaster en de openbare registers te reorga niseren. Aan dit voornemen legt mede ten grondslag de om standigheid dat de directie en de dienst op 1 juli 1970 werden afgesplitst van de belastingdienst. Deze af splitsing was een gevolg van reeds destijds ontwik kelde inzichten omtrent de taak en de plaats in de totale organisatie van het ministerie van genoemde directie en dienst. De directie moest ten gevolge van de afsplitsing worden omgevormd van een beleids- adviserende directie tot een centrale dirigerende directie. Deze principiële wijziging in de taak van de directie is vanzelfsprekend van invloed op de structuur en de bezetting van die directie terwijl voorts de af splitsing van de belastingdienst aanpassing aan de nieuwe omstandigheden van de dienst tot gevolg moet hebben. Dat heeft als logisch gevolg van de af splitsing er toe geleid dat de bezinning over de struc tuur van de gehele dienst zich verdiepte met als uit eindelijk gevolg het thans bestaande voornemen de structuur van de dienst te wijzigen. Hierbij is geconstateerd dat ook door de ontwikke ling van de maatschappij en de meer dynamische eisen die deze tijd stelt, in de dienst een aantal knel punten zijn ontstaan. Een aanpassing van de dienst ngt 72 aan deze gewijzigde omstandigheden is dringend nodig. De strekking van de knelpunten is in het hierna volgende samengevat. Knelpunten 1. Aan de centrale directie zullen meer mogelijk heden moeten worden gegeven om een zo com plex en verspreid apparaat als de kadastrale dienst effectief te kunnen leiden. Daarvoor ont breekt nu te veel de mankracht, zijn de com municatielijnen met de uitvoerende eenheden te lang en is er gebrek aan voldoende management informatie. Er zullen stafafdelingen moeten ko men waarin ook financieel-economische en or ganisatorische disciplines zijn opgenomen. 2. De dienst bestaat in de regio uit 60 betrekkelijk kleine eenheden. Deze versnippering heeft op het gebied van organisatie en personeel grote bezwaren en staat een zo efficiënt mogelijke uit voering van de werkzaamheden in de weg. 3. De genoemde eenheden zijn te weinig onderling gecoördineerd. De bureaus van de landmeet kundige dienst, de ruilverkavelingsdienst en de hypotheekbewaringen werken te veel onafhan kelijk van elkaar. 72 Op 21 december 1971 heeft de staatssecretaris vait Financiën de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers (KA DOR) mededeling gedaan van zijn voornemen deze dienst te reorganiseren. Gezien het grote belang van deze reorganisatie is de aanschrijving K.A. 222, waarin de plannen en overwegingen zijn vervat, hieronder (met enkele kleine aanvullingen van redactionele aard) overgenomen. In de eerstvolgende nummers van het N.G.T. hoopt de redactie uitvoerig aandacht te kunnen besteden aan de voorgenomen wijzigingen en aan vragen die naar aanleiding van dit stuk rijzen. Deze gewaagde van de met de Bijzondere Commissie voor Georganiseerd Overleg bij het Ministerie van Financiën be gonnen besprekingen n.a.v. de voorgenomen reorganisatie. (Red.) 25

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 3