Projectonderwijs PROJECT SCHIPHOLLIJN Inleiding Al sinds jaren voldeed het praktisch werk in de tweede helft van het vierde studiejaar niet meer aan de verwachtingen, doordat het aantal goede adres sen dat beschikbaar is te gering is. Als alternatief is toen projectonderwijs voorgesteld. In 1970 en 1971 is er een proef gehouden met een projectgroep. Het project mocht drie maanden in beslag nemen, waarna men nog twee maanden praktisch werken moest. De projectgroep van 1970 heeft de problematiek ten aanzien van de Flevopol- der bestudeerd, die van 1971 de problemen rond een eventuele Schiphollijn. Het doel van een project kan zijn: het leren werken in groepsverband aan de hand van de bestudering van een onderwerp. Dit artikel wil nu een beschrijving geven van de er varingen voornamelijk met betrekking tot het wer ken in groepsverband, die de Projectgroep Schiphol lijn 1971 heeft opgedaan. Een commentaar van ir. L. P. Roelfzema en ir. A. H. Kalt op de bestudeerde onderwerpen kunt u in aan sluiting op dit artikel vinden. Hier worden achtereenvolgens beschreven de voort gang van het project, dus zijn ontwikkeling in chro nologische volgorde, de werkwijze tijdens het pro ject, de groepsdynamische processen, de begelei ding, de betekenis van projectonderwijs voor de studie en de bestudeerde onderwerpen. Het eind rapport van de Projectgroep-Schiphollijn heeft als basis gediend voor deze beschrijving. Aan het project hebben dertien studenten en drie stafleden deelgenomen. Het project heeft ongeveer drie maanden geduurd, van februari tot mei 1971. Chronologisch overzicht van het project Dit deel geeft een overzicht van de verschillende fasen waarin het project heeft verkeerd. In totaal zijn vijf fasen te onderscheiden: - de voorbereidingsperiode - een informatieperiode - een studiefase - een uitvoeringsfase - de slotperiode. De voorbereidingsperiode Het begin van deze periode kan gekenmerkt worden door het besluit van de onderafdeling om in 1971 een projectgroep werkzaam te doen zijn. De duur van het project werd op drie maanden gesteld. In de eerste vergadering werden door de projectdeel nemers een aantal doelstellingen geformuleerd die van belang werden geacht. Hierna werden criteria voor de onderwerpskeuze bepaald. Tijdens een vergadering met de staf zijn zestien mogelijke onderwerpen naar voren gebracht. Na informatie over deze onderwerpen en afweging aan de criteria bleven tenslotte vier onderwerpen over. Uiteindelijk is de keuze op de Schiphollijn gevallen. Na de onderwerpskeuze werd bepaald wie van de staf zou deelnemen. Ter afsluiting van deze periode werd in Nunspeet een startconferentie van twee dagen met alle pro jectdeelnemers gehouden. Men dacht hiermee het volgende te bereiken: - een intensieve start - bevordering van de groepsintimiteit - planning van het project - leren kennen van groepsdynamische aspekten (samenwerkingsaspekten, discussietechniek, etc.). De informatieperiode Doel van deze periode was om door middel van interviews snel uitgebreide informatie te verkrijgen over de achtergronden van „de Schiphollijn". Er werd een globale opsplitsing gemaakt in drie groepen te interviewen personen, respectievelijk werkzaam bij - rijks- en provinciale instellingen - semi-overheidsinstellingen - de gemeenten Deze interviews bleken een goede start van het project te zijn. In vrij korte tijd kon veel gerichte en actuele informatie bijeen gehaald worden. De mede werking van de te interviewen personen was zeer groot. Tijdens de interviews bleek duidelijk dat de problematiek rond de Schiphollijn samenhangt met een veel uitgebreidere problematiek, namelijk die van het gehele openbare vervoer. Besloten werd ook hier aandacht aan te besteden. 30 ngt 72

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 8