De studiefase De verzamelde informatie uit de vorige periode werd nu verwerkt en verder werd een diepere bestudering van het onderwerp aangevangen. Dit resulteerde ten slotte in twee delen (resp. de delen II en lil van het eindrapport) die ieder door een subgroep werden verwerkt - bestudering van het ruimtelijke ordeningsbeleid met betrekking tot het totstandkomen van nationale bestemmingen - bestudering van de meest in aanmerking komen de tracé's, nieuwe visies hierop en problemen die met deze tracébepaling samenhangen. Naast deze twee subgroepen heeft een derde subgroep ge werkt aan een planning van de uitvoeringsfase. De uitvoeringsfase Aan de hand van het rapport van de derde subgroep uit de studiefase werden voorstellen gedaan over wat in deze periode bestudeerd zou kunnen worden. Bij de meeste voorstellen lag het accent op een bestu dering van de organisatie van de uitvoering. Beslo ten werd om de drie volgende onderwerpen aan te pakken: - de organisatie van alle werkzaamheden van een project als de aanleg van de Schiphollijn, waarbij de landmeetkundige activiteiten naar voren wer den gehaald. Doel van deze subgroep was een al gemeen kader te geven van de organisatie van de aanleg van een spoorlijn in de vorm van een relatieschema. - een beschrijving van de landmeetkundige werk zaamheden en de rol die zij spelen bij een dergelijk project. - het uitdiepen van een landmeetkundige activiteit; in dit geval is een algemene planning van een foto- grammetrisch project opgezet en getracht dit toe te spitsen op de Schiphollijn. De slotfase Tijdens deze fase zijn de diverse delen, waarvan een aantal al gedeeltelijk geschreven waren, besproken, verbeterd en samengesteld. Bovendien is getracht de verschillende delen op elkaar af te stemmen en is de eindredactie verzorgd. De werkwijze gedurende het project Gedurende het project is steeds minstens éénmaal per week een plenaire vergadering gehouden, waar bij alle deelnemers aanwezig dienden te zijn. Op deze vergaderingen werd dan de voortgang van het project besproken, de planning voor een volgende fase vastgesteld, werden subgroepen en commissies ingesteld en de verschillende geschreven rapporten besproken. Aan het eind van een vergadering werd meestal een evaluatie gehouden. Door middel van een roulatiesysteem werd bereikt dat iedere student-deelnemer verscheidene malen voorzitter en notuleur moest zijn. Tijdens het project zijn de grote lijnen op de plenaire vergaderingen besproken en vastgesteld; de studie en het detailwerk vond plaats in subgroepen. In de plenaire vergadering werd de taak van de subgroe pen zo goed mogelijk omschreven. Iedere subgroep moest een rapport van zijn studie of bevindingen op stellen, dat dan op de plenaire vergadering be sproken en bekritiseerd kon worden. Naast de subgroepen zijn ook commissies ingesteld, wat nodig was om de voortgang van het project vol doende efficient te doen zijn. Voorbeelden zijn de commissie „lay-out" die de opmaak, spelling, typo grafie van het eindrapport verzorgde en de commis sie die de startconferentie in Nunspeet voorbereid de. De groepsdynamische processen Onder groepsdynamische processen kunnen worden verstaan de ontwikkelingen in een groep tijdens een project tussen de verschillende deelnemers onder ling en bij de deelnemers individueel. Het was moeilijk om hiervan een objectief beeld te geven. Daarom is er onder alle deelnemers een enquête met 126 vragen gehouden. Aan de hand van de antwoorden van deze enquête is deel V van het eindrapport geschreven. Hieronder zal in het kort de ontwikkeling van de groep besproken worden. De groepsdynamische processen traden vooral op in de plenaire vergaderingen en in de subgroepen. Hier konden o.a. de samenwerkingsaspecten in groepen aan de orde komen. Het bleek dat de voorzitter een behoorlijk zware ngt 72 31

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 9