onder bepaalde categorieën van het personeel in de hand zal werken. Bovendien is het rapport een advies, uitgebracht aan de politieke bewindsman, die vanuit zijn eigen verantwoordelijkheid beleidsbe slissingen moet nemen. Is bij de voorgestelde opzet ruimte gehouden voor wijzigingen die een gevolg zouden kunnen zijn van het onderzoek over coördinatie van landmeetkundig werk bij verschillende departementen? Dat coördinatierapport is ook door Bosboom- Hegener ingediend. Over de daarin opgenomen voorstellen zijn nog geen beslissingen genomen. De reorganisatieplannen van het Kadaster vormen ech- tei geen beletsel voor een mogelijke realisatie van het geheel of een deel der coördinatie-voorstellen. De plannen worden ook niet doorkruist als het Kadas ter naar een ander departement gaat. Binnen de provinciale bureaus wordt een viertal afde lingen gevormd: projecten, mutaties, landmeetkun dige binnendienst en bewaring met juridische zaken. Moeten deze vier afdelingen gezien worden als opvol gers van de huidige afzonderlijke eenheden, is er dus sprake van samenvoeging onder één dak, of is het de bedoeling een ver doorgevoerde integratie te bereiken, d.w.z. dat bv. de afdeling mutaties ook werk verzet voor de ruilverkaveling? Het laatste. De huidige scheidsmuren worden om vergehaald. De voorgestelde afdelingsvorming is ge baseerd op onderscheid in en verwantschap van de externe en interne functies. Gelijksoortig werk wordt bij elkaar gehaald. „Ruilverkavelingen en andere grote projecten worden dermate complex, dat zij in de huidige structuur moei lijk te beheersen zijn". Wordt hier bedoeld dat door de huidige structuur van het Kadaster moeilijkheden ontstaan in de ruilverkavelingsprocedure öf wordt be doeld dat door de ingewikkeldheid van de ruilverkave lingsprocedure er moeilijkheden ontstaan in de kadastrale dienst? Zullen door de structuurwijzigingen juist de eerste moeilijkheden niet ontstaan of toe nemen? In het rapport van Bosboom en Hegener wordt al leen een eerste aanzet gegeven voor de behandeling van de problemen van de ruilverkaveling. Naar de mening van de organisatiebureaus is de huidige werkwijze, taakverdeling en coördinatie bij het ruil- verkavelingswerk niet optimaal. Een meer project matige benadering zal een bezinning op de taakver deling tussen Kador en C.D. gewenst maken. Dit vereist een onderzoek, waarover in het coördinatie rapport meer wordt gezegd. De organisatiebureaus zijn van oordeel, dat een professionele projectaanpak steeds meer vereist wordt. Door veranderende doelstellingen binnen het ruilverkavelingsgebeuren zijn steeds meer diensten, instellingen en particulieren bij de ruilverkaveling betrokken, waardoor de doorlooptijd en de pro jectkosten toenemen. Men acht het voor de hand liggend dat in de toekomst een vorm van modern projectmanagement zal worden toegepast. De ruil verkavelingsactiviteiten van Kador zijn zowel af hankelijk van toekomstige beleidsveranderingen inzake ruilverkaveling als van de toekomstige orga nisatorische vormgeving van de projecten. Van ontwikkelingen in het kader van de landin richting is de eerste vier jaar nog geen sprake (dit naar aanleiding van een vraag van de heer Avena- rius). We moeten echter oppassen dat het werkter rein voor geodeten op dit gebied niet verloren gaat. ledereen probeert wat van de planologische koek te eten, maar ik heb de indruk dat de geodeet wat achteraan komt. 2 Werkmethoden, onderzoek en ontwikkeling De werkmethoden worden genoemd in de knelpunten 7 t/m 11. De knelpunten 7 en 8 worden opgeheven door een andere structuur, voor 8 en 9 is wellicht auto matisering de oplossing. Dit laatste vormt een af zonderlijk vraagstuk waaromtrent interne studies gaande zijn. Betekent dit, dat bij de voorgestelde opzet geen rekening is gehouden met een eventuele automa tisering van de administratie bij de bewaringen? In de aanschrijving staat een foutje: met de knel punten 8 en 9 worden 9 en 10 bedoeld. De automatisering van de bewaringen is in studie. Er is een rapport van de Werkgroep Automatisering Belastingdienst. Een andere werkgroep, waarin ook Philips een rol speelt, is bezig met het schrijven van ngt 72 57

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 19