2.2 Opdracht tot het vervaardigen van een nieuwe kaart van Nederland In 1795 werd met steun van het Franse leger de Republiek der Verenigde Nederlanden vervangen door de Bataafse Republiek. Nadat in 1798 deze republiek één en ondeelbaar was verklaard werd door de Eerste Kamer van het „Vertegenwoor digend Lichaam des Bataafschen Volks" een com missie ingesteld die, naar Frans voorbeeld, een nieuwe territoriale indeling moest maken in departe menten, arrondissementen en gemeenten. Voor de uitvoering van deze taak ontbrak echter een goede kaart. De Commissie verzocht Krayenhofif, die door zijn verrichtingen op vesting- en waterbouwkundig gebied toen reeds bekendheid genoot, te willen ad viseren over de mogelijkheid uit de bestaande kaarten een nieuwe kaart van het grondgebied van de republiek samen te stellen. Op voorstel van de Commissie werd Krayenhoiïbij decreet van 10 okto ber 1798 met de samenstelling van deze nieuwe kaart belast. Als schaal werd gekozen I duim 800 Rijn landse roeden (1:115200) terwijl aan de nauwkeurig heid geen hogere eisen werden gesteld dan het doel waarvoor de kaart bestemd was. Onder leiding van Krayenhofif werden de nodige reducties uitgevoerd doch reeds bij de samenstelling van het eerste van de negen bladen bleek dat de nauwkeurigheid van de oude kaarten te gering was om deze zonder meer tot een sluitend geheel te verenigen. Krayenhofif be sloot toen een driehoeksnet over het gehele gebied te leggen. Dit werk was in 1811 voltooid (fig. 1).* Afschriften van zijn waarnemingen en berekeningen zond Krayenhofif in 1812 aan het Dépot de la Guerre de France te Parijs (als Frans officier was hij daartoe verplicht) en aan de Eerste Klasse van het Koninklijk Instituut (thans Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschappen) te Amster dam. Het originele handschrift schonk hij in 1839 aan de bibliotheek van de Rijksuniversiteit te Leiden [10, blz. 530], ln 1812 voltooide Krayenhofif het manuscript van een publikatie over zijn geodetisch werk dat in 1815 bij de Staatsdrukkerij werd gedrukt onder de titel: „Précis historique des opérations géodésiques et astronomiques, faites en Hollande, pour servir de base a la topographie de eet état" [12]. Eerder, in 1813, had hij de uitkomsten van de driehoeksmeting reeds gepubliceerd in zijn„Verzameling van Hydro- graphische en Topographische Waarnemingen in Holland" [13, tweede gedeelte]. Het geodetisch werk van Krayenhofif is, behalve door Cohen Stuart [9], nauwkeurig geanalyseerd door Van der Plaats [14] en Moor [15], Hoewel het plan voor een nieuwe territoriale inde ling reeds in 1801 werd losgelaten [16, blz. 82] werd het werk aan een nieuwe kaart van Nederland toch voortgezet. Deze kaart kwam echter veel later gereed dan oorspronkelijk was gedacht hetgeen door de onstabiele politieke situatie van die tijd alleszins verklaarbaar is. In 1810, bij de inlijving van ons land bij Frankrijk, waren van de negen hele en drie halve kaartbladen drie bladen in gravure ge reed [16, blz. 87] en [18, blz. 386]. Aan die kaart werd toen de titel gegeven: „Chorographische Kaart van Holland vereenigd met het Franse Rijk" [16, blz. 87], ln 1811 werd op keizerlijk bevel het door Lodewijk Napoleon in 1806 ingestelde Depöt- Generaal van Oorlog, met alle meetgegevens en reeds gereedgekomen kaarten, naar Parijs overgebracht [17, blz. 68]. Het was de bedoeling dat de kaart in Parijs voltooid zou worden doch bij de val van Napoleon was nog geen enkel nieuw blad uitge geven. In 1816 werd al het materiaal weer naar Nederland teruggebracht. Het Depot-Generaal van Oorlog was inmiddels opgeheven en de voltooiing van de kaart werd opgedragen aan het in 1815 inge stelde en onder leiding van generaal-majoor M. J. de Man staande Topografisch Bureau [17, blz. 68]. In 1821 waren zeven bladen gegraveerd en dit jaar wordt meestal aangehouden voor de officiële vol tooiing van de kaart, ook door Krayenhofif zelf [10, blz. 43]. Blad 7 werd in 1822 aangeboden doch het laatste blad verscheen eerst in 1829. Hoewel Krayen hofif met de na 1816 vervaardigde bladen geen be moeienis meer heeft gehad, bleef zijn naam toch aan de kaart verbonden, waarvan de officiële titel luidt: „Choro-Topographische Kaart der Noordelijke Provinciën van het Koningrijk der Nederlanden uit gevoerd door het Topographisch Bureau van dezen Staat volgens het ontwerp, de Geodesische en As- Fig. 1 is de bijgevoegde losse kaart. 68 ngt 72

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 6