Berichten breedtecorrectie. Deze metingen kunnen mede gebruikt wor den door het Staatstoezicht op de Mijnen. Deze dienst is onder andere belast met het toezicht op hetgeen in de talrijke Limburgse groeven gebeurt. De ingangen van de groeven moeten in elk geval nauwkeurig bekend zijn om dit toezicht te kunnen uitoefenen. Naast deze geodetisch-technische metingen en de uitwerking ervan wordt in de scriptie een theoretische beschouwing ge geven over het zwaartekrachtsveld binnen de aarde. Als derde onderwerp waaraan aandacht is besteed kan een beschouwing over het eigendom van de bovengrond en het gebruik van de eronderliggende groeve genoemd worden. Getracht is derhalve de verschillende aspecten die de studie kenmerken tijdens het afstuderen naar voren te laten komen. H. M. de Heus en J. van der Linde VAN VERRE RICHTINGEN EN ANDERE LOSSE POTEN Een opzet van rekenprogramma's, die ook geschikt zijn voor de vereffening en toetsing van inwendig niet-gesloten meet kundige grondslagen en enige toepassingen daarvan. Samenvatting Door terreinsomstandigheden is het vaak niet mogelijk een ideale vorm voor een meetkundige grondslag met kring- netten te vinden, vooral bij aansluitingskonstrukties aan ge geven punten. Hierbij zal men al snel vervallen tot konstruk- ties met insnijdingen, losse poten of zelfs enkele verre rich tingen. In het eerste gedeelte van deze skriptie is een opzet voor rekenprogramma's gegeven, waarmee men elke wille keurige figuratie kan verwerken. De vereffening geschiedt met de methode der kleinste kwadraten en de uitvoer van het rekenprogramma verstrekt informatie over: - de vereffende koördinaten, - de betrouwbaarheidsgebieden van de waarnemingen en de koördinaten, - de waarnemingen, die niet aan het model voldoen (fout kunnen zijn), - de precisie van de vereffende koördinaten. Met dit programma is het nu mogelijk, behalve inwendig ge sloten kringnetten, ook veelhoeken, snelliuspunten en netten met verre richtingen te toetsen en te vereffenen en wel zo danig, dat de gegeven aansluitingspunten (R.D.-punten) geen korrektie krijgen. In het tweede gedeelte van de skriptie zijn een aantal kring- netten met verre richtingen en losse poten als aansluitings konstrukties en veelhoeken, die tot een standaardvorm her leid zijn, doorgerekend, waaruit o.a. de volgende konklusies getrokken konden worden I. voor de precisie, maar vooral voor de betrouwbaarheid, is het beter aansluitingskonstrukties op gegeven punten zoals een excentrische opstelling en lokale driehoeks meting samen met het gehele net te vereffenen en te toetsen 2. o.a. bij kringnetten geeft een verre richting een aanmerke lijke verhoging van de betrouwbaarheid 3. het is zinvol enkele verre richtingen te gebruiken als aan- sluitingskonstruktie. In de H.T.W.-I956 zijneen aantal verkenningsregelsen -eisen gegeven voor een veelhoek; deze zijn echter afgestemd op de precisie. Met betrekking tot de betrouwbaarheid vinden we o.a. het volgende: 4. een fout in een pseudo-lengte van een veelhoek kunnen we niet lokaliseren. De grootte van een nog te vinden fout kunnen we echter verkleinen door de hoek tussen de zijde en de richting van de polygoon te vergroten 5. een tussenoriëntering in een veelhoek geeft een sterke verbetering van de betrouwbaarheid van de pseudo- lengten. 102 NORMONTWERP NEN 3116 Technische tekeningen. Aanduidingen voor leidingen op leidingkaarten. De kunst van het kaarttekenen wordt nog steeds in zeer speci fieke zin als verfijnd handwerk op kleine en grote schaal uit geoefend op de tekenkamers van bedrijven die leidingnetten beheren. Hoe abstract de kunstprodukten uit die ateliers voor de buitenstaander er door het pretentieloze lijnenspel ook mogen uitzien, het is ontoelaatbaar dat de gebruikers van de kaarten er een eigen betekenis aan gaan toekennen. De norm, waarvan het ontwerp thans ter kritiek is gepubliceerd, is er op gericht dat de gebruiker snel de genormaliseerde signaturen voor kabels, leidingen en de daarin opgenomen voorzieningen herkennen en voor elk misverstand over wat er zich onder de oppervlakte afspeelt worden behoed. De signaturen be treffen leidingen voor elektriciteit, telecommunicatie, drink water, gas, afvalwater, enz. op beheerkaarten, detailbeheer- kaarten, overzichtkaarten en verzamelkaarten. De opsommingen maken het duidelijk dat de norm niet alleen voor de beheerders van leidingnetten van belang is. Ook weg- beheerders, planologen, de uitvoerenden van bouw- en grond werken zijn gebaat bij het vlot kunnen vaststellen van wat hun te wachten staat bij werkzaamheden in oude of nieuwe wegen en terreinen. De mogelijkheid om schade aan leidingen zelf, en hinder en stagnatie daardoor bij de aangeslotenen te ver mijden is door deze norm, mits hij snel algemene toepassing vindt, aanzienlijk vergroot. Primair is de norm bedoeld voor de leidingnetten van openbare nutsbedrijven. Beheerders van fabriekscomplexen hebben, terecht, ook reeds belangstelling getoond voor het werkstuk dat door vertegenwoordigers uit de hiervoor genoemde sectoren is opgesteld. Kritiek op het ontwerp kan worden gezonden aan het Nederlands Normali satie-Instituut tot 1 mei 1972. Exemplaren kunnen daar tegen vergoeding worden besteld. Adres: Polakweg 5, Rijswijk (ZH), tel. (070) 906800. INSTALLATIE SOAG-ADVIESGROEP „TOPOGRAFIE EN LEIDINGEN" In november 1968 werd door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ingesteld de Stichting tot Ontwikkeling van de Automatisering bij de Gemeenten (SOAG), met als belang rijkste doel coördinatie van de automatiseringsactiviteiten van de gemeenten. Bevorderd wordt o.m. de totstandkoming van uniforme, algemeen toepasbare systemen en programma's voor het bestuur en de administratie van de gemeenten, en de informatievoorziening van alle andere organen die met ge meentelijke informatie werken, zoals gewestelijke of provin ciale bedrijven en de provinciale-, rijks- en andere overheden. Een van de kenmerken van deze opzet is dat over het gehele land gelijke systemen zullen worden gebruikt. Inmiddels zijn regionale samenwerkingsverbanden opgericht, welke ieder voor zich een bevolkingsgebied van circa anderhalf miljoen inwoners omvatten. De voordelen van deze landelijke opzet van de gemeentelijke automatisering zijn duidelijk: - door samenwerking worden èn kosten èn tijd bespaard; er kan worden beschikt over snel lere en meer geavanceerde verwerkingsapparatuur; landelijk, regionaal en plaatselijk komen nieuwe en betere gegevens be schikbaar tegen relatief lagere kosten. ngt 72

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 18