De ART, een zelfreducerende elektronische tachymeter met een automatisch registratiesysteem 2e jaargang, no. 5, mei 1972 Ontwikkeling van het onderzoek De ontwikkeling is in feite begonnen in 1966 aan de Technische Hogeschool te Delft. Voor deze tijd werd de voerstraalmethode in Nederland vanwege het vlakke land nauwelijks toegepast. Het toene mende verkeer en de mogelijkheid tot automati sering brachten deze methode meer in de belang stelling. Aan de T.H. werd een systeem ontwikkeld waarbij de meetgegevens, die met behulp van de bestaande tachymeters werden verkregen, konden worden ingevuld op speciale IBM-formulieren. Deze formulieren werden automatisch omgezet in ponskaarten. Bij het systeem behoorden vier grote rekenprogramma's waarin de coördinaten van de gemeten punten werden berekend, de controle op de metingen werd uitgevoerd, de grootten van de opgemeten percelen werden berekend en waarin de instructies voor de elektronische tekenmachine wer den bepaald. Een nadeel van het systeem was, dat het slechts half-automatisch was. Daarom heb ik in 1969 een zelfreducerende basis-afstandsmeter ont worpen met een automatisch registratiesysteem. Hoewel deze automatische tachymeter al veel voor delen had boven het eerste systeem is het nooit verder dan het stadium van het prototype gekomen, omdat het meetbereik en de nauwkeurigheid in ver gelijking met de nieuwe detailgeodimeters te gering zijn. Toch heeft de ervaring die bij het ontwerpen van de zelfreducerende basis-afstandsmeter is opgedaan, b.v. met de automatische registratie op magneet band en de toepassing van moderne elektronische componenten, veel nut gehad voor de ontwikkeling van de ART. In 1970 is de ontwikkeling van de ART begonnen. Het is een gecompliceerd optisch, fijn-mechanisch en elektronisch instrumentarium waarmee een hoge nauwkeurigheid en een groot meetbereik wordt na gestreefd. Omdat bij de T.H. weinig ervaring be staat bij het ontwikkelen van geodetische instru menten is contact gezocht met de industrie. Het gevolg was, dat de ART in eendrachtige samen werking tussen de Firma Franke und Co te Giessen (Duitsland), een dochteronderneming van de N.V. Optische Industrie „De Oude Delft", en de Tech nische Hogeschool te Delft werd ontwikkeld. Wat is de ART? De ART is een instrumenteel systeem bestaande uit een elektro-optische lengtemeter, een code-theo doliet, een registratie-eenheid, een elektronisch reductiemechanisme en een magneetband-ponsband- omzetapparaat. Met dit instrument kunnen de metingen volgens de voerstraalmethode vergaand worden geautomatiseerd. Vanuit de standplaats van het instrument kunnen t72 M. J. M. Bogaerts Bewerking van een voordracht die op het F.I.G.-Congres in september 1972 in Wiesbaden is gehouden. ZUSAMMENFASSUNG In dieser Veröffentlichung wird die Entwicklung eines elektronischen Tachymeters be- schrieben. Mit diesem Instrument können die horizontale und vertikale Richtung, die Schragentfernung und reduzierte Entfernung und der Höhenunterschied gemessen und auf einem Kassettenmagnetband registriert werden. Das Instrument besteht aus den nachfolgenden Teilen: einem elektronischen Entfernungsmesser, einem Code-Theodolit, einer Registriereinheit, einem elektronischen Reduzierungssystem und einem Magnetband- Lochstreifenübersetzer. ngt 72 87

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 3