Het elektronisch reductiemechanisme Met behulp van de ART kunnen worden gemeten en geregistreerd, de horizontale en verticale richting en de rechtstreekse lengte E. Daarnaast moet ook de mogelijkheid bestaan om bekende maten uit te zetten in het terrein, Dit zijn naast de gemeten grootheden ook de horizontale lengte E0 en het hoogteverschil H. In figuur 7 zijn A en B twee terreinpunten waar tussen de rechtstreekse lengte E en de verticale hoek a zijn gemeten. De hoek a bestaat uit twee gedeelten P en y. p is de aflezing op de hoofdschijf in graden, 7 is de aflezing op de micrometerschijf in milli- graden. De grootheden E0 en H kunnen eenvoudig worden berekend volgens de formules: E0 E cos a E cos(p y) H E sin a E sin(P 7) De grootheden E, p en 7 zijn beschikbaar in de vorm van BCD-getallen. Het elektronisch reductiemechanisme bestaat uit een computer met een vast programma, waarin cos cc en sin a kunnen worden berekend en waarin deze grootheden kunnen worden vermenigvuldigd met de schuine lengte E. Er zijn enige prototypes van deze computer theoretisch en praktisch op hun bruikbaarheid getoetst. Een mogelijkheid voor de berekening van E0 en H is een computer met een geheugen waarin de sinus- en cosinuswaarden van de gehele graden zijn opge borgen. Als tussen deze graden rechtlijnig wordt geïnterpoleerd is het resultaat voldoende nauw keurig. Het geheugen van een dergelijke computer is voor veldgebruik nog te groot. Een andere moge lijkheid is het werken met differenties van de sinus- en cosinuswaarden van de gehele graden. Het ge heugen van de computer is hier veel kleiner, maar voor de berekening is een langere tijd nodig. De computer die uiteindelijk in de ART is inge bouwd, heeft een geheugen waarin de tweede dif ferenties van de sinus- en cosinustabel zijn opge borgen. Hierdoor wordt met een zeer klein geheugen gewerkt, ook al omdat een aantal van deze tweede differenties gelijk zijn. Hoewel de berekeningen nu ingewikkelder zijn dan bij de eerder genoemde mogelijkheden ligt de rekentijd afhankelijk van de grootte van de hoek tussen 1 en 30 msec. Door de inschakeling van een dergelijke computer is het in principe ook mogelijk om de rechthoekige coördinaten te berekenen van de punten die moeten worden uitgezet. Er zal nog onderzocht moeten worden of het uitzetten met behulp van rechthoekige coördinaten efficiënter is dan het gebruik van pool coördinaten en hoe beide methoden passen in het systeem van de overige werkzaamheden (bereke ning, kaartering, administratie, enz.). Het magneetband-ponsbandomzetapparaat Het magneetband-ponsbandomzetapparaat is nodig om de gegevens te kunnen verwerken in de com puter. Een omzetter kan voor een groot aantal ART's worden gebruikt. In het laboratorium voor A Fig. 7. Horizontale lengte E0 en hoogteverschil H. Fig. 8. Het elektronisch reductiemechanisme. 92 ngt 72

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 8