Agenda Geodesie in Delft was reeds een magneetband- ponskaartomzetapparaat vervaardigd. Dit apparaat is zo groot dat het moeilijk te transporteren is. Bovendien kan één ponskaart niet alle informatie van één meting met de ART in BCD-code bevatten. De informatie staat in serie op de magneetband en moet parallel worden omgezet, om te kunnen wor den geregistreerd in kaarten. Daarom is besloten een veel kleinere en eenvoudiger magneetband- ponsbandomzetter te bouwen, die deze nadelen niet heeft. Deze omzetter bestaat uit drie gedeelten: - Een cassette-recorder. Hierin kunnen de cassettes met de meetgegevens van een groot aantal instru menten achtereenvolgens worden verwerkt. - Een ponser die zowel een 5- als een 8-gats pons band kan verwerken. - Conversie- en stuurelektronica. Hiermee worden de signalen van de magneetband gedetecteerd en omgezet in de ponscode. In dit gedeelte wordt tevens de synchrone besturing van de recorder en de ponser geregeld. Met dit apparaat kan in iedere gewenste code wor den geponst. Slotbeschouwing De ontwikkeling van een dergelijk gecompliceerd instrument gaat eigenlijk steeds verder. En hoewel ook wij van plan zijn de onderzoekingen op dit gebied voort te zetten, is het voor de industrie be langrijk om op een bepaald moment een afronding te maken. Dit gebeurt in een stadium als een voor de landmeter interessant instrument is ontwikkeld. Hoewel met de verschillende onderdelen uitgebreide metingen zijn verricht, moet met de gehele ART nog een compleet meetprogramma worden afge werkt. Over de resultaten hiervan zullen zo spoedig mogelijk mededelingen worden gedaan. Over de nauwkeurigheid kan reeds het volgende worden gezegd - De hoekmeetnauwkeurigheid ligt in de orde van 10 cc. Met de hoofdcodeschijven wordt niet ge meten, maar alleen afgelezen. Daarom was waar schijnlijk ook wel een hogere nauwkeurigheid bereikbaar, maar m.i. zou het instrument daar door onnodig duurder worden. - Afhankelijk van het aantal reflectoren en de at mosferische omstandigheden, kan een lengte tot 1000 meter gemeten worden met een standaard afwijking van 1 cm. Dit is een nauwkeurigheid die praktisch met elke moderne infrarood-af- standsmeter kan worden bereikt. - Afgezien van richten en coïncideren duurt het meten en registreren van een hoek en van de lengte ongeveer 8 seconden. De ontwikkeling van de ART, die door een inten sieve internationale samenwerking tot stand is ge komen, betekent door zijn vele mogelijkheden naar mijn mening weer een stap verder op het gebied van de automatisering in de landmeetkunde. ngt 72 8 mei 1972 Vergadering van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde Onderwerp: Reorganisatie Kador Utrecht 15 mei 1972 Voordracht door prof. dr. H. Moritz Onderwerp: Some problems in Theoretical Geodesy Kanaalweg 4 Delft 18 mei 1972 Regionale bijeenkomst N.V.G. en N.G.L. Onderwerp: mogelijkheden van de reproductie afdeling van het Kadaster Apeldoorn 24 mei 1972 Studiedag Personele en organisatorische aspekten bij landmeetkundige instellingen Aula, Delft 24 mei 1972 Algemene Vergadering van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie Aula, Delft 28 mei-3 juni 1972 International Conference of Surveyors and Annual Meeting of the Permanent Committee of F.I.G. Tel Aviv, Israel. 29 mei-2 juni 1972 Internationaal Symposium van de A.I.G. Onderwerp: Satellite and Terrestrial Triangulation Graz, Oostenrijk 5-14 juni 1972 Tweede Internationale Mijnmeters Congres Boedapest 93

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 9