Overzicht van de organisatie van geodetische en landmeetkundige activiteiten in Nederland ÖJ 2e jaargang, no. 6, juni 1972 A. Waalewijn 1 De Rijkscommissie voor Graadmeting en Water passing en de Rijkscommissie voor Geodesie In 1879 werd bij Koninklijk Besluit ingesteld de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing met een drieledige taak: - de voortzetting van de in 1875 begonnen nauw keurigheidswaterpassing wegens het overlijden in 1878 van Dr. L. Cohen Stuart. - de voortzetting van het werk van Dr. F. J. Stam- kart aan de triangulatie in het kader van de Europese Graadmeting. - de coördinatie van de werkzaamheden aan trian gulatie en waterpassing. De commissie bracht van haar werkzaamheden jaarlijks verslag uit ingevolge beschikking van de Minister van Binnenlandse Zaken. De Rijkscommissie voor Graadmeting en Water passing heeft niet alleen de nauwkeurigheidswater passing en de triangulatie van Nederland uitge voerd doch zich tevens uitvoerig beziggehouden met basismeting, sterrekundige waarnemingen (lengte-, breedte- en azimuthsbepalingen), getij waarnemingen (in 1896 werd bijv. een getijtafel uitgegeven voor Hoek van Holland) en metingen van de versnelling van de zwaartekracht (zie 2.4). Deze „vaste commissie" werd opgeheven bij K.B. No. 52 van 5 oktober 1937 waarbij vervolgens werd ingesteld de Rijkscommissie voor Geodesie, „als orgaan, hetwelk de wetenschappelijke taak van die vaste commissie voortzet en tevens algemeen co- ordinerend optreedt ten opzichte van de verschil lende takken van Rijksdienst op geodetisch gebied". Aan de Rijkscommissie voor Geodesie werd opge dragen de behandeling van vraagstukken van wetenschappelijke of praktische aard op geodetisch gebied. De uit de taak der commissie voortvloeiende werkzaamheden kunnen zo nodig onder haar leiding worden uitgevoerd, terwijl de commissie desgevraagd advies geeft aan takken van Rijks dienst. Ook kan de commissie zo nodig vertegenwoordigd worden in de bijeenkomsten, of bij de werkzaam heden van wetenschappelijke organisaties op geo detisch of aanverwant gebied. De voornaamste betrekkingen van de Rijkscommis sie op internationaal niveau zijn: - Union Géodésique et Géophysique Internationale (U.G.G.I.) waarvan de Association Internatio nale de Géodésie (A.I.G.) een onderdeel is. - Société Internationale de Photogrammétrie (SIP.) - Fédération Internationale des Géomètres (F.I.G.) - Buitenlandse geodetische instituten en indivi duele geodeten. ngt 72 In het kader van de werkgroep „Toepassing bedrijfsleer bij landmeetkundige instellingen" (Werkgroep II van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie) werd onderstaand over zicht van de structuur van de geodesie in Nederland samengesteld. SUMMARY First order geodetic work (satellite geodesy, triangulation, levelling, gravity measurements) is carried out by governmental services under various Departments. The Netherlands Geodetic Commission coordinates these activities and sometimes takes part in it. Ordnance survey maps and hydrographic maps in the scales 1:10.000 or smaller are being made by two services under the Ministery of Defense. Large scale mapping for various purposes is executed by a great number of services, some of them governmental, others private. 107

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 3